Sprva so sedanji lastniki in kupec konec postopka pričakovali do konca junija letos, a se je odločanje regulatorjev zavleklo, rok pa so vmes prestavili na konec tretjega četrtletja.
Za zaključek transakcije je po prižgani zeleni luči Agencije za varstvo konkurence potrebno le še nakazilo kupnine, uradna višina še ni znana, neuradno pa se je lani spomladi ob podpisu pogodbe omenjalo približno milijardo evrov.
Obeta se združitev SKB in NKBM, gradnja Emonike?
Madžarska bančna skupina OTP je na slovenski trg vstopila leta 2019 z nakupom banke SKB. Takoj po opravljeni transakciji bo skupina OTP združila NKBM in SKB, s tem pa ustvarila največjo banko v Sloveniji po posojilih in denarnih vlogah, so zapisali pri prevzemniku. "Skupina bo s tem postala vodilna na trgu že v peti državi v regiji," dodajajo.
Kot dodajajo pri OTP, "nameravajo prispevati k razvoju slovenskega gospodarstva ne le na bančnem, ampak tudi na drugih področjih". Prek družbe Mendota Invest je OTP odkupil projekt komercialnega dela ureditve območja osrednje ljubljanske železniške postaje oziroma t. i. projekta Emonika. V soglasje ministrstvu so že poslali načrte za gradnjo nepremičninskega projekta v središču mesta, kjer si želijo zgraditi hotel, stanovanja, pisarne in nakupovalno središče.
Kot je pred časom razkril ljubljanski župan Zoran Janković, so plačali že tudi skoraj 25 milijonov evrov komunalnega prispevka.
Bančna skupina, ki je trenutno prisotna v 11 državah, a bo po zadnjem prevzemu v Uzbekistanu svojo regijsko prisotnost razširila na 12 držav, namerava podpirati tako MSP kot velika lokalna podjetja pri vstopu na tuje trge in širitev v tujino prek medsebojno koristnih partnerstev.
Zgodovina lastništev Nove KBM
Nova KBM je trenutno (še) v 80-odstotni lasti ameriškega sklada Apollo in 20-odstotni lasti Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD). Sklad Apollo je Novo KBM skupaj z EBRD kupil sredi leta 2016 za 250 milijonov evrov. Apollo oz. v njegovem imenu Nova KBM pa je sredi leta 2019 za 444 milijonov evrov kupila še Abanko. Zanjo se je takrat potegovala tudi madžarska OTP.
Vsi ti prevzemi so sledili obsežni sanaciji bank konec 2013 in v 2014, ko je država zaradi hudih težav v gospodarski in finančni krizi banke v celoti nacionalizirala in se nato Evropski komisiji v zameno za odobreno državno pomoč zavezala, da jih bo privatizirala.
Apollo in EBRD sta si po pisanju Financ v času lastništva Nove KBM izplačala tudi za nekaj manj kot 220 milijonov evrov dividend, imela pa seveda v tem času tudi večdesetmilijonske stroške z integracijo Abanke in tehnološko posodobitvijo bančnega poslovanja. Prav tako so vmes za nerazkrito vsoto kupili lizinško družbo Summit Leasing.
Ta za zdaj ostaja Apollu in EBRD. Po pisanju Financ naj bi bila lizinška družba, ki se je v zadnjem času širila v regiji, v kratkem naprodaj, med interesenti zanjo v poslovnem mediju omenjajo NLB.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.