Sindikat Luke Koper zahteva povišanje delovnega mesta upravljalec dvigal ter voznik železniških vozil s sedanjega sedmega v deseti plačilni razred, poleg tega pa še povišanje osnovne plače za vse zaposlene.
Te zahteve so za Luko Koper, ki ima več kot 700 zaposlenih, s finančnega vidika nevzdržne in bi pomenile takojšnjo stagnacijo. Poleg tega mora uprava družbe ščititi dolgoročne interese vseh zaposlenih, kakor tudi delničarjev in poslovnih partnerjev. Uprava predstavnike sindikata žerjavistov poziva, naj svojo odločitev pretehtajo in naj se vrnejo za pogajalsko mizo.
V Luki Koper so razočarani
Konec lanskega oktobra je uprava Luke Koper s Sindikatom pristaniških delavcev Slovenije, Sindikatom luških dejavnosti Slovenije in s sindikatom žerjavistov podpisala dogovor o zvišanju osnovne plače za pet odstotkov (s klavzulo, da se odstotek prilagodi izidu pogajanj med sindikati in delodajalci na državni ravni, v kolikor bo ta ugodnejši). Poleg tega so z omenjenimi sindikati v zadnjem letu začeli intenzivna pogajanja glede prenove panožne kolektivne pogodbe in hkrati reforme sistematizacije delovnih mest.
Uprava Luke Koper ne zavrača stavkovnih zahtev sindikata žerjavistov in se je pripravljena o vseh točkah pogovarjati. Ugodila je že stavkovnim zahtevam po spoštovanju zakona o delovnih razmerjih pri odrejanju dela preko polnega delovnega časa. Glede ostalih finančnih zahtev pa je predstavnike sindikata napotila na pogajanja o spremembi kolektivne pogodbe, ki so že v teku in naj bi se zaključila predvidoma aprila letos.
Plače v Luki Koper so sicer nad slovenskim povprečjem. Medtem ko je septembra lani povprečna bruto plača v Sloveniji znašala 1.259 evrov, pa bruto plača žerjavista v Luki Koper vključno s trinajsto plačo znaša v povprečju okoli 1.700 evrov mesečno. Poleg tega Luka Koper svojim zaposlenim plačuje tudi dodatno prostovoljno pokojninsko zavarovanje, v podjetju pa uporabljajo tudi druge vzvode za nagrajevanje zaposlenih.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.