Po ugotovitvah Banke Slovenije je dobiček pred obdavčitvijo bank v prvem trimesečju znašal 53,5 milijona evrov, kar je za 61,8 odstotka manj kot v enakem obdobju lani.
V Sloveniji se je bilančna vsota bank marca v primerjavi s februarjem zmanjšala za 328 milijonov evrov. Banke so na strani virov in na strani naložb zmanjševale predvsem medbančno poslovanje s tujino in poslovanje z državo.
Padajoči trend medletne stopnje rasti bilančne vsote bančnega sistema, ki traja že skoraj leto in pol, se je marca še okrepil, ugotavlja centralna banka. Kot navaja, se razlike v stopnjah rasti bilančne vsote med bankami v večinski domači in večinski tuji lasti v zadnjih nekaj mesecih zmanjšujejo.
Kreditna dejavnost bank se je znižala
Medletna dinamika kreditiranja nebančnega sektorja se je marca znižala na 13,2 odstotka. Kreditiranje nefinančnih družb je marca zastalo, spremenila pa se je ročnostna struktura – za 106 milijonov evrov so se zmanjšala kratkoročna posojila in za enak znesek povečala dolgoročna.
Neto prirast posojil gospodinjstev je marca stagniral na razmeroma nizki ravni približno 15 milijonov evrov, navaja Banka Slovenije.
Kljub temu da so bili neto obrestni prihodki marca višji kot februarja, ostaja medletna dinamika rasti v prvem četrtletju negativna. Močneje pa so se marca povečali neto neobrestni prihodki, zaradi česar je bil glede na enako obdobje lani višji bruto dohodek bank.
Država je marca zmanjšala svoje neto vloge pri bankah, potem ko je zaradi izdaje državne obveznice svoje vloge februarja močno povečala. Razdolžitev bank v tujini in zmanjšanje vlog države je skupaj preseglo 500 milijonov evrov.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.