Finančni minister Andrej Bajuk in guverner Banke Slovenije Marko Kranjec sta glede dogajanja na svetovnih finančnih trgih in ukrepov Slovenije skupno potrdila, da bo Slovenija od danes zvišala vloge z 22.000 evrov na neomejeno jamstvo, ki bo veljalo za bančne in hranilniške vloge fizičnih oseb, samostojne podjetnike in mala podjejta. Ukrep je začasen in bo veljal do konca krize.
"Banke ne čutijo pomembnejših posledic dogajanj, ki jih lahko opazujemo v globalnem in evropskem okolju. Slovenski finančni sistem je stabilen," je dejal minister in dodal, da so vsi depoziti in hranilne vloge fizičnih oseb varni. "Vendar mora Slovenija v finančno povezanem svetu vzdrževati primerljivo raven zaščite varčevalcev." Kot pravi Bajuk, želi Slovenija ohraniti garancije za vloge fizičnih oseb v banki primerljivo z garancijami v nacionalnih okoljih preostalih držav EU, predvsem sosednjih članic.
"V Sloveniji imamo trenutno dobrih 15 milijard evrov depozitov, od
teh so z dosedanjo shemo zajamčene vloge za dobrih osem milijard evrov.
Z novim sistemom se dodatno poveča odgovornost za nekaj več kot šest
milijard evrov," je pojasnil Bajuk.
Ministrstvo za finance v sodelovanju z Banko Slovenije pripravlja
spremembe zakona o bančništvu, hkrati pa bo Banka Slovenije bankam
zagotavljala potrebno likvidnost z instrumentarijem, ki je v sistemu na
voljo.
Kranjec je ob tem opozoril, da je kriza, ki ji je izpostavljen tudi bančni sistem, predvsem kriza zaupanja. "Podatki v bankah kažejo, da v Sloveniji banke in naložbe varčevalcev niso ogrožene," je dodal, saj je prepričan, da z ustreznim ravnanjem varčevalcev ne bo nihče ničesar izgubil, ker so "vsi prihranki varni". Poudaril je še, da dogajanje na svetovnih borzah ni odraz slovenske borze. "Zdaj je čas za nakup na borzi."
V naslednjih letih je po Kranjčevih besedah pričakovati upočasnitev kreditne in gospodarske rasti. "To ne bo ogrozilo finančnega sistema niti slovenskega ekonomskega sistema," je pojasnil in dodal, da gre pri ukrepu neomejenega varstva predvsem za povrnitev zaupanja slovenskih varčevalcev v finančni sistem.
“Ravnajte preudarno in strpno”
Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP), ki pozorno spremlja padec vrednosti delnic na slovenskem kapitalskem trgu, se je z namenom ublažitve nastale situacije sestala s predstavniki borze, s katerimi je preučila možne ukrepe oziroma posege v delovanje trga v skladu s svojimi pristojnostmi in ciljem zagotovitve preglednega in urejenega načina delovanja trga finančnih instrumentov. Na podlagi sprejetega sklepa bo Ljubljanska borza že jutri uvedla nekatere spremembe v načinu trgovanja. Razmere na slovenskem kapitalskem trgu in možne ukrepe agencije pa bo obravnaval tudi Svet agencije.
"V zadnjem času se soočamo z nižanjem vrednosti delnic na svetovnih trgih, čemur je sledil tudi slovenski kapitalski trg. Zaradi omenjenega je v javnosti čutiti precejšnjo mero zaskrbljenosti in negotovosti s strani vlagateljev. Agencija zagotavlja pregledno, urejeno in učinkovito delovanje finančnega trga z namenom varovanja interesov vlagateljev, ne more pa neposredno vplivati na delovanje trga. Zato je v stalnih stikih s predstavniki Ljubljanske borze in njenimi člani," so zapisali v sporočilu za javnost. V prihodnjih dneh se bodo sestali še z največjimi borznoposredniškimi družbami in poudarili pomen pojasnilne obveznosti pri sprejemanju naročil vlagateljev.
ATVP vagateljem priporoča, da pri svojih naložbenih odločitvah ravnajo preudarno in strpno ter v skladu s svojimi naložbenimi cilji.
Rdeče številke za Ljubljansko borzo
Kot je znano, je Ljubljanska borza današnji dan preživela v rdečih številkah. Trgovanje se je končalo klavrno, s padci vseh pomembnejših delnic in delniškim indeksom SBI 20, ki se je znižal za 451,60 točke oziroma 7,94 odstotka in pristal pri vrednosti 5.238,61. Tudi indeksu najpomembnejših podjetij SBI TOP se ni godilo bolje. Ta je padel na 1.172,24 točke, kar pomeni, da je izgubil 93,67 točke oziroma 7,40 odstotka. Podobno je bilo tudi z delnicami Gorenja, ki so padle za 8,01 odstotka in so zdaj vredne 20,11 evra. Najbolj so se pocenile delnice Mercatorja, ki so padle za 9,27 odstotka in so tako pristale na vrednosti 170,03 evra.
Pocenile so se tudi delnice Krke (za -7,32 odstotka, na 66,25), Luke Koper (-7,18 odstotka, na 36,99), Petrola (-8,17 odstotka, na 342,27), Intereurope (-7,59 odstotka, na 15,82) in Telekoma Slovenije (-7,07 odstotka, na 167,05).
"Današnji dan je bil predvsem v znamenju paničnega vzdušja, ki se je selilo z borze na borzo," je povedal Matej Tomažin
iz družbe za upravljanje Alfainvest in dodal, da je bilo v torkovem
delu ameriškega trgovanja zaznati prodajne pritiske, ki so tečaje
potiskali navzdol. Nato se je to nadaljevalo v Aziji in potem tudi v
Evropi. Temu primerno je bilo po njegovem mnenju tudi panično vzdušje na
Ljubljanski borzi, kjer so tečaji v povprečju padli za dobrih sedem
odstotkov.
"To je odraz dogajanja, ki je povezano s finančno krizo, ki je
sprožila oziroma imela rezultat usklajenega delovanja, ko so nekatere
centralne banke znižale obrestne mere," je še pojasnil Tomažin in
dodal, da je to eno od močnejših orodij centralnih bank. To po njegovem mnenju
kaže na to, da so monetarne oblasti pripravljene na reševanje te
težave. "Dejstvo je, da se z nižjo obrestno mero znižuje strošek
denarja, to pa bo pripomoglo tako k primarnemu gospodarstvu kot
vlagateljem," je še povedal.
Uprava Ljubljanske borze je sprejela sklep, da se danes zaradi tržnega neravnovesja začasno spremeni omejitev tečaja z 10 odstotkov na 20 odstotkov pri delnicah Save in Aerodroma Ljubljana. Kot so sporočili z Ljubljanske borze, je bilo upravljanje z naročili omogočeno med 12.00 in 12.15., odpiranje trga pa se je izvedlo ob 12.15.
Na trgu investicijskih skladov so delnice delniškega investicijskega sklada NFD 1 danes od 191.160 evrov prometa izgubile 11,59 odstotka, njihova vrednost ob koncu trgovanja pa je znašala 1,22 evra.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.