Ladjarji pravijo – varnost potnikov bomo postavili na prvo mesto, ne skrivajo pa, da gre za hud udarec industriji, ki je zadnja leta cvetela, po zaslugi vse večje priljubljenosti križarjenj pa si je lahko privoščila tudi milijardna vlaganja v nove, sodobne ladje, ki niso le plavajoča letovišča, ampak lahko zaradi napredne tehnologije plujejo na območja z najstrožjimi okoljskimi ukrepi.
Družbe so bile v zadnjem času pod velikim pritiskom, da se za to odločijo, še posebej po karanteni ladje Diamond Princess ob japonski obali, kjer je okužba z novim koronavirusom terjala tudi več življenj.
Ameriške oblasti so pred kratkim tudi izdale priporočilo, naj se starejši in ljudje s kroničnimi boleznimi nikakor ne odpravljajo na križarke. Zdaj naj bi razmišljale o tem ali bodo s finančnim paketom pomagale ladjarjem, ki izgube preštevajo v milijonih, na koncu jih bo celotna industrija najbrž v milijardah. Ogroženih je ogromno delovnih mest, številni pravijo, da že dolgo nobena branža ni bila na tako veliki preizkušnji.
Izkušnja s koronavirusom je odprla tudi več vprašanj, povezanih s protokoli obravnave izbruha nalezljivih bolezni na krovu ladje, saj so strokovnjaki ocenili, da je dolgotrajna karantena Diamond Princess pripomogla k več okužbam in slabšemu končnemu razpletu.
Ladjarji potnikom, ki bodo zaradi ustavitve ladij ostali brez počitnic, sicer obljubljajo, da ne bodo ostali brez denarja. Njihove rešitve so različne – od vračanja denarja do vavčerjev, ki jih bodo lahko unovčili ob naslednjem potovanju, nekateri nameravajo potnikom z odpadlimi rezervacijami prihodnja potovanja ponuditi s popustom.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.