![Bo dvorec Betnava ostal v rokah mariborske nadškofije?](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jan2012/60844516.jpg?v=be96&fop=fp:0.49:0.50)
Nadškofija Maribor ima že več dni blokirana računa pri NKBM in Abanki Vipa, zaradi neporavnanih obveznosti pa sta banki BKS in Sparkasse s pomočjo sodišča že začeli rubež njenih številnih nepremičnin, piše današnji Dnevnik in dodaja, da je nadškofija po novembrskem stečaju Gospodarstva Rast očitno tik pred bankrotom.
S stečajem omenjene družbe, ki je predstavljala vrh s cerkvijo povezanih finančnih holdingov, se je namreč dokončno podrla cerkvena finančna piramida, zgrajena na bančnih posojilih, s krizo pa so praktično presahnili viri financiranja, piše Dnevnik in dodaja, da so zaradi dolgov v skupni višini 7,6 milijona evrov med drugim ogroženi dvorec Betnava in okoliški gozdovi ter celo sam sedež nadškofije v središču Maribora.
![Cerkvena finančna piramida se je podrla in ostale so samo drobtinice.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Jan2012/60844255.jpg?v=d41d)
V tamkajšnji nadškofiji, na katero že več kot leto dni letijo očitki zaradi slabega gospodarjenja, ki je povzročilo veliko luknjo v bilancah bank, prizadelo pa je tudi na desettisoče malih delničarjev holdingov Zvon Ena in Zvon Dva, sicer molčijo. Konec leta 2010 naj bi po njihovih podatkih, ki so jih razkrili tik pred odhodom dolgoletnega nadškofa Franca Krambergerja, dolgovi nadškofije do bank znašali 17,4 milijona evrov.
Do dokončnega potopa nekdaj mogočni cerkveni finančni imperij v Mariboru loči le še stečaj Zvon Ena Holdinga. Poleg Gospodarstva Rast, ki je v stečaju že od novembra lani, je okrožno sodišče v Mariboru sicer prav danes začelo postopek stečaja pretežno cerkvenega finančnega holdinga Zvon Dva. Za stečajno upraviteljico je imenovalo Vido Gaberc, ki je vodila že postopek prisilne poravnave, kot zadnji dan za prijavo terjatev pa določilo 12. april. Sodišče je s tem ugodilo ugovoru Nove Ljubljanske banke (NLB) proti vodenju postopka prisilne poravnave.
Kot je v obrazložitvi odločitve za stečaj zapisala sodnica Jasna Murgel, banka kot največja upnica finančnega holdinga s 44,6-odstotnim deležem terjatev vztraja pri zahtevi za stečaj in trdi, da ne namerava reprogramirati dolgov Zvonu Dva. Poleg tega je finančna izvedenka Ana Luin v svojem mnenju zapisala, da je verjetnost uspešnega prestrukturiranja družbe manj kot 50-odstotna. V uspešnost prisilne poravnave brez sodelovanja NLB je v svojem mnenju ob objavi rednega poročila za lansko drugo četrtletje podvomila tudi Gaberčeva. Prav tako je predsednik uprave Zvona Dva Ljubo Peče na zadnji seji upniškega odbora priznal, da z ločitvenimi upniki niso uspeli skleniti dogovora o reprogramu dolgov. Piko na i je prispevala še Abanka, ki je prav tako poslala dopis, da družbi njenih dolgov ne namerava reprogramirati.
Pri tretji povezani družbi v lasti mariborske nadškofije, Zvon Ena Holdingu, je konverzija terjatev po sklepu sodišča sicer uspela, na sodišču pa poteka postopek v zvezi z ugovorom NLB zoper vodenje postopka prisilne poravnave te družbe. Naslednji narok za obravnavo ugovora bo 30. januarja. Za Zvon Ena bo med drugim usodna tudi razlastitev v telekomunikacijski družbi T-2, ki je bila vseskozi velik adut za sanacijo holdinga. Družba T-2 za pravnomočno potrjeno prisilno poravnavo čaka le še na odločitev višjega sodišča, ki mora odločiti o pritožbi Telekoma Slovenije na zavrnitev njihove zahteve za stečaj konkurenta.
![Mariborska nadškofija se sooča s težkimi časi.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jan2012/60844336.jpg?v=d41d)
KOMENTARJI (285)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.