Naraščajoče cene hrane in nafte so v tem trenutku največja skrb državljanov EU, vlada pa ne ukrepa, čeprav bi lahko, poudarja predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in dodaja, da imajo vlade na voljo številne možnosti.
"Vlade lahko zmanjšajo trošarine na energente; če želijo, lahko obdavčijo nepričakovane dobičke naftnih družb. To je možno in ni v nasprotju z zakonodajo EU. Številne možnosti so na voljo vladam, če to želijo, vendar pa jih morajo prilagoditi svoji posebni situaciji. Ukrepi morajo biti kratkoročni in usmerjeni na sektorje in ljudi, ki potrebujejo takšno pomoč," je dejal in poudaril, da vlade lahko sprejemejo odločitve za tiste sektorje in kroge družbe, ki so najbolj prizadeti.
Predsednik Evropske komisije je voditeljem ponudil nekaj konkretnih ukrepov, ki jih evropske vlade, če želijo, lahko sprejmejo na kratki rok. Ti ukrepi pa ne smejo biti v nasprotju z dolgoročnimi ukrepi, je pojasnil Barroso.
Najbolj pomembna je neodvisnost oziroma majhna odvisnost od nafte in fosilnih goriv. V preteklosti so namreč ljudje doživeli naftni šok, kmalu zatem pa se je vse vrnilo v stare tirnice. Barroso je izrazil upanje, da ''bomo sedaj spremenili paradigmo'', saj je le to prava pot v boju proti visokim cenam.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.