
Da bi državljane opozorili na okrepljene pravice, bodo na pobudo Evropske komisije po vseh državah članicah potekale predstavitve in javni dogodki. Na slovenskih letališčih in v potovalnih agencijah bodo denimo delili zloženke o pravicah letalskih potnikov, novo uredbo in njen pomen za državljane EU pa bodo predstavili tudi na Brniku, na kateri bosta med drugimi sodelovala minister za promet Janez Božič in vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere. Slednji je glede podražitve letalskih vozovnic dejal, da cen vozovnic sploh ne bi smeli zvišati. "Z zvišanjem bi zaradi ekonomskih interesov žrtvovali pravice potnikov," pravi Fouere.
Uredba omogoča večjo zaščito letalskih potnikov v primerih zavrnitve vkrcanja, odpovedi poleta ali velike zamude letov. Leta 2002 so denimo vkrcanje zavrnili 250.000 potnikom. Po novem bodo morale letalske družbe potniku z veljavno vozovnico v primeru zavrnitve vkrcanja zagotoviti drugo možnost poleta. Pri razdaljah do 1500 kilometrov bodo poleg tega morale letalske družbe prizadetim izplačati 250 evrov odškodnine, pri razdaljah med 1500 in 3500 kilometri 400 evrov in pri daljših poletih 600 evrov.
Odškodnine so predvidene tudi v primeru, da bo letalska družba polet odpovedala, seveda le v primeru, da vzrok za odpoved poleta ni v "izrednih razmerah". Potnik bo lahko zahteval vračilo kupnine za vozovnico, če bo odpoved ali zamuda nekega letala zahtevata več kot pet ur nenačrtovanega čakanja. Pri večurnih zamudah bodo morale letalske družbe poskrbeti za hrano in prenočišče potnikov.
Odškodnina v primeru smrti, poškodovanja ali izgube prtljage in obravnava pritožb
Uredba predvideva tudi izplačilo odškodnine v primeru poškodbe ali smrti med poletom, prav tako izplačilo odškodnine za škodo, povzročeno zaradi uničenja, poškodbe, izgube ali zamude prtljage. Evropske letalske družbe so samo v letu 2004 izgubile ali poškodovale več kot pet milijonov kosov prtljage.
Tomaž Kostanjšek iz Adrie Airways je povedal, da je njihovo podjetje že sedaj delovalo v dobro potnika, tako ob zamudah kot tudi pri drugih nepravilnostih v letu, zato naj se vozovnice zaradi ugodnosti ne bi podražile.
Poleg tega nova uredba določa, da vsaka država članica ustanovi neodvisni nacionalni organ, odgovoren za obravnavo pritožb potnikov in njihovih morebitnih sporov z družbami, kar bo pomagalo preprečiti dolgotrajne in drage sodne postopke. Doslej je sicer tak organ ustanovilo šele 15 držav. Uredba velja za vse polete evropskih letalskih družb, vključno s čarterskimi, ki se začenjajo ali končajo na kateremkoli evropskem letališču, kakor tudi za vse polete iz EU.