Prisilna upraviteljica SCT Marija Magdalena Šantl je 22. aprila na sestanku upniškega odbora dejala, da je prijavljenih terjatev za okoli 220 milijonov evrov. Borut Willenpart iz SCT pa je dejal, da SCT trenutno dela le še v smislu zavarovanja premoženja na gradbiščih in končanja končnih obračunov, kar se bo zaključilo predvidoma do 20. maja.
Član upravnega odbora SCT Janez Jamnik je dejal, da je bilo poslovanje družbe v aprilu podobno kot v marcu. Kot piše v zapisniku sestanka, je bil poglavitni cilj SCT v zmanjšanju škode na projektih. S temi glavnimi naročniki (Dars, DRSC in MOL) so se uspeli dogovoriti o prenosu vodilnega partnerstva, kar se bo poznalo v nižjem obsegu unovčenih bančnih garancij. Sicer pa SCT trenutno nima nobenega posla in ne deluje na nobenem gradbišču, vsi delavci iz "operative“ pa so na čakanju.
Rešitev za prisilno poravnavo je samo pridobitev posojila
Člana upravnega odbora in predstavniki SCT so na sestanku povedali še, da je predsednik upravnega odbora SCT Ivan Zidar predlagal, da se načrt prisilne poravnave spremeni v smeri konverzije terjatev v lastniške deleže. Poleg tega naj bi tudi še potekali pogovori za pridobitev novih partnerjev, ki bi vstopili v lastništvo podjetja.
V SCT se sicer zavedajo, da se lahko stečaju izognejo le s pridobitvijo svežega denarja, s katerim bi delavcem vsaj izplačali plače, poleg tega pa bi mogli pridobiti tudi kakšen nov posel.
Jamnik je upnikom dejal tudi, da sta z Aleksandrom Mazejem že februarja predlagala, da bi SCT Holding prodal paket 76 odstotkov delnic SCT za en evro, kupec pa bi moral zagotoviti, da bo izpeljal do konca prisilno poravnavo, vendar se Zidar s tem očitno ni strinjal. Zidar ima v SCT Holdingu 76 odstotkov, Maze in Jamnik pa vsak po 12 odstotkov.
Prisilna upraviteljica bi predlog za stečaj umaknila, če bi dobili posojilo
Stečajna upraviteljica Marija Magdalena Šantl je že pred časom podala predlog za stečaj podjetja, ker ocenjuje, da je manj kot 50 odstotkov možnosti, da bi prisilna poravnava uspela. Kot je dejala, bi svoj ugovor na prisilno poravnavo umaknila le, če bi v podjetje prišel svež denar. Ugovor na prisilno poravnavo so sicer podali tudi delavci. Šantlova je za 24ur.com pojasnila, da ima SCT še do prihodnjega petka čas, da poda ugovor na njen predlog, potem pa mora sodišče v od 15 do 30 dneh o tem odločati. Tako Šantlova kot tudi v SCT-ju se zavedajo, da lahko podjetje rešijo pred stečajem le, če bi pridobili posojilo.
Terjatev je za okoli 220 milijonov evrov
Šantlova je na sestanku z upniki še dejala, da je prijavljenih terjatev za okoli 220 milijonov evrov. Od tega je za 184,5 milijona evrov terjatev pravnih oseb (od tega jih namerava za 124 milijona evrov priznati). Med 6 in 8 milijonov evrov je terjatev zaposlenih, za 26 milijonov evrov pa je terjatev iz naslova lastništva delnic, ki jih Šantlova ne bo priznala.
Šantlova je za 24ur.com dejala, da še ni izgubila upanja in da se je prikazala še ena možnost za rešitev SCT, o kateri pa ni želela govoriti.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.