
S tem bo vsem delničarjem omogočila, da še naprej ostanejo lastniki delnic; če pa bodo kasneje želeli delnice prodati, jim bo uprava družbe to omogočila z ustrezno ponudbo, so danes sporočili iz Aktive Invest.
S stališčem uprave se po navedbah družbe strinjajo tudi nadzorni svet in največji delničarji. Za vnovični sklic skupščine Aktive Invest - kdaj bo ta, v družbi še ne vedo - se je uprava družbe, kot je zapisala v sporočilu za javnost, odločila potem, ko so številni delničarji po preoblikovanju holdinške družbe Aktiva Invest, "izrazili željo, da bi še naprej ostali naši delničarji".
V Aktivi Invest odločno zanikajo, da naj bi bili lastniki nekdanjih lastniških certifikatov, vloženih v Aktivine družbe, pri preoblikovanju družbe oškodovani. Kot poudarjajo, do oškodovanja tudi v primeru izplačil denarnega nadomestila ne bi bilo.
"Delničarji največje družbe, udeležene v spojitvi, so namreč v preteklosti že dobili izplačane določene zneske, bodisi kot izplačilo ob zamenjavi delnic bodisi kot dividende. In večina jih ima še vedno v lasti tudi lastniški delež v družbi Aktiva Naložbe - ta pa kotira na borzi in je mogoče njen delež vsak trenutek prodati po tržni ceni," pojasnjuje uprava Aktive Invest.
Kot so še navedli v sporočilu za javnost, je uspelo "Aktivinim skladom v povprečju iz premoženja, ki ga je za ta namen zagotovila država - žal v veliki meri z manj kakovostnim, netržnim premoženjem -, ustvariti nekaj višjo vrednost lastniškega certifikata od slovenskega povprečja".
"To pa je obenem precej več, kot so v času izdaje lastninskih certifikatov napovedovali nekateri naši ugledni ekonomisti, pa tudi več, kot je v obdobju zbiranja certifikatov kot zagotovljeno minimalno vrednost svojim delničarjem obljubila Aktiva," so še navedli v družbi.
Avgusta lani so se v holdinško družbo Aktivo Invest združile Aktiva Avant, Aktiva Invest, Arkada Holding in Certius Invest. Nominalna vrednost delnice nove družbe je bila določena v višini milijon tolarjev. Vsem delničarjem, ki niso bili upravičeni do vsaj ene delnice, je družba ponudila denarno nadomestilo oz. kupnino.
To, predvsem pa napovedana 20-odstotna obdavčitev kupnine, je razburilo okoli 60.000 malih delničarjev, ki so imeli v Aktivinih družbah t.i. certifikatske delnice, pridobljene iz naslova vloženih certifikatov v obdobju razdelitvene privatizacije sredi 90-ih let.
Potem ko sta konec prejšnjega tedna ministrstvo za finance in DURS pojasnila, da v tem primeru zakon o dohodnini ne predvideva obdavčitve, se je pozornost usmerila na problematiko malih delničarjev v Sloveniji in njihov neenakopraven položaj, predvsem v finančnih holdingih, ki so nastali iz nekdanjih pidov.
Kot se je pokazalo v preteklosti, so mali delničarji, ki so v lastništvo družb večinoma vstopili v obdobju lastninjenja, zaradi svojega dokaj nezaščitenega položaja, pa tudi neaktivnosti pri upravljanju svoje naložbe, pogosto lahek plen večjih delničarjev.
Skoraj stoodstotna lastnica Aktive Invest je Aktiva Holdings BV Amsterdam, ki jo vodi 40-letni poslovnež Darko Horvat. Horvat je svoj poslovni imperij zgradil v času lastninjenja slovenskih podjetij, njegov sedež pred leti preselil na Nizozemsko, v mednarodnih krogih pa velja za enega obetavnejših mladih poslovnežev.