CNN je izbral 21 najbolj butastih trenutkov v gospodarstvu v letu 2008, ki so jih zakrivili ameriški gospodarstveniki, mi pa smo izbrali sedem najbolj sočnih. Kdo bi si zaslužil prvo mesto?
1. Prihod po finančno pomoč v zasebnih letalih
Veliki trije ameriške avtomobilske industrije, Chrysler, General Motors in Ford, so prišli prosit kongres za finančno pomoč v zasebnih letalih. Še več, vsak je prišel s svojim. Jim ni nihče povedal, da to ne bo videti dobro?
2. 10-urna vožnja s hibridom
Potem ko jih je v kongresu dočakal mrzel tuš zaradi prihoda z zasebnimi letali, so se veliki trije odločili, da se iz Detroita v Washington odpravijo s hibridnim avtomobilom. Vsak je šel seveda s svojim, vožnja pa je trajala okrog 10 ur.
3. Propadli Paulsonov predlog
Ameriški finančni minister Henry Paulson je zaprosil za dostop do 700 milijard davkoplačevalskega denarja, pri tem pa ni navedel, čemu naj bi bil denar namenjen in kam naj bi šel. Pri tem za svoje odločitve o trošenju ne bi bil odgovoren sodišču. Predlog je bil seveda zavrnjen.
4. Bogat sem!
V spletni trgovini aplikacij za Applov iPhone se je pojavila aplikacija 'I Am Rich' (Bogat sem). Za 999,99 dolarja je uporabnik tako lahko kupil ohranjevalnik zaslona, ki je prikazoval žareč rdeč diamant. Osem Applovih navdušencev, ki pred tem seveda niso vedeli, kaj kupujejo, se je tako olajšalo za skoraj tisoč dolarjev.
5. Seks za nafto
Oddelek ameriškega notranjega ministrstva za nadzor zakupa federalnih voda za raziskovanje in črpanje nafte so zasačili brez hlač! Generalni inšpektor je namreč ugotovil, da zaposleni sprejemajo darila, zlorabljajo prepovedane droge in imajo spolne odnose z zaposlenimi v nekaterih naftnih družbah, ki naj bi jih nadzorovali. V poročilu je tako zapisal: "Odkrili smo kulturo zlorabe substanc in promiskuiteto v oddelku.“
6. Največja prevara
Šele strmoglavljene delnice pa so odkrile največjo prevaro v ameriški zgodovini. Eden od najuspešnejših borznikov z Wall Streeta in nekdanji predsednik elektronske borze Nasdaq Bernard L. Madoff jo je uspešno peljal debelo desetletje in v tem času vlagatelje oškodoval za okrog 50 milijard dolarjev. Ameriška agencija za trg vrednostnih papirjev zardeva, saj naj bi v prejšnjih letih večkrat preverjala Madoffove posle, odkrila pa ni nič.
7. Je umrl ali ni umrl?
Časopisi pogosto pripravijo osmrtnice slavnih in pomembnih ljudi vnaprej, redko pa se zgodi, da jih objavijo še v času življenja dotičnih ljudi. Bloomberg News je tako po nesreči objavila osmrtnico Applovega izvršnega direktorja Steva Jobsa. Kot da to ne bi bilo dovolj, se je na eni od spletnih strani CNN nekaj mesecev pozneje pojavila vest, da je Jobs doživel infarkt. Vrednost delnic Appla je tako v manj kot desetih minutah padla za deset odstotkov, Jobs pa je v svojem prvem javnem nastopu po dogodku dejal: "Poročila o moji smrti so zelo prenapihnjena.“
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.