Cene življenjskih potrebščin v Sloveniji so se marca v primerjavi z mesecem prej v povprečju zvišale za 1,3 odstotka. Rast cen na letni ravni pa se je zvišala že tretji mesec zapored in je sedaj 6,9-odstotna (v enakem obdobju lani 2,3-odstotna), ugotavlja državni statistični urad.

K skupni rasti cen so v marcu, ko sicer že tradicionalno beležimo višje mesečne rasti cen, a je bila letošnja rast izrazitejša, največ prispevale višje cene obleke in obutve ter naftnih derivatov, in sicer 0,6 odstotne točke, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedala generalna direktorica Statističnega urada RS Irena Križman.
Rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila v marcu prav tako 1,3-odstotna. Letna rast cen se je zvišala na 6,6 odstotka, prav tako pa se je zvišala tudi povprečna 12-mesečna rast in sedaj znaša 4,7 odstotka (lani 2,6 odstotka).
Kot je pojasnila Križmanova, je Slovenija februarja konvergenčno merilo presegala za 1,3 odstotne točke, zato je v marcu pričakovati še nekoliko slabši rezultat.
Višje cene oblek in obutve
Cene v skupini obleka in obutev so se marca v povprečju povečale za 9,2 odstotka, za tri odstotke so se zvišale cene v skupini izobraževanje, za 2,8 odstotka v skupini zdravje, za 1,9 odstotka v skupini stanovanja, za 1,7 odstotka v skupini stanovanjska oprema, za 1,2 odstotka v skupini prevoz, cene pa so se zvišale tudi v skupinah raznovrstno blago in storitve (za 0,6 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (za 0,3 odstotka) ter alkoholne pijače in tobak (za 0,1 odstotka).
Zaradi končanih popustov in prehoda na novo kolekcijo so se v skupini obleka in obutev najbolj povišale cene oblačil (za 11,6 odstotka) ter obutve (za 3,8 odstotka). Na račun višjih cen storitev v ljubljanskih vrtcih pa so se v skupini izobraževanje najbolj povišale cene v podskupini predšolsko izobraževanje (za 8,5 odstotka), medtem ko so bili izobraževalni tečaji dražji za 0,2 odstotka.

V skupini zdravje so se v marcu povišale tako cene zdravil kot tudi cene zdravstvenih, zobozdravstvenih in bolnišničnih storitev. Zdravila so bila v povprečju dražja za 4,6 odstotka, zdravstvene, zobozdravstvene ter druge storitve za 2,1 odstotka, zdravstvene storitve v bolnicah pa za 1,9 odstotka.
Na gibanje cen v skupini stanovanje so najbolj vplivale višje cene tekočih goriv (za 10,5 odstotka), v skupini stanovanjska oprema pa višje cene orodja in pripomočkov za hišo (za 3 odstotke), steklenine, posode in pribora (za 2,8 odstotka) ter pohištva in talnih oblog (za 2,7 odstotka).
V skupini prevoz so se najopazneje podražili goriva in maziva (za 5 odstotkov), letalski prevozi potnikov (za 3,7 odstotka), železniški prevozi potnikov (za 3,2 odstotka) ter motorna kolesa in kolesa (za 2,7 odstotka). Na drugi strani pa so se cene osebnih avtomobilov v povprečju znižale za 1,2 odstotka.
Marca so se cene znižale le v skupini rekreacija in kultura (za 0,7 odstotka) ter hrana in brezalkoholne pijače (za 0,1 odstotka). V prvi skupini so se najbolj pocenili računalniška oprema, avdio-video in hi-fi oprema, snemalni mediji, cvetje in izdelki za vrtnarstvo, oprema za šport ter počitnice v paketu.
Hrana in brezalkoholne pijače so se marca znižale že drugi mesec zapored. Tokrat se je najbolj pocenilo sadje (za 2,2 odstotka). Kruh in drugi izdelki iz žit ter kava, čaj in kakav so bili cenejši za 0,6 odstotka, mleko, mlečni izdelki in jajca pa za 0,5 odstotka. Meso se je pocenilo za 0,1 odstotka. V ostalih podskupinah so se cene zvišale. Najbolj so se podražila olja in maščobe (za 1,1 odstotka) ter zelenjava (za odstotek).
Po besedah Križmanove je pocenitev hrane in brezalkoholnih pijač posledica posameznih akcij, poleg tega pa se trgovci v zadnjem času vse bolj odločajo za znižanje cen nekaterih artiklov.
V enem letu so se cene najbolj zvišale v skupinah hrana in brezalkoholne pijače (za 13,5 odstotka), stanovanje (za 10,4 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (za 9,4 odstotka), izobraževanje (za sedem odstotkov), obleka in obutev (za 6,7 odstotka) ter stanovanjska oprema (za 5,2 odstotka). V primerjavi z lanskim marcem je bilo blago dražje za 7,4 odstotka, storitve pa za 5,7 odstotka. Med blagom se je podražilo blago dnevne rabe (za 9,9 odstotka) in poltrajno blago (za 5,8 odstotka), trajno blago pa se je v enakem obdobju pocenilo (za 0,5 odstotka).
Umar: Visoka inflacija posledica dražje hrane in goriv
Visoka medletna inflacija je tako kot v zadnjih mesecih še vedno v največji meri posledica višjih cen hrane in tekočih goriv, za razliko od lanskega leta letos prihaja do hitrejše rasti cen tudi v nekaterih drugih skupinah indeksa cen, so sporočili iz Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar).
Po besedah direktorja Umarja Boštjana Vasleta pričakovanja glede umirjanja inflacije v prihodnjih mesecih temeljijo na umirjanju cen surovin na svetovnih trgih, ki jih kažejo trenutna gibanja na borzah, in pričakovani upočasnitvi gospodarske aktivnosti v Sloveniji. "Tveganja za hitrejšo rast cen v prihodnje pa predstavljajo predvsem nedorečene usmeritve na področju plač in posledično javnih financ v letošnjem letu," je dejal.
Ministrstvo: Cene so se umirile
Inflacija v marcu je bila nad pričakovano. Cene nafte in naftnih derivatov še vedno vplivajo na dinamiko inflacije. Cene hrane so se sicer umirile, k skupni rasti cen pa so v marcu največ prispevale višje cene obleke in obutve ter naftnih derivatov. Že nekaj časa opažamo, da bo inflacija dosegla višek v prvem četrtletju, menijo na ministrstvu za finance.
"Pričakujemo, da se bo glavni pritisk na cene srednjeročno umiril. Inflacija se bo počasi zmanjševala. Tveganje glede zviševanja inflacije, povezano z rastjo cen nafte, pa še vedno obstaja“, so še sporočili z ministrstva.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.