V kanti za smeti v mestu Bochum so našli interno dokumentacijo nemške trgovske verige Lidl, ki ima sicer svoje poslovalnice tudi v Sloveniji. Časnik Der Spiegel poroča, da se na 300 straneh različnih formularjev nahajajo tudi sporni podatki o konkretnih boleznih številnih zaposlenih. Po nemški zakonodaji delodajalec brez konkretnih razlogov nima pravice zahtevati informacij o boleznih zaposlenih. V Lidlu so očitno šli še dlje, pri eni izmed zaposlenih so tako zapisali: “Želi zanositi. Umetna oploditev ni uspela.“
Pri neki drugi uslužbenki so v “opombah“ zapisali, da so razlog njene odsotnosti psihične težave, dodatno pa je bilo pripisano: odpuščena z 31. julijem 2008. Časnik navaja še nekaj primerov. Za šefico ene izmed poslovalnic so napisali, da ima zasebne težave, pri neki drugi prodajalki pa so med zaznamke hladnokrvno zapisali: “operacija, tumor, nerakotvoren“.
V najdeni dokumentaciji so med drugim imena 600 zaposlenih in vsi njihovi podatki, vključno z naslovi, telefonskimi številkami in točno višino plače. Zapisane so tudi vse njihove nadure. Našli so tudi podatke o 90 trgovinah Lidla s točnimi številkami o dnevnem in tedenskem izkupičku.
Kdo je tetoviran, kdo se poti, kdo je zaljubljen …
Lidlov odnos do zaposlenih je v Nemčiji odmeval že lani, ko je vodstvo podjetja v svoje nemške trgovine poslalo detektive, ki so nadzorovali uslužbence. Ugotavljali so tudi čisto subjektivne opazke, od tega, kdo je tetoviran, kdo nosi preznojeno majico, kdo je s kom morda v ljubezenski zvezi.
Ko je prišlo do razkritja nadzorovanja, so vodstvo družbe zaradi kršenja zakonodaje o varovanju podatkov kaznovali s plačilom dobrega milijona evrov kazni. Toda praksa nedovoljenega nadzorovanja zaposlenih se je očitno nadaljevala.
Odstavili direktorja nemškega Lidla
Vodstvo Lidla se je ob zadnjem razkritju branilo, da so informacije o boleznih zaposlenih zbirali samo zato, da bi lahko osebno situacijo vsakega izmed njih upoštevali pri načrtovanju njihovih delovnih aktivnosti. Po burnih odzivih v javnosti se je podjetje pred dnevi vendarle posipalo s pepelom: odpustili so direktorja nemškega Lidla Franka Michaela Mrosa.
Urad za varovanje podatkov nemške zvezne dežele Baden-Wütemberg, kjer ima družba Lidl tudi sedež, je začel postopek, v katerem bodo ugotavljali, v kakšni meri so zbrane informacije o boleznih zaposlenih zlorabljali. Najnovejši Lidlov škandal pa je poleg odstavitve direktorja zahteval še eno žrtev: podjetje je odpustilo tudi delavca, ki je v smeti vrgel sporno dokumentacijo.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.