
Leto in pol po prevzemu OMV Slovenija: vseh 119 bencinskih servisov je že odetih v barve madžarskega Mola, od tega jih 27 posluje pod blagovno znamko INA. A namesto zadovoljstva pri Madžarih vlada razočaranje, priznava izvršni direktor potrošniških storitev Skupine MOL Peter Ratatics: "Od decembra dalje pa smo se srečali z zelo drugačnim zakonodajnim okoljem, kar je seveda povzročilo veliko finančnih težav in škode na strani podjetja."
Kolikšna je izguba zaradi regulacije, pri Molu ne razkrivajo, pod črto pa, tako Ratatics: "Stroški so višji od bruto marže, ki jo dovoljuje uredba."
Najvišjo dovoljeno višino marže za dizel, bencin in kurilno olje je vlada junija lani sicer postavila pri slabih osmih centih za liter, a tu ne gre za maržo v smislu profita, "ampak je to bruto razlika med prodano ceno in med nakupno ceno 40 milijonov litrov v pristanišču", opozarja direktorica Mol Slovenija in Mol & Ina Valerija Glavač. Iz tega pa da morajo pokriti tako stroške logistike kot skladiščenja, pa tudi stroške bencinskih servisov, torej obratovanje, izmed katerega je eden izmed največjih stroškov seveda delovna sila, vzdrževanje ...
In zdaj? Ker posluha na strani države, kot pravijo, ni bilo, bodo proti njej sprožili sodne postopke za povrnitev škode za čas regulacije cen spomladi leta 2022. Kakšen bo odškodninski zahtevek, na razkrivajo, napovedujejo pa, da bodo tožbo pripravili v naslednjih mesecih, od države pa si želijo, da bi v razpravo o regulaciji v prihodnje vključila tudi njih.
Ali bodo uredbo o oblikovanju cen podaljšali in kaj bo s predpisanimi maržami, smo vprašali tudi vlado in pristojno ministrstvo, kjer so nam odgovorili le, da se je javna obravnava predloga Uredbe že zaključila in da pripombe in predloge še preučujejo.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.