
Počasi je že vsem jasno, da so nepremičninske oaze le še fatamorgana, privid nečesa, kar bi si resnično želeli. Da pa lovke finančne krize res segajo vsepovsod, je dokaz Manhattan, prestižni del New Yorka, kjer se povprečne cene glamuroznih stanovanj gibljejo v povprečju okoli milijona evrov. Mannhattan se je v preteklih nepremičninskih krizah kar nekajkrat izkazal za imun na vsa nepremičninska dogajanja, saj so se cene gibale čisto po svoje in neodvisno od splošnega trenda.
Nekaj podobnega pa je, vsaj tako smo doslej mislili, veljalo tudi za slovenske nepremičnine. Spomnimo, da je veliko tako imenovanih strokovnjakov slovenski nepremičninski trg označilo skorajda že za oazo, ki naj bi jo finančna kriza le oplazila. Podatki pa vseeno kažejo, da temu še zdaleč ni tako.
In kaj imata dandanes skupnega Manhattan in Slovenija? Če sta nekoč veljala za nepremičninski oazi, pa si sedaj delita zelo podobno usodo. Tako na Manhattnu kot tudi v Sloveniji je namreč upad prodaje nepremičnin potonil za več kot 50 odstotkov. Na Manhattnu je povprečna cena stanovanj upadla za približno 20 odstotkov glede na lansko obdobje, pri nas pa so cene nepremičnin po podatkih Geodetske uprave Republike Slovenije beležile desetodstotni upad v primerjavi z istim obdobjem lani.
Na Cekinu smo preverili, kakšno so pričakovanja za bodoče gibanje cen nepremičnin. Zakaj nekateri iz Geodetske uprave Slovenije navajajo tudi možnost zloma nepremičnin v Sloveniji? Kako to, da cene novogradenj trenutno padajo bolj kakor pri rabljenih nepremičninah? Je več razlogov za rast ali padec cen slovenskih nepremičnin? Kliknite tukaj!
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.