Večja konkurenca na trgu z zemeljskim plinom je spodbudila marsikaterega potrošnika, da je pogledal, kaj se mu bolj splača – zamenjati ali ostati zvest dobavitelju, ki ga ima. In če se potrošnik odloči za menjavo, mu na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) svetujejo, naj najprej preveri, kakšno pogodbo ima sklenjeno s starim dobaviteljem. Preveriti je treba, ali mogoče iz obstoječe pogodbe izhaja kakšna ovira za takojšnji odstop od pogodbe.
Nato svetujejo uporabo primerjalnika na spletni strani agencije za energijo. S primerjalnikom namreč uporabnik lahko ugotovi, kaj mu je sploh na voljo, glede na to, kje živi. "Pri tem svetujemo previdnost: pred sklenitvijo pogodbe vam morajo biti namreč na razpolago vse informacije o pogodbenem razmerju," pravijo na ZPS. Torej mora potrošnik poznati ceno dobave zemeljskega plina in končno ceno. Vedeti mora, ali gre za fiksno ceno, ki bo veljala določeno obdobje, ali pa gre za vezano pogodbeno razmerje, od katerega brez stroškov ne more odstopiti. Prav tako mora potrošnik vedeti, kaj piše v splošnih pogojih dobave, ki veljajo kot del pogodbe, svetujejo na ZPS. "Če takih informacij ponudnik potrošniku ne da, svetujemo, da se zanj ne odločite," dodajajo na ZPS.
Za menjavo dobavitelja potrošnik ne plača, saj mora biti ta brezplačna. Na ZPS pravijo, da menjavo uredi novi dobavitelj, ko mu potrošnik sporoči vse potrebne podatke za menjavo. Če pa novi dobavitelj tega ne stori, pa mora potrošnik sam prijaviti menjavo sistemskemu operaterju distribucijskega omrežja.
Na ZPS sicer dodajajo, da še nimajo informacij o zapletih ali kršitvah, ki se dogajajo ob menjavi dobavitelja zemeljskega plina. Potrošnike pozivajo, da jih ob težavah ali nepravilnostih pri menjavi o tem obvestijo
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.