Udeleženci LDS posveta so enotno ugotovili, da so visoke cene nafte na svetovnih trgih za Slovenijo zelo problematične. Potrdili so, da je razlog za višje cene v višjem deležu energentov v cenovnem indeksu, kot je to v drugih državah. Prav tako so bili enotni, da dodatni razlog za skrb povzroča izčrpanje ukrepov na področju zmanjševanja trošarin.
Člani posveta so se strinjali, da upravičeno zaskrbljenost v Sloveniji povzročajo tudi visoke cene hrane, ki pa so v primerjavi s cenami hrane drugod po Evropi previsoke. Zato apelirajo, da je treba čim prej poiskati tudi domače vzroke, ki lahko pokažejo, zakaj cene hrane niso padle.
Ekonomist Draško Veselinovič, predsednik programskega odbora za finance pri LDS, je kot vzrok za višjo inflacijo v Sloveniji navedel tudi uvedbo evra, problematičen način oblikovanja cen komunalnih storitev in rast plač v nekaterih panogah. Ekonomist Igor Masten, predavatelj na ljubljanski ekonomski fakulteti, prav tako meni, da bo od izida pogajanj o plačah nedvomno odvisna trajnost dviga inflacije.
Nekdanji guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari pa je opozoril na problematiko vse večjega nabora cen, ki se hitro povečujejo. Gaspari meni, da bi analiza načina oblikovanja cen lahko pokazala, da je učinek uvedbe evra v Sloveniji na inflacijo večji, kot je prikazan v vladnih statističnih izračunih.
Z ugotovitvijo, da plače ne smejo rasti hitreje od produktivnosti, se je strinjal predsednik Zveze svobodni sindikatov Slovenije Dušan Semolič. Semolič je izrazil upanje, da bodo sindikati z delodajalci čim prej dosegli dogovor in uskladili plače s stopnjo inflacije. Poudaril je, da se sindikati prizadevajo za ohranjanje in krepitev konkurenčnosti, a ne na račun zniževanja delavskih plač in kršenja delavskih pravic.
Po Mastenovih besedah slovenska fiskalna politika nikoli ni delovala stabilizacijsko. Njen primarni cilj je bil zmanjševanje proračunskega primanjkljaja. Masten meni, da je "zato treba postaviti močne omejitve, in npr. zapisati to fiskalno pravilo v ustavo." S tovrstnim ukrepom bi lahko uvedi izdatkovno fiskalno pravilo, ki povečuje javne izdatke skladno z rastjo potencialnega proizvoda in prekinili dosedanjo napačno prakso.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.