Celjsko sodišče je izdalo sklep o začetku stečajnega postopka Vegrada. Za stečajno upraviteljico je imenovalo Alenko Gril, ki je takoj pristopila k pripravam. Upniki imajo zdaj tri mesece časa, da prijavijo svoje terjatve ter ločene in izločitvene pravice v stečajnem postopku. Zadnji dan za takšno prijavo je 6. januar 2011. Terjatve, ki so bile prijavljene v postopku prisilne poravnave, veljajo za prijavljene v stečajnem postopku.
Po doslej pridobljenih podatkih Vegrad zaposluje skupaj 584 delavcev, ki jim bo predvidoma v začetku naslednjega tedna odpovedana pogodba o zaposlitvi. Za delavce, ki so zaposleni na ostalih povezanih družbah, pa niso nastopile pravne posledice začetka stečajnega postopka, zato jim stečajna upraviteljica ne bo odpovedovala pogodb o zaposlitvi, so sporočili iz podjetja. Pogodbe o zaposlitvi bodo odpovedane s 15-dnevnim odpovednim rokom, po poteku le-tega pa bodo delavci prejeli vso dokumentacijo, potrebno za uveljavljanje njihovih pravic predvsem pri Zavodu za zaposlovanje in Javnem jamstvenem in preživninskem skladu RS. Delavci bodo o dnevu in času vročanja odpovedi pravočasno obveščeni preko sindikata družbe.
Začetek postopka so nestrpno pričakovali predvsem Vegradovi delavci, ki menijo, da se bo s tem stvar končno začela premikati naprej in da bo njihova stiska manjša. Delavci sicer pravijo, da pomoč pričakujejo tudi od predsednika republike Danila Türka – dva od njih je Türk danes, ko se je srečal z delegacijo Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, tudi sprejel. Fajik Musić in Franc Koren sta predstavila predstavila položaj delavcev, ki so že štiri mesece brez plač. Musić, je dejal, da bi Türk moral pritisniti na vodstvo podjetja in na Hildo Tovšak. "Nimamo kaj jesti. To je sramota za državo, ki je v EU," je dejal Musić.
Zavod za zaposlovanje pripravljen
Zdaj ko je razglašen stečaj, bodo delavci Vegrada poslani na zavod za zaposlovanje, kjer so situacijo v podjetju v zadnjih mesecih spremljali, zato so bili na možnost stečaja na nek način pripravljen, pravi direktor velenjske območne službe zavoda Robert Rajšter.
Trenutno se pripravljajo na to, da bodo delavce predčasno, še preden se bodo prijavili na zavod, informirali o njihovih pravicah in dolžnostih ter zanje pripravili dokumentacijo za prijavo med brezposelne. Vsak delavec, ki se bo prijavljal na zavod, bo tudi pravočasno dobil določen termin in mesto za prijavo. Te bodo potekale predvidoma v zadnji tretjini oktobra, nato pa bodo brezposelnim ponudili druge možnosti v okviru aktivne politike zaposlovanja. Med slednje spadajo tudi različne informacijsko-motivacijske delavnice, ki bodo v pomoč na novo brezposelnim delavcem, potem ko so dolga leta brez prekinitve delali pri istem delodajalcu, je povedal Rajšter.
Večino na novo brezposelnih iz Vegrada, ki zaposluje okoli 630 delavcev, predstavlja moška delovna sila, je pa že doslej letos nekaj ljudi odšlo z Vegrada v konkurenčna podjetja in bodo verjetno tudi v prihodnje odhajali. "Seveda pa vsi ne dobijo nove priložnosti ali pa je ne dobijo kar takoj," je dejal Rajšter. Po njegovih besedah je povpraševanje po teh poklicih tudi zdaj prisotno, vendar pa ne v tako velikem številu naenkrat.
Težava predvsem v tujih delavcih
Težava pa je v tujih delavcih, ki bodo s stečajem družbe izgubili zaposlitev in delovno dovoljenje ter bodo morali zapustiti državo. Ministrstvo je tako v obliki informacije za vlado pripravilo predlog ukrepov, s katerimi bi lahko država pomagala tistim tujim delavcem Vegrada, ki bodo izgubili delovno dovoljenje. Vlada bo informacijo obravnavala predvidoma v četrtek.
Ministrstvo predlaga, da bi delavcem zagotovili posebno svetovanje in iskanje možnosti za zaposlitev, čeprav formalno niso upravičeni do te storitve, če nimajo stalnega delovnega dovoljenja. To predlaga zato, da bi lahko taki delavci v tem kratkem času, preden morajo zapustiti državo, morda dobili novega delodajalca in s tem tudi ustrezno delovno dovoljenje.
Tistim, ki jim to ne bi uspelo, bi prek humanitarnih organizacij priskrbeli denarno pomoč, da bi se lahko vrnili v domovino in počakali do trenutka, ko bi bili na podlagi sporazuma, ki ga Slovenija pripravlja z BiH, upravičeni do ustreznih izplačil iz jamstvenega sklada oz. denarnega nadomestila. Zavod za zaposlovanje bo lahko izdal odločbo, ki bo zamrznjena, dokler sporazum ne bo začel veljati, je dejal minister Ivan Svetlik.
Radićeva pravi, da je bil stečaj zelo pričakovan
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je dejala, da je bila odločitev o začetku stečajnega postopka pričakovana. Ministrica upa, da se bodo tudi drugi na primeru Vegrada naučili, da stečaj ni slaba rešitev. "Da je pravzaprav dobra rešitev, predvsem za delavce," je dejala. Po njenih besedah je potrebno razumeti, da gre v takšnih primerih za čiščenje podjetij. Če zdrava jedra so, to vodi kvečjemu k vzpostavitvi boljšega poslovanja in tudi dodatnega zaposlovanja delavcev, pravi ministrica. Ob tem je navedla primer, za katerega ji je v pogovoru povedal sindikalist Srečko Čater, da novo podjetje, ki je po stečaju nasledilo Mip, danes zaposluje 37 delavcev več kot ob stečaju, delavci pa redno dobivajo plače.
Vendar zgodba Vegrada s stečajem še zdaleč ni končana. Pravi, da so nujni tudi stečaji hčerinskih družb. Tam so po njenem mnenju težave. Med nerešenimi vprašanji velenjskega Vegrada je izpostavila še vprašanja, povezana s tujimi delavci, o čemer se je danes pogovarjala tudi s predsednikom vlade Borutom Pahorjem.
'Stečaj je najboljša rešitev'
Generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič sicer ni zagovornik stečajev, a ker je šlo v primeru Vegrada za dolgoletno zavajanje javnosti, zaposlenih, poslovnih partnerjev in še koga, je stečaj podjetja po njegovih informacijah najboljša rešitev. "Nenazadnje je to najboljša rešitev tudi za zaposlene, da bodo prišli do socialnega položaja, ki jim bo omogočal preživetje," je dejal.
Včeraj izginila dokumentacija
Sicer pa imajo v Vegradu ob vsem, kar se dogaja, še težave z dokumentacijo. Predsednik uprave Vegrada Boris Medved je za 24ur.com razložil, da so včeraj opazili, da so nekateri dokumenti in žigi izginili. "O tem smo obvestili policijo, ki je tudi prišla. Sami smo izvedli določene ukrepe, ki jih v takih primerih moramo izvesti,“ je dejal Medved.
Že včeraj smo poročali, da so delavci, ki so stavkali pred Vegradom, videli, kako odnašajo dokumentacijo iz stavbe, zaradi česar je sindikat Vegrada vložil kazensko ovadbo na celjsko policijsko upravo. V oddaji Svet pa so poročali, da so bili nasproti upravne stavbe sodi s pepelom, ob njih pa vrečke smeti z dokumenti.
Ob tem se poraja vprašanje, ali je dokumentacija, ki so jo videli delavci, pravzaprav dokumentacija, ki so jo kasneje iskali tudi sami vodilni v Vegradu. "Mislim, da je to to,“ je dejal Medved, ki sicer na lastne oči ni videl, da bi kdo dokumentacijo odnašal iz stavbe.
Delavci so bili včeraj prepričani, da je ta dokumentacija pomembna za razvoj dogodkov v Vegradu, Medved pa je dejal, da takšnih informacij ne more komentirati.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.