Minuli petek so se pojavile govorice o "nevarnosti" srbsko-ruskega prevzema Mercatorja. Govorice so sprožili namigi, da naj bi naskok na trgovinsko družbo načrtovala srbska tajkuna Milan Beko in Miroslav Mišković. Prvi ima pod nadzorom družbo FPP Balkan Limited, drugi je predsednik uprave največjega srbskega podjetja Delta Holding, oba pa naj bi pritiskala na Igorja Bavčarja, predsednika uprave finančne skupine Istrabenz. Beko in Mišković naj bi izsiljevala z grožnjami, da bosta na srbskem trgu iz trgovin, ki jih nadzorujeta, umaknila izdelke živilskih družb iz skupine Istrabenz - slovenske Droge Kolinske in srbskih Grand prom ter Soko Štark, če Bavčar ne bo pristal na prodajo Istrabenzovega deleža v Mercatorju.
Bavčar: Mercatorja ne prodajam
Na špekulacije so se danes s sporočilom za javnost odzvali v Holdinški družbi Istrabenz. Zapisali so, da je Istrabenz "dolgoročen in strateški investitor v Mercatorju in glede na to delnic ne prodaja".
"Morebitne prevzemne aktivnosti drugih družb do Mercatorja v tem trenutku razumemo kot nasprotovanje našim razvojnim in naložbenim interesom, vendar o tem nimamo nobenih zanesljivih informacij," je v sporočilu za javnost, objavljenim na spletnih straneh Ljubljanske borze, zapisal predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar. Istrabenz v Mercatorju obvladuje dobrih pet odstotkov kapitala, pomembnejši delež v družbi pa obvladuje prek pogodbe z Banko Koper, ki je skoraj 15-odstotna lastnica Mercatorja.
Medtem so tudi iz Pivovarne Laško sporočili, da je njihova naložba v Mercatorju dolgoročna. Laška pivovarska družba, ki ima v lasti dobrih 6,5 odstotka, prek svoje Pivovarne Union pa še slabih 11,5 odstotka Mercatorja, glede morebitnega prevzema Mercatorja " nima nikakršnih informacij in se o tem z nikomer ni pogovarjala".
V Mercatorju namigov o morebitnem prevzemu družbe, ki se v zadnjih dneh pojavljajo v medijih, ne moremo komentirati, saj o tem nimamo nobenih informacij, so danes zagotovili v Mercatorju. Kot so sporočili, javnost sproti obveščajo o vseh pomembnih dogodkih, ki bi lahko vplivali na ceno delnic.
Bavčar in Šrot naj bi tajkunoma obljubila več kot četrtino
Časnik Finance sicer v današnji izdaji piše, da se je Istrabenz "pri pogajanjih s srbskimi partnerji znašel v tako hudih škripcih, da to lahko strese tudi Janševo vlado". To so Financam v soboto potrdili trije neodvisni viri. Izvir spora med srbskim poslovnežem Milanom Bekom ter Istrabenzom in Pivovarno Laško naj bi bil lanski dogovor o lastniških deležih v Mercatorju, pišejo Finance.
"Neuradni viri pravijo, da bi po lanski skrivnostni pogodbi med predsednikoma uprav Istrabenza in Laškega, Igorjem Bavčarjem in Boškom Šrotom, in srbskim tajkunom Milanom Bekom, zadnji lahko prišel do dobršnega, tudi precej več kot 25-odstotnega deleža najboljšega soseda. Beko je sicer tudi v tesni navezi z Miroslavom Miškovičem, ki ima v lasti srbsko Delto, ki se omenja kot partnerica v regionalnem živilsko-trgovskem, morda celo slovensko-hrvaško-srbskem holdingu," pojasnjujejo v Financah.
Menda so Beku celo v pogodbi nekaj obljubili
Gre za pogodbo ob prodaji državnih deležev v Mercatorju, ki je po nekaterih vesteh imela precej aneksov, po drugih pa ne. "V pogodbi je menda zapisana tudi omenjena obljuba Beku. Izpolnitev obljube bi mu morala omogočiti prav Pivovarna Laško in Istrabenz. Ker so si v Laškem premislili, zaradi njihovih pritiskov pa tudi v Istrabenzu, Beko zdaj grozi," pišejo Finance.
Po informacijah Financ je "Beko med drugim zagrozil, da bo delnice Mercatorja kupoval na trgu po občutno višji ceni od 38.000 tolarjev za delnico. Ne bi pa Srbi prevzeli Mercatorja, kot so prejšnji teden pisali nekateri mediji. Po 38.000 tolarjev sta namreč Istrabenzu in Laškemu delnice Mercatorja lani prodala državna sklada KAD in SOD, vsi omenjeni pa so ob tem trdili, da je cena pravična."
Janša in Bavčar jutri 'točno ob dvanajstih'?
V kabinetu predsednika vlade Janeza Janše so danes zanikali, da bi se premier na temo Mercator nameraval v torek sestati s predsednikom uprave Istrabenza Igorjem Bavčarjem. "V kabinetu predsednika vlade zanikamo informacijo o domnevnem sestanku predsednika vlade z Igorjem Bavčarjem, ki so jo danes objavile Finance," so zapisali. Po informacijah Financ naj bi Bavčar in Janša v torek govorila o Mercatorju, "ki se zaradi zapletov s srbskim tajkunom Milanom Bekom vse bolj zaostruje".
Na sestanku naj bi se pogovarjala tudi o morebitnem predčasnem Bavčarjevem odhodu iz Istrabenza, "saj bi bile posledice za vlado ob srbskih nakupih najboljšega soseda po visoki ceni za delnico zelo velike," pišejo Finance. Viri časnika omenjajo "celo, da bi vlada lahko padla, sploh če nepravilnosti pri prodaji državnega deleža v Mercatorju ugotovi tudi Evropska komisija".
Kot je danes poročala srbska tiskovna agencija Beta, tamkajšnji mediji danes intenzivno pišejo o tem, da nameravata predstavnik FPP Balkan Limited in predsednik uprave Delta Holdinga prevzeti slovensko trgovinsko družbo s pomočjo nekdanje Mercatorjeve uprave.
Poskočile cene Mercatorjevih delnic
Delnice Mercatorja so se v današnjem trgovanju na Ljubljanski borzi podražile za 5,73 odstotka in trgovanje zaključile pri 38.636 tolarjih. Že uvodni posli so se dvignili na raven 38.000 tolarjev. Kljub skoku se tečaj v nadaljevanju ni ustavil. Zaključni posli so se povzpeli celo do ravni 40.000 tolarjev.
Milan Beko – od ministra do biznismena
Milan Beko je bil v devetdesetih na čelu upravnega odbora kragujevške Zastave, leta 2000 pa je na volitvah kandidiral na listi JUL-a (Jugoslovanske levice), katerega predsednica je bila Mirjana Marković, žena Slobodana Miloševića. Tri leta kasneje je bil osumljen zlorabe položaja v podjetju Rapid. Kot minister v vladi Mirka Marjanoića, je v največji tajnosti vodil pogajanja o prodaji srbskega Telekoma.
Sicer je Mišković skoraj pri nobenem podjetju, s katerimi ga povezujejo, naj ne bi bil nepoisredno vpisan kot lastnik delnic, saj naj bi imel lastništva vpisana preko podjetij in fondov s sedeži v tujini (pretežno Luksemburga), kjer nastopa kot lastnik ali solastnik.
Miroslav Mišković – tretji najbogatejši srbski poslovnež
Prestižni poljski dnevnik 'Vprost' je konec preteklega leta objavil spisek 50-ih najbogatejših ljudi v vzhodni in srednji Evropi. Med 29-imi Rusi, petimi Ukrajinci in Romuni ter dvojico Čehov in Bolgarov so se znašli tudi trije srbski poslovneži. O slovenskih ali hrvaških, na primer, ni sledu.
Na 44. mestu lestvice se pojavlja Miroslav Mišković, 59-letni poslovnež, rojen leta 1945 v Kruševcu. Po končani ekonomski fakulteti je od konca sedemdestih do začetka devetdesetih let prejšnjega stoletja delal v kemijski industriji v Kruševcu. Pred trinajstimi leti pa je postal lastnik 'Delte holdinga', ki letno obrne 800 milijonov evrov in je predstavnik blagovnih znamk 'Nike', 'Fiat' in 'Alfa Romeo' v Srbiji.
Leta 2001 je javnost razburila vest o njegovi ugrabitvi, ki se je končala po treh dneh, ko naj bi ugrabiteljem plačali pet milijonov takratnih nemških mark. Po koluarjih so se pojavile govorice, da so Miškovićei ugrabitelji bili blizu krogom, ki so odgovorni za umor srbskega premierja Đinđića.
Okoli pol leta se je Mišković ukvarjal tudi s politko. Leta 1990 je bil namreč imenovan za podpredsednika srbske vlade, ki jo je takrat vodil Stanko Radmilović. Po pisanju srbskih medijev je na to mesto prišel na poziv Slobodana Miloševića.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.