Po seji upniškega odbora je prokurist SCT Dušan Mes povedal, da se pogajajo s tremi gradbenimi podjetji, od katerih sta dve slovenski in eno tuje. Kdo so, Mes na njihovo željo ni želel povedati. Kot je dejal, se morajo do 25. maja odločiti, ali bodo vstopili v podjetje, sicer bo vodstvo SCT predlagalo stečaj.
SCT do 25. maja potrebuje njihovo garancijo, da bodo prevzeli lastništvo, saj se takrat izteče rok za predložitev spremenjenega načrta finančnega prestrukturiranja. "Potrebujemo verodostojno garancijo, da lahko tudi upravni odbor temu verjame in da se prisilna poravnava nadaljuje," je dejal Mes in dodal, da če do tega datuma 100-odstotne rešitve ne bo, bo upravni odbor predlagal stečaj podjetja.
Trojica interesentov bo v četrtek na sedežu podjetja opravila še dodatne skrbne preglede.
Ne bo šlo za strateškega partnerja, ampak za novega lastnika, pravi Mes. Po navedbah vodstva SCT gre za tri "zdrava" podjetja. Eno prihaja iz ene od sosednjih držav in je eden večjih gradbincev v regiji. Mes pravi, da je bistveno, da bi bil to gradbinec, ne neka finančna ustanova, saj SCT poleg denarja rabi tudi posle.
Novih sredstev naj bi bilo 30 milijonov evrov, in sicer bi 10 milijonov evrov zagotovili z dokapitalizacijo, 20 milijonov evrov pa s posojili, ki bi jih pozneje konvertirali v lastniški delež. Višina teh sredstev je odvisna od tega, kdo bo vstopil v družbo – ker naj bi bil to gradbinec, ki lahko poišče nekatere sinergije, bi bilo tega denarja manj, predvidoma pa okoli 20 milijonov evrov, je dejal Mes.
'SCT nujno potrebuje denar'
Spremenjeni načrt finančne reorganizacije predvideva tri smeri: zmanjšanje osnovnega kapitala z razveljavitvijo delnic dosedanjih delničarjev (sklep o tem je upravni odbor sprejel minuli teden), povabilo upnikom h konverziji terjatev (skupščina bo o tem vabilu odločala 23. maja) in prihod strateškega partnerja. S tem načrtom bo poskušal SCT prepričati sodišče, da ugovora zoper vodenje prisilne poravnave – ki jo je vložila peterica zaposlenih pri SCT in prisilna upraviteljica Majda Šantl, ker menijo, da sedaj zastavljena prisilna poravnava ne bo uspela – nista upravičena.
Narok za obravnavo teh dveh ugovorov bo 14. junija, je danes na spletni strani Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) objavilo ljubljansko okrožno sodišče. Če bo sodišče presodilo, da sta ugovora upravičena, bo začelo stečajni postopek.
Upniški odbor tako danes ni izvedel, kdo so interesenti; izvedel je le, da sta se pojavila še dva morebitna partnerja. "V takšnem položaju, kot je SCT, je vprašanje imen manj pomembno; bolj pomembno je vprašanje dejanj. SCT nujno potrebuje denar in upniški odbor bolj kot to, kdo bo ta denar dal, zanima, ali bo ta denar na račun SCT sploh prišel," je po seji povedal predsednik upniškega odbora Uroš Ilić, ki zastopa Petrol.
Kot pravi, ga "glede na vse zaplete v postopku prisilne poravnave" ne preseneča, da so upniki ostali brez pojasnil. Ilić ocenjuje, da za četrtek napovedani omejeni skrbni pregledi kažejo na to, da so morebitni partnerji resni. Ilić se kot predsednik upniškega odbora ni želel opredeliti do vprašanja, ali bo prisilna poravnava uspela. Dejal pa je, da ugovori zoper vodenje prisilne poravnave kažejo na to, da nekateri upniki v uspeh prisilne poravnave ne verjamejo.
Bodo zamenjali Šantlovo?
Upniški odbor se je seznanil tudi z zahtevo za zamenjavo Šantlove na mestu prisilne upraviteljice, kar je dodatno zahtevalo omenjenih pet zaposlenih. Upniški odbor se zaveda, da gre že za tretjega upravitelja prisilne poravnave SCT in da se ne da vplivati na imenovanje upravitelja, saj se ta določi z žrebom. Upniški odbor danes ni sprejel zahteve za njeno razrešitev, bo pa o tem razpravljal tudi na naslednjih sejah, je dejal Ilić.
Glede prodaj hčerinskih družb je upniški odbor družbi SCT naročil, naj pripravi dokumentacijo o vrednotenju finančnih naložb, Šantlovo pa pozval, naj upnikom predstavi, koliko je kupnina znašala in za kaj je bila uporabljena.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.