Uprava Mercatorja se je odločila, da ne bo objavila ponudbe za prevzem Pivovarne Laško, s tem pa je seznanila tudi nadzorni svet družbe. Takšni odločitvi je botroval sklic skupščine Laškega po objavi Mercatorjeve namere, nekateri predlagani sklepi pa bi povzročili neobvladljiva tveganja, ki jih ne bi bilo mogoče učinkovito in zanesljivo odpraviti.
Kot so sporočili iz Mercatorja, za 30. januar sklicana skupščina Pivovarne Laško skupaj s predlaganimi sklepi predstavlja nabor "strupenih tabletk", ki jih Mercator kot zainteresirani prevzemnik v nobenem primeru ne bi mogel "pogoltniti".
Koliko je vredna delnica? 34, 19 ali 10 evrov?
V Mercatorju kot pomembno tveganje izpostavljajo izdajo do 100 odstotkov novega kapitala po ceni 10 evrov za delnico, kar predstavlja manj kot 30 odstotkov poštene vrednosti delnice Pivovarne Laško, kot jo je po naročilu uprave Laškega ocenil pooblaščeni cenilec. Tveganje po navedbah Mercatorja predstavlja tudi možnost izdaje odobrenega kapitala v višini do 50 odstotkov osnovnega kapitala družbe z izključitvijo prednostne pravice in brez določenih cenovnih parametrov.
Odločitev, da ne objavijo prevzemne ponudbe, v Mercatorju pojasnjujejo tudi z razkorakom med ocenjeno pošteno vrednostjo delnice Pivovarne Laško s strani Laščanov in Mercatorja. S strani uprave Laškega je pooblaščeni ocenjevalec to vrednost določil pri 34 evrih, ocenjevalec Mercatorja pa ob predpostavki pridobitve 100-odstotnega deleža Laškega pri 19 evrih (z določenim razponom okoli te cene). Zaradi cenovnih odstopanj je pričakovati, da uprava Laškega ne bi mogla kot primerne oceniti nobene ponudbe pod vrednostjo 34 evrov za delnico in da tudi lastniki pomembnejših paketov delnic Laškega ne bi mogli upravičiti prodaje delnic pod to ceno. "Zaradi tega je tudi utemeljeno pričakovati, da prevzemna ponudba Mercatorja s ciljnim 75-odstotnim prevzemnim pragom ob predvidenih ekonomskih izhodiščih ne bi bila uspešna," poudarjajo v družbi.
Mercator je namero za prevzem Pivovarne Laško objavil 23. decembra lani. Po zakonu o prevzemih bi moral ponudbo za prevzem objaviti najpozneje v 30 dneh po objavi namere, torej do konca tega tedna. Ker se je odločil, da prevzemne ponudbe za Laško ne objavi, skladno z zakonom eno leto ne sme objaviti nove ponudbe za prevzem, razen če za to pridobi soglasje Agencije za trg vrednostnih papirjev.
Mali delničarji razočarani
V Vseslovenskem združenju malih delničarjev obžalujejo odločitev uprave in nadzornikov, da ne podajo ponudbe za prevzem Pivovarne Laško. Mali delničarji so sicer prepričani, da je bila decembrska objava namere za prevzem resna in premišljena. Menijo še, da bi imela mnogotere pozitivne učinke, tako za skupino Pivovarna Laško, njeno sanacijo in delničarje, kakor tudi družbo Mercator, njegove poslovne načrte in delničarje, še posebej pa z vidika problematike nestabilne lastniške strukture Mercatorja, ki je tako že vrsto let nenehno tarča prevzemnih ponudb.
Obrambni manever ali resna ponudba?
Po objavi Mercatorjeve namere za prevzem Pivovarne Laško se je ugibalo, ali gre pri tem zgolj za obrambni manever trgovca. V teku je namreč postopek skupne prodaje 52,10-odstotnega deleža Mercatorja; med prodajalci je s 23,34-odstotnim deležem tudi Laško, ta pa bi moral zaradi prevzemnih postopkov pred kakršno koli odločitvijo o morebitni prodaji delnic hrvaškemu Agrokorju dobiti tričetrtinsko soglasje delničarjev.
"Blokada" lastništva Laškega v Mercatorju bi konzorciju onemogočila prodajo delnic Mercatorja Agrokorju, saj so se prodajalci v sporazumu o skupni prodaji, ki je bil podpisan junija lani, dogovorili, da bodo v času njegove veljavnosti delnice Mercatorja prodajali izključno skupaj.
Nadzorniki odločno proti prodaji
Nadzorni svet Mercatorja je sicer danes razpravljal tudi o postopku prodaje večinskega deleža družbe Agrokorju. V okviru sklicane skupščine Laškega so namreč pridobili prodajno pogodbo in več pravnih mnenj v zvezi s tem. Pravni strokovnjaki so ugotovili, da prodajna pogodba v nekaterih bistvenih vidikih ne zagotavlja ustrezne zaščite interesov skupine Mercator, določeni sestavni deli pogodbe pa odstopajo od tržnih standardov, in sicer tako, da povzročajo neuravnoteženost v korist Agrokorja, s čimer bi potencialno lahko škodovali tudi Mercatorjevemu poslovanju.
Sklenitev prodajne pogodbe za Mercator tako ni v interesu trgovske družbe, zato "niti uprava niti nadzorni svet Mercatorja ne smeta izvajati nikakršnih aktivnosti, ki bi podpirale sklenitev oz. izvršitev pogodbe o prodaji delnic (v trenutno znani obliki)," so zapisali v Mercatorju.
Mercator pričakuje manjši dobiček kot v lanskem letu
Skupina Mercator v letu 2012 načrtuje več kot 3 milijarde evrov čistih prihodkov od prodaje, kar predstavlja 3,3-odstotno rast glede na oceno leta 2011, so še sporočili po seji nadzornikov. V letu 2012 bo skupina glede na načrte ustvarila 56 odstotkov prihodkov od prodaje v Sloveniji in 44 odstotkov na tujih trgih. Največji del dejavnosti skupine bo trgovina na debelo in drobno z izdelki vsakdanje potrošnje, ki bo v strukturi predstavljala več kot 85 odstotkov prihodkov.
Zaradi pričakovanih pomembno zaostrenih gospodarskih razmer in posledično nižje stopnje rasti prihodkov, nižjega obsega investicij, potrebnih investicij v ugodnejše cene za potrošnike, stroškov izvajanja strateških projektov, pritiskov na cene energentov in druge stroškovne komponente ter povečanih tveganj delovanja pa je načrtovana ekonomika poslovanja Skupine Mercator v letu 2012 slabša od ocenjene za lansko leto, so še dodali. Čisti dobiček Skupine Mercator za letošnje leto je tako načrtovan v višini 15.708.000 evrov, kar je 34 odstotkov manj, kot je ocenjen za leto 2011.
V lanskem letu je skupina ustvarila 2,93 milijarde čistih prihodkov iz prodaje, kar predstavlja 5,4-odstotno rast glede na leto 2010. Ob tem je ustvarila 23,8 milijona evrov čistega dobička.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.