Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik se je danes ob robu novinarske konference ob podpisu skupne izjave o spodbujanju k večji plačilni disciplini v državi dotaknil tudi položaja slovenskih gradbincev, ki v Libiji sklepajo milijonske pogodbe, a imajo težave s pridobivanjem za obe strani sprejemljivih bančnih garancij. V ta namen se je zgodil sestanek z nekaterimi potencialnimi izvajalci, kjer so se dogovorili, da SID banka do skrajne meje, torej do 80 odstotkov, poveča svoje poroštvo in na ta način omogoča tudi drugim bankam, da se lažje vključijo v konzorcij, ki bi podprl ta projekt. "Kolikor sem seznanjen, dogovori okoli tega konzorcija v teh dneh intenzivno potekajo," je povedal.
Po njegovih besedah je ključna tudi vzpostavitev bančnega konzorcija, ki tovrstne posle kreditno podpira. "Skupina bank se, kolikor sem seznanjen, že pogovarja o tem," je povedal gospodarski minister. Ena sama banka takšnega posla ne more podpreti, vsaj slovenska ne, ker gre za prevelik obseg poslov, je še izpostavil.
Vlada je sicer pred slabima dvema tednoma napovedala, da bo v kratkem pripravila srečanje velikih in majhnih igralcev v gradbeništvu. "Na vladi smo se dogovorili, da bomo najprej v okviru krizne skupine ministrov obravnavali pregled možnih ukrepov," je pojasnil Lahovnik. Minister za okolje in prostor Roko Žarnić je tako že pripravil nekatere ukrepe.
Ko bo prišlo do sestanka, pa si Lahovnik želi, da bi bila prisotna tako velika kot mala gradbena podjetja, torej podizvajalci, kot tudi predstavniki nekaterih bank, "da bomo na enem mestu slišali različne strani in različne plati medalje". Vsekakor pa minister ne verjame, da bi vlada lahko pripravljala neko posebno bančno shemo za reševanje gradbenih podjetij, "ker bi šlo to na stroške vseh davkoplačevalcev, ti pa ne morejo plačevati zapitka za sporne poslovne modele", je še dejal.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.