Gospodarstvo

'Mercator letos dobil že 7000 prošenj za delo'

Ljubljana, 20. 10. 2009 13.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Predsednik uprave Mercatorja je spregovoril o gospodarski krizi, izpostavil pomen uvajanja strukturnih reform in poudaril, kako pomembna je socialna varnost. Staranje prebivalstva vidi kot priložnost.

Mercator je zaradi sklenjene podjetniške kolektivne pogodbe, ki daje več pravic kot panožna, zaželen delodajalec, ocenjuje predsednik uprave družbe Žige Debeljak. Medtem ko so imeli včasih težave pridobivati ljudi za delo v trgovini, zdaj prošnje za delo dežujejo. Letos so jih dobili že 7000, je v pogovoru za Krizno ogledalo STA povedal Debeljak.

Ob tem se zaveda, da so plače v trgovski dejavnosti relativno nizke, saj je v dejavnosti zaposlenih veliko manj kvalificiranih delavcev. Če bi se minimalne plače močno zvišale, možnost zaposlovanja za nekvalificirane delavce pa posledično zmanjšala, bi to pomenilo dodatno breme za državo.

Žiga Debeljak
Žiga Debeljak FOTO: Dare Čekeliš

'Začeli smo se pravočasno pripravljati'

Mi smo v Srbiji drugi največji trgovec. Objektivno ne ocenjujemo, da bi lahko postali prvi, ker prvo pozicijo trdno drži Delta Maksi. Vendar pa v Srbiji, ki je za Mercator takoj za Slovenijo drugi največji trg, zelo hitro rastemo in tam uspešno poslujemo. Žiga Debeljak
Na spremenjene gospodarske okoliščine, ki jih je povzročila finančna in gospodarska kriza, se je Mercator sicer dobro pripravil, ocenjuje Debeljak. "V Mercatorju smo se že sredi lanskega leta začeli resno pripravljati na spremenjene gospodarske okoliščine, ki jih je prinesla kriza, in oblikovali ukrepe v dveh sklopih: na eni strani smo začeli prilagajati našo ponudbo za potrošnike, ki postajajo v teh časih vse bolj racionalni, na drugi pa začeli tudi z ukrepi poslovne racionalizacije. Ti obsegajo stroškovno racionalizacijo, poleg tega pa smo zmanjšali tudi obseg investicij in bolj intenzivno se ukvarjamo s tveganji,“ pravi.

Razlike med trgi v regiji jugovzhodne Evrope sicer niso velike, so pa očitne v makroekonomskih razmerah, dodaja. "V Sloveniji je makroekonomski položaj v primerjavi z drugimi državami zahodnega Balkana trden, finančni sistem deluje. Nekatere države jugovzhodne Evrope pa so v nezavidljivem položaju, kar sproža dodatna tveganja. Gre za valutna tveganja in kreditna tveganja,“ odgovarja na vprašanje, kako kriza vpliva na tujih trgih, kjer je Mercator navzoč.

'Mercator ne čuti več krize'

S servisiranjem bank je zadovoljen in ob tem pojasnjuje, da Mercator nikoli ni imel težav pri dostopu do finančnih virov, v tretjem četrtletju pa se je izboljšalo tudi dostopanje do dolgoročnih virov. "Verjetno pa Mercator ni reprezentativen za celotno slovensko gospodarstvo. V bistveno težjih razmerah so mala in srednja podjetja, vsaj tako slišimo od naših dobaviteljev in partnerjev.“

Mercator
Mercator FOTO: POP TV

'Smo majhno, odprto gospodarstvo'

Kriza je najprej zmanjšala investicijsko povpraševanje, njen prenos v realni sektor pa še izvozno povpraševanje. Dva glavna stebra slovenske gospodarske rasti sta čez noč izginila. Ko bo prišlo do okrevanja in sanacije posledic krize, se bodo vzpostavili tudi temelji za ponovno gospodarsko rast v Sloveniji. Žiga Debeljak

Vladni protikrizni ukrepi so bili po njegovem mnenju naravnani v pravo smer, "verjetno pa bi si na finančnem področju želeli hitrejšega reagiranja“. "Ukrepi na področju zaposlovanja so uspešni in so prispevali k ohranjanju delovnih mest. Se pa moramo zavedati, da je Slovenija zelo majhna in zato prav veliko manevra za kakšne dodatne ukrepe ni. Smo majhno, odprto gospodarstvo, ki v času konjunkture lebdi na valovih visoke gospodarske rasti v državah partnericah, ko pa se te znajdejo v težavah, mi tonemo z njimi. Ko se bodo v naših partnericah začele razmere resneje popravljati, bo to opazno tudi v slovenskem gospodarstvu,“ je prepričan prvi mož Mercatorja.

Iz krize pa bomo potegnili tudi kaj dobrega, pravi. Naučili se bomo, na primer, da je "v dobrih časih treba več dati na stran, da bo imela država v slabih časih več manevrskega prostora za protikrizne ukrepe in spodbujanje gospodarske rasti. Kakšnih možnosti za to, da bi protikrizno ukrepali v še večjem obsegu, pa objektivno ni, saj smo zelo malo gospodarstvo, poleg tega pa smo v krizo prišli brez velikih rezerv. K sreči je bil naš javnofinančni položaj trden, tako da imamo nekaj manevrskega prostora za te ukrepe“. Ob tem dodaja, da v zadnjih letih vendarle nismo naredili dovolj velikega 'kupčka' za krizne čase.

'Nujne pravočasne strukturne reforme'

Ob vprašanju, kako se bo Slovenija izvlekla iz krize, Debeljak pojasnjuje, da se je prejšnji teden sestal strateški svet za gospodarstvo, katerega član je tudi sam, ki je obravnaval strukturne reforme. Te so, je prepričan, absolutno prava pot. "Dobro bi jih bilo sicer delati v času konjunkture, ker bi bile manj boleče za državljane in gospodarstvo, a v to kislo jabolko bo Slovenija preprosto morala ugrizniti. Nujne so reforme pokojninskega sistema, sistema socialnega varstva in zdravstvenega sistema, če želimo zagotoviti vzdržne javne finance v prihodnjem dolgoročnem obdobju. Protikrizni ukrepi so bili ukrepi za gašenje požara. Taki ukrepi zgolj povečajo trošenje na kratek rok, nimajo pa dolgoročnih, razvojno pozitivnih učinkov. Strukturne reforme pa so dolgoročni ukrepi, ki so na kratek rok boleči, na dolgi rok pa bodo povečali konkurenčnost slovenskega gospodarstva, vzdržnost javnih financ in s tem tudi pozitivno vplivali na življenjski standard državljanov. Dalj časa, ko se bo z njimi odlašalo, bolj boleče bodo strukturne reforme,“ je dejal in poudaril, da mora biti izvajanje reform sistemsko in celovito.

'Uvoz' delovne sile

Dejstvo, da se prebivalstvo v Sloveniji stara, Debeljak vidi tudi kot priložnost. Po njegovem mnenju bi bilo tako treba "spremeniti imigracijske postopke in pogoje, predvsem v povezavi z regijo Zahodnega Balkana. Če pa ne storimo niti enega niti drugega, pa obstaja le še možnost, da zmanjšamo obremenitve s krčenjem upravičenj državljanov, česar pa si nihče ne želi. Drugih možnosti ni, vsekakor pa bo verjetno moralo priti do spleta vseh navedenih ukrepov“.

'Socialna varnost ključna'

"V trenutnih gospodarskih razmerah bo težko hkrati hitro povečevati dodano vrednost in ohraniti trenutno maso zaposlenih, ob tem pa še povečevati prejemke nižje kvalificiranih delavcev. Še posebej na kratek rok moramo vedeti, kaj je naš prioritetni cilj, ali imeti nekoliko bolj plačanih manj zaposlenih ali nekoliko manj plačanih več zaposlenih. Osebno menim, da je v kriznih razmerah socialna varnost ključna in bi morali vsi delati na tem, da zagotovimo čim več delovnih mest. Popolnoma se strinjam, da morajo tudi najnižje plače zagotavljati normalno življenje, a se je tu treba zavedati, da so ravni plač predvsem posledica splošne gospodarske razvitosti Slovenije. Naš problem je, da v povprečju v celotnem gospodarstvu ustvarimo premalo dodane vrednosti,“ trdi Debeljak.

"Hitro zmanjšanje števila manj produktivnih zaposlenih na račun jedra bolj produktivnih pa bi na kratek rok privedlo do še večjih družbenih nesorazmerij. Tega se moramo pri diskusijah o minimalnih plačah tudi zavedati,“ še dodaja in sklene, da moramo najti ustrezen kompromis, "kako v določenem časovnem obdobju ohraniti čim višjo raven zaposlenosti in hkrati povečevati prejemke zaposlenih, ob tem pa upoštevati makroekonomske značilnosti in produktivne sposobnosti posameznih panog oziroma gospodarstva“. "Bo pa to mogoče le pod pogojem, da bo pri tem z zmanjševanjem davčnih obremenitev sodelovala tudi država kot eden od treh socialnih partnerjev. Brez zmanjšanja davčne obremenitve nižjih prejemkov tega procesa ne bo mogoče izpeljati brez dolgoročnih negativnih posledic za konkurenčnost gospodarstva.“

'Vse bolj zaželen delodajalec'

Konkretnega dogajanja v Gorenju ne morem komentirati, ker že štiri leta nisem več v Gorenju. S Franjem Bobincem sva pa redno v stikih, se tudi srečujeva na različnih dogodkih. Žiga Debeljak
Dogajanja v Muri in Gorenju ni hotel komentirati, je pa ob tem zatrdil, da je Mercator vse bolj zaželen delodajalec. Pojasnil je, da imajo s socialnimi partnerji sklenjeno podjetniško kolektivno pogodbo, ki zaposlenim daje precej več pravic kot panožna, poleg tega so plače zaposlenih zaradi dodatkov za uspešnost v povprečju za več kot 10 odstotkov višje, kot so določene z izhodišči v panožni kolektivni pogodbi, zaposlenim pa nudijo tudi druge ugodnosti. Višino povprečne plače sicer ni hotel izdati, povedal pa je, da so povprečni stroški dela na zaposlenega v prvem polletju znašali nekaj manj kot 1400 evrov na zaposlenega na mesec.

Delavka v Mercatorju
Delavka v Mercatorju FOTO: Dare Čekeliš

"Bojim se, da bi se s hitrim in bistvenim dvigovanjem minimalne plače brez dodatnih davčnih olajšav možnost zaposlovanja nekvalificirane delovne sile zmanjševala, to pa bo povzročalo veliko socialno breme za državo. Prav ta skupina zaposlenih je namreč najbolj socialno ogrožena in jih je tudi najtežje delovno reaktivirati. Tega se morda premalo zavedamo. Če bistveno zvišamo minimalno plačo brez dodatnih davčnih olajšav, torej zgolj na ramenih delodajalcev, se bodo segmentu najniže plačanih zaposlenih prejemki res izboljšali, a bodo tisti, ki bodo posledično ostali brez dela, v celoti na ramenih države. Tukaj bo potreben moder, konstruktiven pogovor med socialnimi partnerji. Vsi si želimo pozitivne spirale v dobro zaposlenih in vseh državljanov, ne želimo pa si, da bi si s kakimi premalo premišljenimi ukrepi v vročici trenutnega časa zabiti avtogol, iz katerega bo žogo težko izbezati nazaj na igrišče,“ je dodal ob tem.

O Šrotu diplomatsko

Na vprašanje, ali je zdaj, ko Boška Šrota ni več med lastniki Mercatorja, lažje, je Debeljak odgovoril, da ima uprava stike z nadzornim svetom, ki je bil v celotnem obdobju enak in so z njim korektno in profesionalno sodelovali, z lastniki pa niso imeli neposrednih stikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dadarado
21. 10. 2009 22.38
Mi gre na bruhanje ko ga vidim kako naklada in naklada, res me zanima a dobite kaj denarja za tako reklamo. Pa še to hvalili so se da bojo povečali plačo za 30eur , jaz sem dobila 11eur netto pa tudi ostale sodelavke, tko da kaj reči reklamirajo se kot da so nam povečal plačo za 110 eur. Je pa znano da tako spretno obračajo besede in nič ne povedo. Naaj pove da trgovcem povečujejo plače ker morajo po zakonu in ne zato ker so tako dobri,Še pretkratkim so imeli na razpisu za del. mesto prodajalca opombo stimulativno nagrajevanje, no če je lahko kdo stimuliran z 10 eur mu jaz rade volje odstopim svojo stimulacijo. TKO DA DEBELJAK NE NAKLADAJ VEČ IN NE LAŽI
anrom
21. 10. 2009 14.58
mene samo to zanima če je bil novinarski prispevek pop tv,ki je eno skropucalo samih laži, plačana reklama s strani Mercatorja1?
mkocija
21. 10. 2009 14.15
Kje spi Mercatorjev sindikat, Sindikat delavcev trgovine.V Mercatorju so vsi delavci na splošno zadovoljni, če jim vzamejo ure, če se jim ure ne pišejo... ker ne upa nihče ničesar povedati na glas. Vsi ostali sindikalisti za svoje delvce nekaj izborijo,omenjeni pa si ne mažejo rok....
mkocija
21. 10. 2009 14.01
To jeizhodiščna plača oz. najnižja osnovna plača določena v kolektivnih pogodbah, po tarifnih razredih,ki predstavlja najnižji možni znesek osnovne plače delavca.Pa naj še kdo reče, da imajo 7000 prošenj.Debeljak je omenil samo stroške na zaposlenega-1400 eur,ni pa upal povedati višine plače na zaposlenega,kaj promet na zaposlenega.
mkocija
21. 10. 2009 13.50
Kje v Mercatorju imajo 7000 prošenj?Trenutno noče nihče delati za 3.365 eur na uro.Pogodba ozaposlitvi (31.1.2008,12.člen-osnovna plača delavca za polni delovni čas in normalne delovne pogoje znaša ob sklenitvi te pogodbe 560,08 eur bruto,to je za avgust 2009 za 157ur -370,80eur (neto zneski) 7ur koriščenja-16,53 eur, 18ur dod.delo na prosr dan-42,52 eur, 5ur za delo na praznik-22,90 eur, 5 ur za LD-16,72 eur, dod. na delovno dobo-.50,36 eur, dod. na vplive okolja-3,87 eur ,napredovanje-38,73 eur,POSLOVNA USPEŠNOST 10,08 EUR,DELOVNA USPEŠNOST 11,62 EUR=PLAČA,
annoying
21. 10. 2009 12.40
Hm. Torej je strategija Mercatorja očitno v zaposlovanju čim večjega števila nekvalificiranega in slabo plačanega kadra. Dolgoročno zelo slaba strategija. Ne vem, če so Debeljaka na EF učili tako. Mene niso.
tech
21. 10. 2009 12.00
Mercator je dober samo za potrošnike in dobavitelje...prvo podari denar v dobrodelne namene in pol pošlje dobaviteljem račun da to poravnajo...
HandOfSteel
21. 10. 2009 11.36
mega: nobene razlike, spet nakladas
mega349856
20. 10. 2009 21.14
Mercator nima šans. da bi uspel na avstrijskem ali nemškem trgu, ker nima dosti nič svojega za ponudit. Saj je že znano v Sloveniji, da je slovenska živilska industrija nekonkurenčna, če bi se širila na zahodne trge. Kdor pa hoče videti razliko v ponudbi v Avstriji in Sloveniji, naj gre enkrat v SPAR v Avstrijo in bo že videl, kakšna je že razlika med slovenskim in avstrijskim šparom!
d899
20. 10. 2009 20.07
Ja Debeljak, ti boš zdaj politik pa govoril, da je staranje prebivalstva koristno.. ajej, ti in tvoja EF diploma.. jeli Debeljak, če ste tako pametni in oh in sploh, zakaj Mercatorja ne širite v Avstrijo, Nemčijo, Belgijo itd. Zakaj ga širite po balkanu? Tam je pa res težko biti dober in najboljši... Glede komentiranja tajkunov se pa vidi koliko poguma ima .. 0
anrom
20. 10. 2009 19.43
kakšno sprenevedanje!!!! toliko prošenj za delo ,zaposlujejo pa raje cenejšo delavno silo( tujce)ki ima prednost pred državljani Slovenije. V skladiščih Mercatorja je polovica zaposlenih iz Bolgarije,Makedonije in Albanije,razumljivo ker državljani Slovenije nočejo delati za take mizerne dohodke.
NoExit
20. 10. 2009 18.41
Trgovina je neproduktivna panoga !!!! Narodu je treba zagotoviti delo samo v panogah ,ki nekaj proizvajajo in te produkte z dodano vrednostjo plasirajo izven države! To je motor države , ne pa trgovina . Da ne govorim o zaposlovanju v javni upravi ,kar je še večja katastrofa .Gospodarstvo se bo zadušilo zaradi preveč birokracije !!
odbogaposlan
20. 10. 2009 17.54
S čim se hvali, jao jao!
siFBI
20. 10. 2009 17.36
Po tanovem v Mercatorju je plača 500EUR (dolenjska), letos pa še zaščitnih sredstev ne bodo dobili (obutev, hale). Trgovke zgledajo v trgovinah kot največji reveži. Umazane in razcapane halje tu na dolenjskem. Ne vem kako je drugod. Najbolj pa skrbi to, ker jim bodo ukinili tudi čistila za čičenje trgovin. Salamonela na pohodu. Že tako prodajajo sam krš, zdaj bo pa še vse svinsko umazano.
killi-123@hotmail.com
20. 10. 2009 17.11
Ob tem je seveda pozabil povedati, da se je z ustanavljanjem invalidskih podjetij izognil plačilu dela dajatev državi, obenem pa sprejema za to subvencije. Delež delavcev v teh podjetjih je 60-40 v korist zdravih delavcev.
Brabus
20. 10. 2009 14.19
Zaželjen,ja.Če neboš pridna,bomo pa drugo dobil