Gospodarstvo

Malim proizvajalcem piva se obeta nižja obdavčitev

Ljubljana, 20. 04. 2016 13.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na področju obdavčitve alkohola se uvaja status malega proizvajalca vina in piva. Ta status omogoča, da lahko proizvajalci pošiljajo izdelke v druge članice EU brez plačane trošarine. Na področju tobačnih izdelkov se kot trošarinski izdelek na novo opredeljuje tudi elektronske cigarete.

pivo
pivo FOTO: POP TV

Vlada je danes sprejela nov zakon o trošarinah, ki prinaša vrsto administrativnih poenostavitev. Med drugim se uvaja status malega proizvajalca piva, ki bodo po predlogu 50-odstotno manj obremenjeni, predvideva pa se obremenitev za elektronske cigarete. 

Poleg odprave administrativnih ovir in zmanjšanja stroškov pri izpolnjevanju trošarinskih obveznosti prenovljeni zakon prinaša posodobitev besedila veljavnega zakona in uskladitev z evropskimi direktivami, je na novinarski konferenci po seji vlade v Ljubljani pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar Erman.

Finančni izplen trošarin ostaja nekje na ravni 1,5 milijarde evrov letno. Se pa v manjši meri posamezne rešitve, ki jih uvaja novi zakon, tudi odmikajo od trenutno veljavnih, a so ti finančni učinki po njenih besedah sorazmerno majhni.

Temeljni cilj predlaganega novega zakona je odprava administrativnih ovir. Za vse davčne zavezance se odpravlja obveznost rednega mesečnega vlaganja obračuna trošarin, če trošarinska obveznost v določenem mesecu ni nastala – to je še posebej pomembno za manjše trošarinske zavezance, ki s trošarinami poslujejo občasno.

Pri prijavi in odjavi oseb trošarinskih zavezancev davčni organ vpiše te osebe tudi po uradni dolžnosti, torej ni potrebna aktivnost na strani zavezanca.

Z novim zakonom se omogoča elektronsko vročanje zahtevkov za vračilo trošarine - doslej so zavezanci morali to vlagati v papirni obliki z množico prilog.

Zakon prinaša splošno poenostavitev za vse trošarinske zavezance, ki so imetniki dovoljenja za oproščenega uporabnika – ti so doslej lahko kupovali trošarinske izdelke brez plačane trošarine, če pa so slučajno kupili izdelke s plačano trošarino, pa niso mogli uveljavljati zahtevka za vračilo - po novem bodo lahko.

Pri prevozu se odpravlja obveznost pečatenja tovorkov.

Denar
Denar FOTO: Reuters

Administrativne poenostavitve

Prinaša pa novi zakon tudi določene administrativne poenostavitve za posamezne trošarinske izdelke. "Tako na področju cigaret in rezanega tobaka ni več obveznosti obračuna za plačilo razlike trošarine na zalogi ob zvišanju maloprodajnih cen, če ta razlika znaša manj kot 10 evrov," je dejala državna sekretarka in dodala, da gre finančno za zanemarljiv odpustek, administrativno pa je to precej pomembna poenostavitev.

Na področju tobačnih izdelkov se kot trošarinski izdelek na novo opredeljuje tudi elektronske cigarete. "Gre predvsem za preprečitev prehoda uporabnikov zaradi nižje obremenitve tovrstnih izdelkov z običajnih cigaret na elektronske in želimo jasno urediti njihovo davčno obravnavo," je povedala.

Na področju obdavčitve alkohola se uvaja status malega proizvajalca vina in piva. "Ta dva statusa sta izredno pomembna za možnost slovenskih malih proizvajalcev piva in vina, da lahko konkurirajo tudi na tujih trgih. Ta status jim omogoča, da lahko pošiljajo izdelke v druge članice EU brez plačane trošarine oz. v sistemu odloga plačila trošarine," je poudarila.

Medtem ko se na področju obdavčevanja vina ohranja ničelni znesek trošarine, pri pivu za male proizvajalce vlada predlaga 50-odstotno znižanje trošarine, ki ga oni plačujejo.

Na področju žganja se na novo ureja sistem malih proizvajalcev žganja. Za določeno količino žganja se namreč po pojasnilih Vraničar Ermanove omogoča 50-odstotno plačilo trošarine. Za tiste, ki doslej niso imeli prijavljene dejavnosti, ampak so zgolj kuhali žganje, to pomeni nekoliko višjo obveznost, za kmete, ki opravljajo dopolnilno dejavnost, pa to pomeni znižanje obremenitve.

Pri obdavčenju energentov in električne energije je najpomembnejša sprememba pri obdavčevanju elektrike. Dosedanji režim delitve na poslovno in drugo rabo se nadomesti s štirimi kategorijami, glede na obseg letnega odjema.

Do uveljavitve zakona je za vse predvidena enaka stopnja trošarine kot doslej, po prehodnem obdobju, torej po 1. oktobru, pa se bo za največje odjemalce, to so energetsko intenzivni proizvajalci, trošarina znižala na 1,8 evra na megavatno uro.

Vlada s tem po pojasnilih državne sekretarke sledi tudi zahtevam gospodarstva oz. energetsko intenzivnih podjetij, ki bodo višje obremenjena s CO2 dajatvijo. "Njihova skupna obremenitev ostane na ta način nespremenjena," je še dejala Vraničar Ermanova, ki računa na to, da bi se nov zakon, ki ga vlada v DZ pošilja po rednem postopku, lahko začel uporabljati s 1. avgustom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RdecaZvezda
22. 04. 2016 08.41
no pa bomo navkljub vsem težavam in nevošlivosti dobili FONTANOpiva v Žalcu,pametna naložba ,zakaj pa občina ne bi privabljala turistov in njihovih denarcev,da jih malo pustijo tudi tukaj,župana Kosa so pač malo obirali ker jim ni vseeno da to ni v Ljubljani,j
artus
20. 04. 2016 20.34
Če bi se drugim malim obrtnikom tudi zmanjšala obdavčitev, bi bili ša danes živi in futrali proračun. Zdaj pa se skrivajo in delajo na črno za preživetje.
luciluk
20. 04. 2016 19.05
-1
nelojalna konkurenca
TRUMPP
20. 04. 2016 15.47
+6
Zdaj, ko so že vsi mali proizvajalci piva ušli v Astrijo,.......Bravo! Hitrost je vrlina slovenskih komuniiistov,....Kdor ni kommunaaajzer, ni Slovenaac,.....hoj,..hoj,...hoh,... v tem stilu,...nekako. Bravo!
anjerd
20. 04. 2016 15.57
+1
Sumim, da bo kak politik odprl pivovarno, da so pripravili tako zakonodajo. Kangler je obogatel s senom, eni z prodajo orožje, zdaj je na vrsti še alkohol. Šverc komerc po dolgem in počez.