
Goriški župani so državnemu sekretarju na finančnem ministrstvu Andreju Širclju ponovno predstavili svoje poglede in zahteve, povezane s predvidenimi spremembami igralniške in davčne zakonodaje. Te so na ministrstvu pripravili, da bi omogočili uresničitev 50 milijonov evrov vrednega megazabavišča, ki ga na Goriškem načrtujeta Harrah's Entertainment in Hit. "S sestankom smo zadovoljni, še posebej, če bodo na ministrstvu uresničili obljubljeno," je povedal novogoriški župan Mirko Brulc.
Z zahtevo po lastništvu goriški župani sicer niso uspeli, a na finančnem ministrstvu sprejemajo predlog, da imajo lokalne skupnosti v nadzornem svetu družbe, ki bo upravljala megazabavišče, svojega predstavnika, ki ga bodo imenovale same, je najpomembnejši dogovor današnjega sestanka izpostavil Brulc. "Obljubili so, da bodo to uredili," saj je mnenje lokalne skupnosti pomembno, je dodal.
Lokalne skupnosti zahtevajo glasovalne pravice
Širclja so goriški župani seznanili tudi z zahtevo, da bi imele lokalne skupnosti v megazabavišču četrtino plus eno delnico glasovalnih pravic, o čemer bodo na ministrstvu še premislili, je povedal Brulc. Po njegovih besedah pa so se uspeli dogovoriti, da bo sedež urada za nadzor iger na srečo, ki že deluje oz. ga bodo še oblikovali, na Goriškem.
Koliko koncesijskega denarja?
Precej časa so na sestanku namenili tudi koncesijskim dajatvam, v zvezi s katerimi goriške občine namesto obljub zahtevajo konkretne izračune, skrbi pa jih tudi dejstvo, da bi bile do koncesijskega denarja upravičene tudi občine izven predvidene pokrajine na severnem Primorskem. Šircelj je zagotovil, da bo občinam namenjeno enako ali več koncesijskega denarja kot doslej, obljubil pa je tudi dodatne izračune, je pojasnil Brulc.
S peticijo proti širitvi igralništva v Sloveniji
Neformalno združenje Koordinacija za omejevanje igralništva, v katerem so prepričani, da izgradnja megazabavišče in širitev igralništva ne zagotavljata dolgoročnega in trajnostnega razvoja Slovenije, je danes začelo z zbiranjem podpisov proti širitvi igralništva. Peticijo so predstavili v Ljubljani, pod njo pa se je prvi podpisal pisatelj in akademik Tone Pavček. Prepričan je, da bo megazabavišče kot neke vrste okužba zastrupilo slovenski prostor, zato je treba temu reči: "Hvala ne."
Kot so sporočili iz Koordinacije za omejevanje igralništva od oblasti s peticijo zahtevajo, da sprejme moratorij in začasno zamrzne vse postopke ter spremembo zakonodaje, povezane z načrtovano izgradnjo megaigralnice na Goriškem ali kjerkoli drugje v Sloveniji.
Pričakujejo tudi neodvisne celostne raziskave o vplivu vseh trenutno obstoječih slovenskih igralnic na življenje ljudi, o katerih naj nato razpravlja javnost. Igralništvo je treba obdavčiti tako, da bo ta dejavnost sama krila neposredne in posredne stroške v družbi in okolici, so prepričani v koordinaciji. Dejavnost ima namreč poleg domnevnih prednosti za državo tudi vrsto socioloških, ekonomskih, psiholoških, okoljskih in drugih negativnih posledic, so pojasnili.
Ob tem opozarjajo na internetno igralništvo, ki še ni dovolj raziskano ter "beg možganov" v igralništvo in posledično "uničenje" inteligence na Primorskem. Oblast še pozivajo, da poskrbi za preventivne in kurativne programe, namenjene patološkim hazarderjem in njihovim bližnjim.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.