Gospodarstvo

Lovke segajo v vrh politike

Washington, 17. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Enronov decembrski stečaj se razvija v enega največjih gospodarskih škandalov v ameriški zgodovini in se vse bolj poglablja, saj skorajda ni ameriškega politika, ki ne bi bil tako ali drugače povezan z njim.

Kongresni preiskovalci so za zaprtimi vrati več ur zasliševali revizorja Davida Duncana, ki ga je revizorsko podjetje Arthur Anderson v torek pognalo iz službe. Lani oktobra je namreč Duncan uničeval dokumentacijo o pregledu finančnega poslovanja propadlega energetskega velikana Enron, potem ko je izvedel, da bi Zvezna komisija za vrednostne papirje in borzo rada pregledala dokumentacijo.

Javnost zahteva kaznovanje odgovornih

Duncan naj bi že lani avgusta vedel, da s financami podjetja nekaj ni v redu. Pri podjetju Anderson sicer trdijo, da so njena opozorila prenesli Layju, sicer dobremu znancu predsednika Georga Busha, kar pa skuša Bela hiša znižati na raven bežnih poslovnih stikov. Enronovi direktorji so več let prikrivali dolg podjetja in vzdrževali vrednost delnic podjetja, ko je postajalo vse bolj jasno, da je propad neizbežen, pa so prodali svoje delnice in obenem zaposlenim prepovedali prodajati delnice iz pokojninskih skladov. Slednji so zato ostali brez denarja, privarčevanega za upokojitev. Stečaj je sprožil kopico preiskav, ameriška javnost pa zahteva spremembo zakonov, ki podjetjem omogoča, da delavcem prepovedo prodajati delnice iz pokojninskih skladov ter seveda zahteva, da odgovorni prejmejo zasluženo kazen.

V škandal so vpleteni tudi mnogi politiki

službenci senata preglejujejo Enronove dokumente
službenci senata preglejujejo Enronove dokumente FOTO: Reuters

Vškandal so vpleteni tudi mnogi politiki, ki so dolga leta prejemali denar od Enrona, med njimi tudi najmanj 15 visokih uradnikov administracije Georga Busha, pod vprašajem pa je tudi tudi sam predsednik, ki je od podjetja v dvajsetih letih dobil skoraj pol milijona dolarjev.

Bela hiša je doslej zatrjevala, da administracija ni vedela za težave Enrona, potrjujejo pa se sumi, da so morali vsaj nekateri člani administracije vedeti, kaj se pripravlja. Preiskave, ki jih vodijo tudi drugi kongresni odbori in pravosodno ministrstvo ter ministrstvo za delo, so se komaj začele, afera pa dobiva razsežnosti škandala Monica Lewinsky, čeprav je zagotovo mnogo bolj resna, kot pa spolna igračkanja nekdanjega predsednika.

Na dan prihajajo nove podrobnosti

Iz dneva v dan prihajajo na plano nove podrobnosti, težav pa nimajo samo politiki, ki so od Enrona dobivali denar za politične kampanje, ampak tudi preiskovalci. Za zdaj je potrjeno, da so se o Enronovih težavah lani pred stečajem pogovarjali vodilni v podjetju in najmanj trije Bushevi ministri ter predsednik ameriške centralne banke Alan Greenspan.

Lay naj bi skušal priti tudi do nekdanjega podpredsedniškega kandidata demokratov senatorja Josepha Liebermana, vendar mu ni uspelo. Predsednik Komisije za vrednostne papirje in borzo, ki preiskuje Enronovega revizorja - podjetje Anderson, Harvey Pitt je nekoč delal v odvetniški firmi, ki je zastopala Andersona. Namestnik pravosodnega ministra ZDA Larry Thompson, ki vodi preiskavo proti Enronu, je prej delal v odvetniški firmi, ki je zastopala Enron. Demokrati zahtevajo, da se oba izločita, vendar zaenkrat to še ne nameravata. Izločil pa se je pravosodni minister John Ashcroft, ki je od Enrona dobival denar za politične kampanje.

Znano je, da so se direktorji Enrona lani kar šestkrat srečali s podpredsednikom ZDA Dickom Cheneyjem, s katerim so govorili o Bushevi energetski zakonodaji. Denar od Enrona so dobivali številni kongresniki in senatorji, med njimi tudi demokrati, čeprav v manjši meri kot republikanci. Enronova hobotnica je segala v sam vrh ameriške politike, zato škandalu ne gre pripisovati hitrega konca.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10