
Predsednik uprave Pivovarne Laško Tone Turnšek zaenkrat ne želi komentirati posla, v katerem je Laško od belgijskega pivovarskega koncerna Interbrew odkupilo 41,32-odstotni lastniški delež v Pivovarni Union. Uprava Pivovarne Laško bo podrobnosti v zvezi s tem poslom predvidoma razkrila v prihodnjih dneh.
Laško je neuradno kupnino družbi InBev - ta je nastala lani z združitvijo Interbrewa in brazilske pivovarne AmBev - že plačalo, in sicer s sindiciranim posojilom, ki ga je najelo pri devetih domačih bankah, organizatorica pa je bila Nova Ljubljanska banka. Po navedbah časnika Delo Laško zaradi pravkar izpeljanega posla ne namerava prodati svojih drugih naložb.

Dogovor o transakciji med Laščani in InBevom ni podvržen nobenim nadaljnjim pogojem, so v petek navedli v InBevu, podpisnika pa sta se med drugim dogovorila, da bosta obstoječe poslovne dogovore med Pivovarno Union in družbo InBev presojala v prihodnjih šestih mesecih. Pivovarna Union in InBev imata podpisane tri komercialne pogodbe; za nikšičko pivovarno, zagrebško pivovarno in polnjenje piva za Italijo po licenci InBeva. Če se jim ne bo uspelo dogovoriti, bodo pivovarji omenjene pogodbe prekinili sporazumno in brez odškodnin.
Poznavalci kljub nedavnemu poročanju nekaterih medijev, da namerava InBev kupiti delež v Laškem, menijo, da se to ne bo zgodilo na sovražen način. So si pa Belgijci, kot piše današnji časnik Dnevnik, verjetno s petkovim dogovorom kupili vstopnico, da bi ob morebitni prodaji Laškega imeli določeno prednost pred drugimi kupci.
Kot je znano, je Pivovarna Laško v petek od Interbrewa po ceni 91.000 tolarjev za delnico odkupila 41,32-odstotni lastniški delež, ki ga je imel Interbrew v Pivovarni Union in s tem postala 95,17-odstotni lastnik ljubljanske pivovarne. S tem dejanjem - vrednost posla velja 70,7 milijona evrov - se je po skoraj štirih letih končala pivovarska vojna za nadzor nad Unionom.