Ponudba Infonda Holding, Cestnega podjetja Maribor, Fidine in Kota za prevzem Pivovarne Laško se je iztekla opoldne, ni pa še uradno znano, kdo od delničarjev Pivovarne Laško jo je sprejel.
Prevzemniki so za delnico pivovarne ponudili 88 evrov, praga uspešnosti pa niso postavili. Ponudba bo tako uspešna ne glede na to, koliko delničarjev jo je sprejelo. Prevzemna ponudba se nanaša na 8.747.652 delnic, zmanjšano za 3.660.078 delnic oz. 41,84-odstotni delež, ki so že v lasti prevzemnikov. Predmet ponudbe je tako 5.087.574 delnic, ki jih prevzemniki še nimajo v lasti. S prevzemom Pivovarne Laško bodo pod svoje okrilje dobili tudi pivovarno Union, ajdovski Fructal, Radensko, časopisno hišo Delo in skoraj četrtino Mercatorja.
Prav nadaljnja usoda Mercatorja pa zdaj najbolj buri duhove. Potem ko bo Infold Holding postal lastnik četrtine Pivovarne Laško, bosta družbi tudi uradno povezani, in ker bosta skupaj nadzorovali skoraj polovice Mercatorja, bosta morala po zakonu objaviti prevzemno ponudbo za trgovca. Strokovnjaki sicer napovedujejo, da bodo Laščani poskusili najti zakonske luknje, da se prevzemni ponudbi za Mercator izognejo. Trenutek za take posle namreč ni najbolj primeren, banke so zadnje čase precej pazljive pri posojanju denarja. A borzni poznavalci pravijo, da pivovarjem in Infondu drugega pravzaprav ne ostane, le tako bodo namreč izkoristili glasovalne pravice, ki jih bodo imeli pri upravljanju Mercatorja.
Legalizacija stanja v pivovarni
Borzni analitiki in poznavalci so ob objavi prevzemne ponudbe ponujeno ceno 88 evrov za delnico Pivovarne Laško ocenili za razmeroma nizko. Vendar pa je bila po mnenju nekaterih borznikov pričakovana, saj naj bi obstoječi lastniki pivovarne z njo legalizirali dejansko stanje.
Uprava Pivovarne Laško je medtem ocenila, da bo izveden prevzem pivovarne s strani Infonda Holding, Cestnega podjetja Maribor, Fidine in Kota omogočil uspešno uresničevanje obstoječih interesov in razvoj njihove zastavljene strategije. Ob tem je zatrdila, da s prevzemniki ni bilo nobenih dogovorov ali pogajanj.
KAD ostaja portfeljski lastnik v Pivovarni Laško
Medtem je Kapitalska družba sporočila, da svojega 7,06-odstotnega deleža v Pivovarni Laško ni prodala. Ostaja portfeljski lastnik, kar je skladno tudi s sprejetimi sklepi Vlade RS za tržne naložbe. "Lastniški delež v Pivovarni Laško je primerna naložba za Kapitalsko družbo, ki bi na dolgi rok lahko zagotavljala ustrezne donose," so sporočili s KAD. Potrdili so tudi informacijo o sklenitvi sporazuma o skupni prodaji z Zavarovalnico Triglav.
Po navedbah časnika Finance je poleg Kada niso sprejeli tudi Zavarovalnica Triglav, Electa in Engrotuš. Prav tako naj se nanjo ne bi odzvala ida Infond s skupaj 1,47 odstotka pivovarne. Prevzemniki naj bi dobili do vsaj 60 odstotkov delnic, dodaja časnik.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.