Na prvo mesto lestvice najbogatejših Slovencev, ki jo pripravlja revija Manager, sta se tudi letos uvrstila glavna ustanovitelja podjetja Outfit7 Iza in Samo Login. Od lani naj bi premoženje povečala za 39 odstotkov na 855 milijonov evrov, poleg njiju pa se je med 100 najbogatejših uvrstilo še pet večjih solastnikov podjetja.
Večji solastniki razvijalca mobilnih aplikacij s sedežem v Londonu so se uvrstili na tretje in deveto mesto, dva si delita 11. mesto, zadnji pa je na 26. mestu, so danes pred objavo lestvice sporočili iz uredništva revije. Na lestvici, ki so jo letos podaljšali do 150. mesta, se je z manj kot enoodstotnim deležem v Outfitu7 na 131. mesto uvrstil še en solastnik.
Med Marka Pistotnika in Loginova iz Outfita7 se je na drugo mesto uvrstil nekoč najbolj bogati Slovenec Sandi Češko iz Studia Moderne, ki pa se mu je premoženje zmanjšalo za 31 odstotkov na ocenjenih 271 milijonov evrov.
Za Pistotnikom si do 10. mesta najbogatejših sledijo še Joc Pečečnik (Interblock; 240 milijonov evrov), Tatjana in Albin Doberšek (Engineering Dobersek; 214 milijonov), družina Lah (Aluber, Ampelus; 111 milijonov), Zoltan Varga (Och-Ziff Capital Management Group; 111 milijonov), Gabrijel in Petra Rejc (Efaflex; 92,7 milijona), Rok in Nina Zorko (Outfit7; 81,7 milijona) in Vladimir Puklavec (TGE Holding; 76,7 milijona).
Tudi sicer so letos v vzponu start-upi, saj se je med 100 najbogatejših, na 87. mesto, uvrstil še tretji soustanovitelj start-upa. Vrednost premoženja Sebastjana Trepače, ki je pomagal zagnati britansko podjetje za povezovanje spletne ponudbe modnih izdelkov luksuznih znamk Lyst, so v reviji ocenili na 15,7 milijona evrov.
Na zadnjih deset mest lestvice 100 najbogatejših in malenkost čez - do 103. mesta - se je uvrstilo 13 menedžerjev škofjeloškega podjetja LTH Castings, ki so jim vsakemu prisodili 15,1 milijona evrov ocenjene vrednosti.
Omenjeni so leta 2009 kupili zadolženo podjetje od tedanjega avstrijskega lastnika s skupno samo 300.000 evri gotovine in ob tem nase prevzeli še 5,2 milijona evrov dolga avstrijskega lastnika do prevzetega podjetja. Danes je podjetje vredno blizu 180 milijonov evrov, so zapisali v reviji.
Prag za uvrstitev med 100 najbogatejših je letos za 1,9 milijona evrov višji kot lani, za med 150 pa je bilo dovolj ocenjena vrednost premoženja pri 11,4 milijona evrov.
Prvih 100 najbogatejših ima skupaj 4,6 milijarde evrov premoženja oziroma 3,3 odstotka več kot lani. S tem so presegli lanski rekord, ko je njihovo skupno premoženje prvič preseglo tistega pred krizo.
Tokrat so v reviji, ki bo celotno lestvico objavila v sredo, z lestvice izločili tiste, ki so svoje premoženje prodali pred več kot tremi leti, nimajo pa zanesljivih podatkov, kam so ga vložili.
Med drugim tako prvič ni Darka Horvata, ki je poleg Igorja Laha eden od dveh največjih bogatašev, ki so premoženje ustvarili z upravljanjem lastninskih certifikatov državljanov v privatizaciji. Darko Horvat je bil na prvi Managerjevi lestvici leta 2007 drugi najbogatejši, še lani pa so ga uvrstili na deveto mesto z ocenjenih najmanj 80 milijonov evrov premoženja.
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.