Gospodarstvo

Ne v 'prisilko', v stečaj gre SCT

Ljubljana, 13. 06. 2011 13.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

SCT bo šel v stečaj. Kot zadnji je za umik predloga za prisilno poravnavo glasoval tudi predsednik uprave družbe Ivan Zidar. Tako bodo na sodišču umaknili omenjeni predlog in lahko se bo začel stečaj družbe.

Predsednik uprave SCT Ivan Zidar je privolil v to, da odvetnik Mirko Bandelj jutri zjutraj umakne predlog za prisilno poravnavo, to pa pomeni stečaj podjetja. Prokurist Dušan Mes je povedal, da je upravni odbor soglasno sklenil, da se v torek zjutraj umakne predlog za prisilno poravnavo, kar pa pomeni, da gre družba v stečaj. Sodišče bo moralo v osmih dneh od prejema zahteve za umik izdati sklep o začetku stečajnega postopka. Ostala dva člana upravnega odbora Aleksander Meze in Janez Jamnik sta se že prej zavzela za umik predloga o prisilni upravi in o tem tudi seznanila upniški odbor.

Stečaj SCT bo predvidoma vodil upravitelj Leon Benigar Tošič, ki je prejšnji teden na mestu prisilnega upravitelja SCT nasledil Majdo Šantl, za katero je sodišče ugotovilo, da postopka prisilne poravnave ni vodila v skladu z zakonom. Benigar Tošič je prejšnji teden na mestu upravitelja nasledil Majdo Šantl, za katero je sodišče ugotovilo, da postopka prisilne poravnave ni vodila v skladu z zakonom. Njegovo imenovanje sicer še ni pravnomočno, a bi bila tudi morebitna pritožba Šantlove nesuspenzivna, kar pomeni, da sklep učinkuje z dnem izdaje.

Dars je zaskrbljen za podizvajalce

Na novico o stečaju SCT pa se je zaskrbljeno odzvala tudi Družba za avtoceste (Dars). Skrbi jih prenos oziroma ureditev pogodbenih obveznosti pri dokončanju tistih delih, pri katerih je bil SCT vodilni partner. Skrbi jih kako bodo ostali partnerji, ki so bili z SCT kot vodilnim partnerji združeni po sporazumih o skupnih nastopih, sposobni končati dela po pogodbi. Predvsem pa jih skrbi, kako bodo prevzeli obveznosti glede bančnih garancij za dobro izvedbo del, ki jih je dal SCT; te garancije se po dokončanju del zamenja z bančnimi garancijami za odpravo napak v garancijski dobi.

Na odsekih, ki jih je gradil SCT, banke pa imajo njegovo bančno garancijo za dobro izvedbo del oziroma je ta že nadomeščena za garancijo za odpravo napak v garancijski dobi, bo Dars v primeru odprave morebitnih napak moral kot naročnik unovčevati te garancije in prek javnih razpisov izbrati novega izvajalca. SCT sicer že približno pol leta ne sodeluje na Darsovih razpisih, so še pojasnili v družbi in dodali, da družba ne sodeluje več na njihovih razpisih potem, ko so v začetku januarja od ministrstva za pravosodje pridobili uradno potrdilo o kaznovanosti Zidarja.

Zidarja na seji ni bilo

Kot je po seji upniškega odbora, ki je potekala na sedežu SCT v Ljubljani, povedal njegov predsednik, sicer predstavnik Petrola, Uroš Ilić, so se seznanili z Mezetovim in Jamnikovim mnenjem, da je treba takšen predlog umakniti, ker ni več realnih možnosti za uspešno izvedbo prisilne poravnave. "Glede na statut SCT je za sprejem sklepa o umiku potrebno soglasje predsednika upravnega odbora. Zidarja na današnji seji ni bilo, tako da upniški odbor o odločitvi upravnega odbora ne more sklepati," je povedal Ilić.

Če SCT pred torkovim narokom o ugovorih zoper prisilno poravnavo umakne predlog, naroka ne bo, ker mora po zakonu sodišče v osmih dneh izdati sklep o začetku. Če SCT predloga ne umakne, bo sodišče izvedlo narok in odločalo skladno z ugotovitvami na naroku, je dejal Ilić. Vodstvo SCT lahko predlog umakne do začetka naroka, ki je sklican za torek ob 8.30 na Okrožnem sodišču v Ljubljani.

Kaj bo rekel Zidar?
Kaj bo rekel Zidar? FOTO: B.G.
Mes meni, da bo interes za nakup SCT v stečaju velik in da ga bodo skoraj zagotovo kupili tujci.

Prokurist Mes je sicer že po seji upniškega odbora povedal, da bo tudi Zidar za umik predloga za prisilno poravnavo. "Menim, da je pametno, da vodstvo SCT umakne predlog in da gre družba avtomatično v stečaj, ne da čaka na narok," je dejal Mes.

Upniški odbor je danes tudi obravnaval spremenjen načrt finančnega prestrukturiranja, katerega pa SCT ne bo vložil in tako ne bo izpolnil zahteve sodišča, da ta načrt predloži, je dejal Ilić. Spremenjeni načrt je med drugim predvidel lastniški vstop strateškega partnerja, ki bi zagotovil tudi potreben denar za izplačilo plač, a je vodstvo Cestnega podjetja Ljubljana, ki se je najresneje pogovarjalo o vstopu, presodilo, da je tveganje preveliko. Vodstvo SCT je sicer 25. maja, ko se je iztekel štirimesečni rok za predložitev spremenjenega načrta finančnega prestrukturiranja, zatrjevalo, da bo predlog predložilo.

Kako bodo poskrbeli za delavce?
Kako bodo poskrbeli za delavce? FOTO: Damjan Žibert
Ob stečaju bo delo izgubilo 760 oseb, kolikor jih še zaposluje družba SCT. Od teh je okoli 500 delavcev, ki so delali na gradbiščih oz. v operativi, ostali so visoko strokovno usposobljen kader, večinoma strokovnjaki za gradbeništvo, je povedal Mes. Po njegovem mnenju bodo delavci - glede na to, kolikšna bo stečajna masa in da so delavci prednostno poplačani, in če bo stečaj voden na pravi način - v stečaju poplačani.

SCT je tudi zadnji mesec posloval negativno, so na podlagi predhodnega poročila, katerega je vodstvo SCT upniškemu odboru predstavilo ustno, še ugotovili predstavniki največjih upnikov. Družba je po Ilićevih besedah beležila med tremi in petimi milijoni evrov tekoče izgube.

Ovin: Sledil bo še udarec po bančnem sistemu

Izkušnja z SCT bi lahko bila za zagovornike nacionalnega interesa ena najdražjih šol doslej, meni ekonomist Rasto Ovin. Po njegovem mnenju namreč zdaj prihaja še udarec po bančnem sistemu in ostalih, ki so bili s to družbo povezani. Povedal je, da je Slovenija znana po oberoči in postopni tranzicijski strategiji. "To je prineslo nekaj dobrih rezultatov - še posebej takoj po osamosvojitvi so bila prav podjetja - šampioni iz jugoslovanskih časov tista, ki so s svojo preusmeritvijo od trgov bivše Jugoslavije in držav nekdanjega vzhodnega bloka preprečila velik padec BDP," je dejal.

Drugačna ocena pa po njegovem mnenju velja za zmogljivosti, kjer Slovenija ni imela lastnega znanja, kapitala ali kar obojega skupaj. "Zaverovanost v naše sposobnosti je pri življenju ohranjala invalidne družbe, ki brez resne podpore politike ne bi mogle obstati, kaj šele prosperirati," je poudaril. Pri SCT je bilo to po njegovih pojasnilih "domačijsko zapiranje pred drugimi ponudniki izgradnje cestnega omrežja". Konkurenčnost v tujini je bila možna, dokler so doma skoraj svobodno določali cene. "Dobili smo ene najdražjih cest, izgradnja je potekala tako hitro, kolikor so to dopuščale domače zmogljivosti, sedaj pa je na vrsti še udarec po bančnem sistemu in ostalih, ki so bili s to družbo povezani," je zaključil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (47)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

volek
13. 06. 2011 22.13
Ivan, napiši spomine in razkrij koliko milijonov DEM si nakradel še za časa Jugoslavije ko si v Nemčiji, Švici in Avstriji kupoval gradbeno mehanizacijo za dela v Iraku, Libiji in SZ. Mogoče pa bo za kakšno malco pri Janežič al pa pri Žabarju.
volek
13. 06. 2011 22.09
Ivan, če boš lačen in žejen zdej ko boš v penziji, ti sam povej, bomo dnar zbral.
volek
13. 06. 2011 22.08
Ivan, če boš lačen in žejen zdej ko boš v penziji, ti sam povej, bomo dnar zbral.
BOG1972
13. 06. 2011 19.31
To je narod z novinarji na čelu želel da se zgodi. Hahahaha zdej pa drita na zavod pa me boste žvel eno leto k šihta si pa sigurn nimam to leto niti iskat. 21 let sem jaz preživlal druge zdej naj pa še zame kdo dela. Stari je res firmo izčrpal , ampak menim da to pa spet ni rešitev za SCT , v bistvu so se sam lopovi rešli.
Tone 12345
13. 06. 2011 19.28
Noriland! Ni kej!
Branko boldi?r
13. 06. 2011 19.27
In kdaj bo zidarček s svojimi visel ? Čisto resno...
Gr@bnv@ler
13. 06. 2011 19.24
.........čedalje bolj se mi zdi da bodo vsi tajkuni bežali v svoje vile v tujinah ko bo počilo tukaj.......vendar še dolgo ne bo ker slovenci smo ritolizci kar je razvidno že iz reklame Slovenija moja dežela....pri novi in tastari ista resnica-v sloveniji na slovenskem ozemnlju slovenska tabla in zadnji zapis v slovenščini kot dokaz ritolizništva pa sam rečte da ni res ker lažete sami sebi
przelmuding
13. 06. 2011 19.10
Samo v Sloveniji je mogoče da se lopova vpraša če bo dovolil stečaj. Banda lopovska pokvarjena.
Jimi1
13. 06. 2011 19.10
Nekdanji asistent Rasto je naredil še eno poučno predavanje. Se strinjam z ugotovitvami, toda zakaj človek tega opisa ni pred leti dal v javnost.... UDBA-menedžerji in ekonomisti so zadevo zavozili, razni Zodarji pa nabrali in pokradli kar se je dalo. Me zanima še, kaj so odgovorni "splanirali" da bodo lahko pobegnili pred spuntano lačno rajo, kar bo nedvomno končna posledica vsega skupaj.....?
Jimi1
13. 06. 2011 19.02
Kaže, da se nakradeni kapital seli proti Indiji in ne obratno, kar nas hočejo prepričati.....
muci007
13. 06. 2011 18.57
...naš predsednik vlade: so what?
ttns1
13. 06. 2011 18.49
to je banda kmerska,bil je udbovc za naš konc ,zato pa je preživel vse vlade .sramota ,...
bluejack
13. 06. 2011 18.45
SRAM NAJ BO VSO UPRAVA SCT IN ŠE ZIDARJA POSEBEJ-SRAMOTA
Eastman
13. 06. 2011 18.02
Verjetno skoraj nič več ni ostalo za stečajno maso. Prodali in odtujili so vse kar se da.
Buco -
13. 06. 2011 17.58
ne bit naivn zidarjev pač ne rabmo več oz. gradbincev tega kova smo ja že vse nardil
loden
13. 06. 2011 17.48
... in prvi bo poplačan stečajni upravitelj... tako gre to.
The_Rock
13. 06. 2011 17.40
"...Zemlja se raspada a ti piješ pivu..."
bluestar
13. 06. 2011 17.34
S prisilko so zavlačevali, da so lahko pokradli, kar se je še dalo.
dednidol
13. 06. 2011 17.32
V SCT žal ne znajo vsi plavat. Ivan Zidar(žal) zna. sploh pa, on ga je gor spravu, on ga je potopil-pošteno, ne?
matej962
13. 06. 2011 17.29
Zakaj pa Zidar nebi privolil v stečaj? Itak je pobral vse kaj se je dalo pobrati iz SCT in na koncu se nikomur ne bo nič zgodilo a mi zaposlene ovčice bomo od svojih 700 euriča bomo plačali socialo za 7-8 tisoč dodatnih nezaposlenih. Lepo je živeti v naši domovini.