Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) in mariborska občina se tudi danes nista uspeli dogovoriti za sklenitev najemne pogodbe za infrastrukturo ŠC Pohorje, s katero je želela občina zagotoviti del denarja za plače v tem podjetju. Nekaj več kot 100 zaposlenih namreč še vedno čaka na izplačilo večjega dela aprilske in celotne majske plače.
Z zaposlenimi se je danes ponovno sestala direktorica Barbara Vtič Vraničar, ki je šele pred dnevi prevzela ta položaj. Po navedbah zaposlenih jim ni povedala nič novega, zato so izpolnili grožnjo, ki so jo dali prejšnji teden, in napovedali sprožitev stečaja podjetja.
Danes so sestavili stavkovni odbor, ki je na pošto že odnesel napoved četrtkove stavke. "V ponedeljek gremo v predlog za stečaj. Mogoče se bodo v soboto in nedeljo še kaj dogovorili, zato nam to ne bo treba," je za medije po sestanku povedal predstavnik zaposlenih Janko Breznik.
Da bi rešila podjetje pred stečajem, je želela občina vzeti v najem infrastrukturo ŠC Pohorje. Za aro, ki naj bi jo nakazala takoj po podpisu najemne pogodbe, je namenila 280.000 evrov, s čimer bi lahko v podjetju takoj poplačali del manjkajočih plač zaposlenih.
A se občina z DUTB ni mogla dogovoriti glede pogojev najema. Po besedah direktorja mestne uprave Marka Žule je DUTB želela iz najemne pogodbe izključiti gostinsko-nastanitvene zmogljivosti ŠC Pohorje, kar za občino ni sprejemljivo, saj v teh zmogljivostih dela dobršen del zaposlenih in ker predstavljajo bistveni del poslovanja ŠC Pohorje.
Župan Andrej Fištravec je zato DUTB očital neodgovorno obnašanje. "So manipulativni sogovornik in se sploh ne obnašajo kot lastniki," je dejal, medtem ko na DUTB na vprašanja niso odgovarjali.
ŠC Pohorje je imel po podatkih občine v zadnjem letu dni 84 dni blokirane račune in zato ne more redno poravnavati obveznosti do dobaviteljev in zaposlenih. Za kratek čas jim je Elektro Maribor tudi ustavil dobavo električne energije.
Hotelske zmogljivosti so po navedbah občine že zapolnjene čez poletje, prav v prihodnjem tednu pričakujejo na pripravah več ekip športnikov. Zaposleni ob tem opozarjajo, da jim je zaradi likvidnostnih težav podjetja onemogočeno kakovostno delo, saj jim zmanjkuje zalog in kadrov, saj so nekaterim zaposlenim medtem že potekle pogodbe.
ŠC Pohorje sodi med največje zimsko-športne centre v Sloveniji. Skupaj s Smučarskim klubom Branik Maribor upravlja celoten sistem žičniških naprav, štiri hotele in 33 apartmajev na Mariborskem in Areškem Pohorju.
Mestna občina Maribor se v primeru propada ŠC Pohorje poleg novih 100 brezposelnih boji katastrofalnih posledic za mariborski turizem in večmilijonskega bremena kreditov tega podjetja. Koliko bi to breme znašalo, ni jasno. Po besedah Žule bi v tem primeru na občino padlo najmanj 6,2 milijona evrov, medtem ko v DUTB navajajo celo 19,9 milijona evrov. Prav tako ni jasno, ali bo v primeru stečaja treba vračati evropska sredstva za gradnjo vzpenjače leta 2009.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.