Gospodarstvo

Merfin v kratkem v stečaj

Ljubljana, 27. 01. 2011 07.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Stečajni upravitelj Đorđević bo kmalu zahteval stečaj Merfina. Pri upnikih se je že pozanimal, ali bi bil kateri od njih pripravljen sprožiti stečaj in založiti sredstva za stroške postopka. Če tega ne bo storil nihče, bo zaprosil za oprostitev plačila sodnih stroškov.

Stečajni upravitelj družbe HTC Dva, največjega upnika Merfina, prek katerega so menedžerji prevzeli Merkur, je potrdil, da bo v kratkem zahteval stečaj Merfina. Stečajni upravitelj Branko Đorđević bo Predlog za stečajni postopek vložil tudi za podjetje BK Kapital, prek katerega nekdanji predsednik uprave Merkurja Bine Kordež obvladuje 27 odstotkov Merfina.

Kordež prek podjetja BK Kapital obvladuje 27 odstotkov Merfina.
Kordež prek podjetja BK Kapital obvladuje 27 odstotkov Merfina. FOTO: POP TV

Ker podjetje HTC Dva, ki je služilo kot vzvod za financiranje menedžerskega odkupa Merkurja, na računu nima dovolj sredstev za plačilo sodnih stroškov ob vložitvi zahteve za stečaj, je Đorđevič pri ostalih upnikih Merfina pred dnevi preveril, ali bi bil kateri od njih pripravljen sprožiti stečaj Merfina in založiti sredstva za stroške postopka. Če tega ne bo storil nihče, namerava Đorđević zaprositi za brezplačno pravno pomoč oziroma oprostitev plačila sodnih stroškov, v današnji izdaji piše Dnevnik.

Predlog za stečaj

Merfin in Kordežev BK Kapital je Đorđević že pozval k plačilu terjatev do HTC Dva, in sicer prvega za poplačilo okoli 185 milijonov evrov, drugega pa za 2,4 milijona evrov posojila, ter prejel odgovor, da nimata sredstev za poplačilo svojih obveznosti. To bo tudi osnova za vložitev predloga za stečaj.

Prav tako je Đorđević odstopil od posojilnih pogodb z BK Kapitalom in Factorjem Leasingom (lastnik HTC Dva), ki so bile še v času prejšnje uprave Merkurja podaljšane do leta 2013. Kot je znano, je tudi uprava Merkurja že konec lanskega leta Merfinu poslala 18,6 milijona evrov težak zahtevek, s katerim terja poplačilo dobička, ki ga je Merfin ustvaril s preprodajo trgovskega centra Primskovo in družbe HTC Dva.

Čeprav ni pričakovati, da bi upniki izglasovali prisilno poravnavo, se je Merfin doslej izogibal vložitvi predloga za začetek stečajnega postopka, še navaja časnik.

Po neuradnih informacijah naj bi Kordež in direktorica Merfina Marta Bertoncelj načrtovala, da bi po pripravi letnega poročila za leto 2010, torej predvidoma konec februarja, Merfin vložil predlog za prisilno poravnavo.

Stečajni upravitelj Đorđević
Stečajni upravitelj Đorđević FOTO: POP TV

S tem pa bi se za nekaj mesecev zavleklo odločanje o neizogibnem stečaju in pretekli tudi roki za izpodbijanje nekaterih spornih poslov. V postopku prisilne poravnave namreč izpodbojna dejanja načeloma niso dovoljena, medtem ko mora stečajni upravitelj preveriti vse posle, sklenjene v letu dni pred stečajem, in morebitne sporne posle izpodbijati.

Posli pred drobnogledom

Nacionalni preiskovalni urad je dal julija na vrhovno državno tožilstvo pobudo o ustanovitvi specializirane preiskovalne skupine, ki bi preiskovala domnevne nepravilnosti pri delovanju nekdanjega vodstva Merkurja, vendar je tožilstvo pobudo zavrglo. Podali so tudi štiri pobude za začasno zavarovanje premoženja. Nekatere pobude za začasno zavarovanje premoženja v zadevi Merkur je sodišče že podprlo, v nekaterih pa bo še odločilo. Sicer pa je preiskava Merkurja trenutno v fazi, ko bodo podali kazenske ovadbe, pričakujejo pa najmanj dva sklopa ovadb. Tako bo prvi sklop podan v roku meseca ali dveh.

Med posli, ki bi jih stečajni upravitelj po pisanju Dnevnika brez dvoma vzel pod drobnogled, je način porabe posojila v višini skoraj 150 milijonov evrov, ki ga je Merfinu dal HTC Dva. Dejansko gre za sredstva Merkurja, saj je ta v letu 2009 in nato v lanskem letu posodil HTC Dva skupaj več kot 190 milijonov evrov.

Glavnino tega denarja, natančneje 147,5 milijona evrov, je HTC Dva posodil naprej Merfinu. Okoli šest milijonov evrov je HTC Dva uporabil za odkup deležev v Merfinu in tako nedavno postal drugi največji lastnik Merfina, od Kordeža pa deleža v Merfinu ni odkupil, ampak je njegovemu podjetju BK Kapital do leta 2013 posodil 2,4 milijona evrov.

Tudi Merfin je del sredstev, ki jih je dobil kot posojilo od HTC Dva, razdelil svojim lastnikom, torej menedžerjem Merkurja. Marca lani je tako izplačal kar 12,4 milijona evrov dividend, s katerimi so njegovi družbeniki poplačevali osebna posojila pri bankah. Del posojila, 22 milijonov evrov, naj bi Merfin v letu 2009 porabil za poplačilo svojih obveznosti do Merkurja.

Glavnino posojila pa je Merfin porabil za poplačilo bank, saj je bil HTC Dva očitno uporabljen zgolj kot posrednik za poplačilo Merfinovih obveznosti do bank, pri čemer je vračilo dejansko financiral Merkur s tem, da je denar posojal HTC Dva.

Delavci: Delavske odškodnine so tudi prednostne terjatve

Bivši zaposleni v Merkurju in Mersteelu, ki so si decembra po dolgotrajnih prizadevanjih za razrešitev pravnih nejasnosti vendarle izborili izplačilo odpravnin, nadaljujejo boj še za izplačilo odškodnin zaradi skrajšanega odpovednega roka. Ker na zahtevo po obravnavi odškodnin kot prednostih terjatev niso prejeli odgovorov, napovedujejo protest.

Kot je pojasnil predstavnik odpuščenih delavcev Mersteela Maksimilijan Kalan, so minuli teden na kranjsko okrožno sodišče, upraviteljici prisilne poravnave Katarini Benedik, vrhovnemu sodišču in ministrstvu za pravosodje poslali odprto pismo z zahtevo po spremembi navodil upraviteljici prisilne poravnave. Tej je namreč pristojna okrožna sodnica naložila, da odškodnine v postopku prisilne poravnave obravnava kot navadne terjatve.

Delavci so na drugi strani prepričani, da so odškodnine prav tako kot odpravnine prednostne terjatve, čeprav avtentična razlaga spornega člena insolventnega zakona izrecno omenja le odpravnine. Na podlagi te avtentične razlage je upraviteljica prisilne poravnave lahko delavcem izplačala odpravnine, glede odškodnin pa je dobila pisno navodilo okrožne sodnice, da se avtentična razlaga odškodnin ne dotika, zato soglasja k njihovemu izplačilu še vedno ne more dati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

letalooo
29. 01. 2011 12.28
KAJ PA PREGELD ŠEŠOKOVE ISKRE ... A JA PRIJATELJ SINA JANKOVIČA ...TE PA NIČ
Vance
28. 01. 2011 10.09
Vse udeležene pri tej kraji je potrebno takoj zaprt,jim odvzeti premoženje in poplačati odpuščene delavce in druge upnike.Zaprt je treba tudi nadzornike,ki so držali to veliko vrečo nakradenega.Nadzorniki,ki vlečejo lepe denarce in so istočasno tudi nadzorniki v drugih zavoženih,tajkunskih firmah so krivci in soodgovorni za ta umazana početja.
odbogaposlan
27. 01. 2011 19.20
kolk bo zaslužu stečajni upravitelj? kdo ga bo plačal?
Nauders
27. 01. 2011 18.42
na računu nima dovolj sredstev za plačilo sodnih stroškov " nimajo za burek
Buena Vita
27. 01. 2011 15.03
joj,no,res so banke sebične ,,in seveda samo do navadnih državljanov mene še niso poklicali na niobeno banko,češ ---imamo prveč šoudov ,,,,,,pridi si iskat kak milijonček z enim bi bila zadovoljna,,pojem malo,piti nesmem ,zdravila nesmem jemat ,mi škodijo, potovati ne morem me noge ne držijo,torej za kremper in palento bo,in še za krsto ostane,to
Buena Vita
27. 01. 2011 14.59
heh,dobro ime in počudnih naključjih prave udbo prijatelje
korintos1
27. 01. 2011 11.41
Tako to je, če zastaviš svoje dobro ime.
Konrad 001
27. 01. 2011 10.25
Saj Je Binći sinoči lepo povedal, da ga ne razumemo.Banke so sebične, ker hočejo denar nazaj.Zdaj mu pa še okoli hišice nagajajo,sred zime mu jo hočejo zamrznit,njemu pa žal za delavce.Pa tko lepo oblečen je bil.
nosferatu
27. 01. 2011 09.52
HAHAHA - menedžerčki se grejo miljonske odkupe podjetij, pol pa nimajo niti za stečaj sprožit denarja? Božanska komedija, to.
Jovo Maksimovic
27. 01. 2011 09.47
zanimivo lepi zakoni narejeni dobičke delili ko jih sploh ni bilo zdaj ta podjetja propadajoker so jih opeharili Kmalu bo v slovenščini nova skupina glagolov. Imenovali se bodo 'vladni glagoli', označevali pa bodo tisto, kar vlada počne. Pa si poglejmo nekaj primerov teh glagolov: krasti, zavajati, nategovati, lagati ...
Peter Kralj 1
27. 01. 2011 07.57
Zakaj omenjajo vedno samo Kordeža. Kaj pa ostala dva solastnika? A ona sta pa angela? Vse tri na Dob!