V Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so izrazili nezadovoljstvo s spremembami tarifnega sistema obračunavanja elektrike, saj, kot meni predsednica zveze Breda Kutin, njen namen ni varčevanje z energijo. Poleg tega pa se v ZPS bojijo, da bodo distributerji kazni varuha konkurence prenesli v končne cene električne energije.
Elektro Gorenjska bo konec oktobra začel večjim gospodinjskim odjemalcev električne energije zaračunavati poseben dodatek za visoko porabo, hkrati pa bo začel obračunavati storitve vodenja računa. To bo za porabnike pomenilo zvišanje stroškov, čeprav bo cena elektrike ostala nespremenjena. Elektro Ljubljana pa bo 1. novembra uvedel progresivni način obračunavanja električne energije za gospodinjske odjemalce. Račun za energijo bo povprečno višji za približno devet odstotkov.
Tudi najmanjšim porabnikom se bo elektrika podražila za šest odstotkov
Da distributerji z varčevanjem energije ne mislijo povsem resno, je denimo dokazal Elektro Ljubljana z ukinitvijo možnosti plačevanja elektrike po dejanski porabi. Zdaj je treba za to storitev plačati 2,40 evra mesečno, čeprav stanje števca sporočajo potrošniki sami. Ob tem je Kutinova opozorila, da potrošniki bolj varčujejo, kadar storitev plačujejo po dejanski porabi.
Tarifni sistem Elektra Ljubljana je precej zapleten in še najbolj spominja na progresivno davčno lestvico, je ugotovila. Opozorila je na nove "storitve", kot je denimo vodenje računa, zaradi katerega se bo elektrika tudi najmanjšim porabnikom podražila za približno šest odstotkov. Pri spremembah tarifnega sistema bi morali po njenih besedah tudi upoštevati, da lahko v enem gospodinjstvu živi več generacij. Nov tarifni sistem bo prav tako nesorazmerno prizadel družine z več otroki in tiste, ki že varčujejo in na primer uporabljajo toplotne črpalke.
V Greenslo bodo zaradi podražitev elektrike tožili vlado
Združenje Greenslo bo zaradi neukrepanja ob zadnjih dvigih cen električne energije na Evropskem sodišču tožilo slovensko vlado, je napovedal predsednik Greenslo Vojko Bernard. Po njegovih besedah bodo višje cene prizadele tiste, ki zmanjšujejo proizvodnjo toplogrednih emisij in uvoz fosilnih energentov ter večajo rabo obnovljivih virov energije.
Po njihovih podatkih se je v preteklih petih letih kar nekaj slovenskih graditeljev odločilo vgraditi toplotne črpalke z rabo energije zemlje ali energije podtalnice za potrebe ogrevanja, hlajenja in pripravo tople sanitarne vode. Dvig cene električne energije bo zdaj zanje enak kot za druge, kar pomeni 'klofuto' vsem, ki so prvi začeli zmanjševati proizvodnje toplogrednih emisij.
Cena za kilovat električne energije, porabljene za delovanje klimatske naprave ali električne naprave za ogrevanje stanovanja in tople sanitarne vode, ne more in ne sme biti enaka ceni kilovatu, porabljenemu za delovanje toplotne črpalke. S toplotno črpalko namreč hkrati z rabo obnovljivega vira energije izvajajo vse funkcije – ogrevanje, topla sanitarna voda in tudi hlajenje v poletnem času, poudarjajo v Greenslo in IOVE Kranj.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.