Slovenska podjetja na lestvici večinoma prihajajo iz panog potrošniških dejavnosti in transporta, energetike in virov ter proizvodnje, so danes sporočili iz svetovalno-revizorske hiše Deloitte.
Poleg skupine Petrol na 38. mestu so se na lestvico uvrstila še podjetja Mercator (39. mesto), Gorenje (114. mesto), Revoz (121. mesto), Krka (164. mesto), HSE (197. mesto), Merkur (205. mesto), Telekom Slovenije (218. mesto), Tuš Holding (227. mesto), Spar Slovenija (281. mesto), Engrotuš (296. mesto), Gen-I (298. mesto), Sij (333. mesto), OMV Slovenija (360. mesto), Lek (362. mesto), ACH (413. mesto), Impol (477. mesto) in Cimos (480. mesto).
Na vrhu poljsko naftno podjetje
Tako kot v preteklih letih je tudi letos na prvem mestu lestvice največjih 500 podjetij v srednji Evropi poljsko naftno podjetje PKN Orlen s prihodki od prodaje v višini 20,9 milijarde evrov. Sledita madžarsko naftno podjetje Mol ter češka Škoda. "Najvišje mesto v panogi energetike in virov v Adria regiji je v preteklem letu ponovno pripadlo skupini Ina s prihodki v višini 3,55 milijarde evrov oziroma 16,6-odstotnim povečanjem prihodkov v primerjavi z letom 2009," pojasnjuje direktor v Deloittovem oddelku za finančno svetovanje Janez Škrubej.
Škrubej še dodaja, da so se skupni prihodki, ki so jih lani ustvarila največja srednjeevropska podjetja, v primerjavi z letom 2009 v evrih povečali za 14 odstotkov. "Ta pozitivna sprememba je nedvomno posledica izhoda podjetij iz globalne krize, ki je v 2009 zajela srednjo Evropo," je poudaril. Leta 2010 je v primerjavi z letom prej 80 odstotkov podjetij zabeležilo rast prihodkov. Na lestvico se je uvrstilo največ podjetij iz Poljske, Češke, Madžarske in Ukrajine, ki skupaj predstavljajo 73 odstotkov podjetij na lestvici.
Največ podjetij na Deloittovi regionalni lestvici prihaja iz panoge energetike in virov, kar 30 odstotkov. Podjetja iz omenjene panoge na lestvici številčno dominirajo večinoma zahvaljujoč rasti cen nafte in naftnih derivatov, ki je vodila v znatno povečanje njihovih prihodkov. Po drugi strani so bile cene električne energije v regiji, ki so pod večjim regulatornim vplivom, stabilne, zato so prihodki elektroenergetskih podjetij na lestvici stagnirali.
Tudi lestvica največjih bank in zavarovalnic
Deloitte je pripravil tudi lestvici 50 največjih bank in zavarovalnic. Na prvo mesto se je tako kot leto prej z aktivo v višini 43 milijard evrov zavihtela poljska banka PKO, pri zavarovalnicah pa prvo mesto tudi letos zaseda poljska zavarovalnica PZU. Med slovenskimi bankami se najvišje uvršča skupina NLB, ki je zasedla osmo mesto, sledi ji skupina NKBM na 42. mestu. Med slovenskimi zavarovalnicami je najvišje, na petem mestu, Zavarovalnica Triglav, sledijo ji Adriatic Slovenica (28. mesto), Zavarovalnica Maribor (29. mesto) in Vzajemna (35. mesto).
"Kljub neugodnim gospodarskim gibanjem finančni sektor ostaja stabilen, kar je bistven pogoj za začetek okrevanja. Nedavni stresni testi, ki so bili opravljeni v delu največjih bančnih hiš v regiji, kažejo na zaključek, da so se bančniki sposobni spopasti s prihodnjimi izzivi," še navaja Škrubej.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.