Luka Koper je med najuspešnejšimi in najbolj učinkovitimi slovenskimi podjetji, ker ima dobro vodstvo z željo po spremembah in ker zna izkoristiti priložnosti, ki jih ponuja geografska lega.
Nekaj zaslug, da je postala eno od najpomembnejših pristanišč v tem delu Evrope, ima tudi država, saj ji je preko modela lastninjenja, omogočila bogate investicije, je ob odprtju največjega Evropskega energetskega terminala (ETT) na jugu Evrope v Luki Koper v soboto povedal predsednik vlade Anton Rop. Vrednost naložbe znaša 6,3 milijarde tolarjev, od tega so v Luki skoraj milijardo tolarjev namenili za ekološke izboljšave.
Preko terminala za razsute tovore, ki je v Luki od leta 1984, zdaj pa so ga dogradili in posodobili, so do danes pretovorili 32 milijonov ton tovora, od tega 11 milijonov ton energetskih surovin, je ob odprtju EET povedal glavni direktor Luke Koper Bruno Korelič.
Največji odjemalci energetskih surovin so poleg ljubljanske Toplarne še številna podjetja iz Italije, Avstrije in Španije, v prihodnje pa pričakujejo, da se jim bodo pridružila še nova podjetja iz Nemčije, Avstrije in Madžarske. Zmogljivost terminala, ki lahko naenkrat sprejme 700.000 ton tovora, bo dolgoročno zadostovala potrebam v regiji, zato nadaljnja širitev ni predvidena.
V Luki so posebno skrb posvetili tudi okolju in ekološkim rešitvam, zato gradijo 11-metrsko protiprašno in protihrupno ograjo, s katero bodo v prihodnje ogradili ves terminal. Poleg tega delovanje v okviru zakonsko dovoljenih emisij, hrupa in prahu omogočajo še vodne zavese oziroma prhe, sodobna dvigala ter transportni sistem.