Rupel je odprtje največjega Mercator centra doslej označil kot pomemben dogodek za Slovenijo, ZRJ in Srbijo, ki bo pozitivno vplival na medsebojne odnose. Rupel je izrazil tudi zadovoljstvo ob skorajšnjem ponovnem odprtju letalske proge med Slovenijo in ZRJ. "Oba dogodka sta izrednega pomena za gospodarstvi obeh držav," je poudaril slovenski zunanji minister.
"Kjerkoli bo navzoč Mercator, tam bo navzoče tudi srbsko blago," je kot zelo pomembno dejstvo ob ponovnem odprtju Mercatorja na srbskem trgu dejal Svilanović.
Mercator bo v hipermarketu kupcem ponudil po 40 odstotkov slovenskega in srbskega blaga, ter 20 odstotkov blaga od drugod. V Mercatorjevem centru v Beogradu bo zaposlenih 480 delavcev, od tega 184 v hipermarketu, vsi pa prihajajo iz lokalnega okolja. Mercator center Beograd je vreden 8,6 milijarde tolarjev in je največja Mercatorjeva naložba v tujini. Z odprtjem centra v Beogradu se največji slovenski trgovec po več kot 12 letih ponovno vrača na srbski trg.
Mercator začenja prodor na srbski trg
Mercator v Srbiji namerava odigrati pomembno vlogo, zaradi česar bo družba svojo trgovsko mrežo razširila, je dejal predsednik uprave Mercatorja Zoran Jankovič. "Mercator tako namerava v prihodnjih dveh letih postaviti še center v Novem Sadu, naša želja pa je postavitev centrov v vseh večjih srbskih mestih," je še dejal Jankovič. Mercator Center Beograd je prvi Mercatorjev center v ZRJ ter osemnajsti in hkrati največji v Mercatorjevi verigi.
V Mercatorju načrtujejo, da bodo v Beogradu ustvarili okoli 11,5 milijarde tolarjev letnega prometa, s čimer bi se naložba v izgradnjo centra povrnila v približno desetih letih.
Z odprtjem centra v Beogradu uresničuje Mercator strategijo širitve na jugovzhodne trge, saj bo po vstopu na hrvaški in bosanski trg to že tretja država, v katero je razširil svoje poslovanje. Mercator ima tako na območju nekdanje Jugoslavije poleg 13 centrov v Sloveniji že pet centrov, in sicer v Beogradu, Zagrebu, Sarajevu, Splitu in Puli.
Mercator z ogromnim dobičkom širi svojo maloprodajno mrežo
Mercator je v prvih devetih mesecih letos ustvaril za 232,1 milijarde tolarjev prihodkov in za 3,7 milijarde tolarjev dobička pred obdavčitvijo. Konec leta naj bi družba zaključila z 306 milijardami tolarjev prihodkov in 3,4 milijarde tolarjev čistega dobička. Letos bo Mercator skupaj investiral kar 26 milijard tolarjev.
Med načrti za prihodnje leto so med drugim širjenje maloprodajne mreže, predvsem na novih trgih, skupna vrednost naložb pa naj bi bila nekoliko nižja kot letos, in sicer 22 milijard tolarjev. Po poslovnih načrtih naj bi družba v letu 2003 ustvarila za 340 milijard tolarjev prihodkov in za skoraj pet milijard tolarjev čistega dobička.