Po podatkih statističnega urada je bila inflacija v marcu enoodstotna, medletna inflacija se je ponovno znižala in dosegla 1,8 odstotka, kar je 0,3 odstotne točke manj kot minuli mesec. Na Umarju (Urad za makroekonomske analize in razvoj) so ob teh podatkih pojasnili, da so k inflaciji v marcu največ prispevale cene, ki so močno sezonsko zaznamovane, predvsem obleke in obutve ter hrane. Na medletni ravni pa so te cene zabeležile precej nižje stopnje rasti kot v istem mesecu lani. Na uradu pričakujejo, da se bo medletna inflacija v naslednjih mesecih še zniževala.
"Gre predvsem za posledico odsotnosti zunanjih šokov, ki so lani močno vplivali na gibanje cen, in padanja gospodarske aktivnosti," je pojasnil direktor urada Boštjan Vasle in dodal, da se bo "inflacija v drugi polovici leta, ko ne bo več prisotnega učinka osnove iz lanskega leta, nekoliko povečala".
Cene so se povišale za en odstotek
Cene življenjskih potrebščin so se po danes objavljenih podatkih statističnega urada marca na mesečni ravni sicer povišale za odstotek. Letna rast cen se je nekoliko znižala in je znašala 1,8 odstotka.
Obleka in obutev sta se marca v povprečju podražili za 11,1 odstotka, alkoholne pijače in tobak za 1,4 odstotka, raznovrstno blago in storitve za 1,1 odstotka, stanovanje ter stanovanjska oprema za 0,2 odstotka.
Največje podražitve obleke in obutve
Marca so se cene najbolj zvišale v skupini obleka in obutev, in sicer v povprečju za 11,1 odstotka. Obutev je bila dražja za 12,6 odstotka, oblačila za 11,1 odstotka ter oblačilni dodatki za 3,5 odstotka. Cene so se zvišale tudi v skupinah alkoholne pijače in tobak (za 1,4 odstotka) in v skupinah raznovrstno blago in storitve (za 1,1 odstotka).
Električna energija je bila marca v povprečju dražja za 2,6 odstotka, opazneje pa so se zvišale še cene materiala in storitev za vzdrževanje in popravilo stanovanj (za 1,1 odstotka), ter daljinske energije (za 0,6 odstotka).
Najbolj se je pocenila hrana
Po drugi strani je statistični urad marca največje pocenitve zabeležil v skupinah hrana in brezalkoholne pijače (za 0,3 odstotka) ter rekreacija in kultura (za 0,2 odstotka).
Poleg tekočih goriv, ki so bila cenejša za 6,9 odstotka, se je za en odstotek pocenil tudi plin.
Na letni ravni največja rast cen v zdravstvu
Na letni ravni je bila po rasti cen na prvem mestu skupina zdravje, kjer so se cene v enem letu v povprečju zvišale za 6,9 odstotka. Sledile so skupine gostinske in nastanitvene storitve (za šest odstotkov), stanovanjska oprema (za 5,1 odstotka), raznovrstno blago in storitve (za 4,2 odstotka), alkoholne pijače in tobak (za štiri odstotke) ter rekreacija in kultura (za 3,4 odstotka). Izdelki in storitve v skupinah komunikacije in prevoz pa so bili v povprečju cenejši kot pred enim letom (za 4,6 oziroma 3,6 odstotka).
V primerjavi z lanskim marcem so bile storitve dražje za 3,3 odstotka, blago pa za 1,1 odstotka. Med blagom se je v letu dni najbolj podražilo poltrajno blago, za 2,8 odstotka, blago dnevne porabe je bilo dražje za 1,2 odstotka, medtem ko je bilo trajno blago v povprečju cenejše za 0,8 odstotka.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.