Cene kurilnega olja so regulirane od novembra lani, ko je vlada začasno, za tri mesece, omejila maržo distributerjev na maksimalno šest centov na liter kurilnega olja. Januarja se je odločila regulacijo podaljšati še za tri mesece. Od februarja so v veljavi tudi znižane trošarine na energente, tudi na kurilno olje, a nižje trošarine ne pomenijo nujno tudi znižanja cen. Pri ceni goriva namreč poleg trošarin in davkov ter marže glavni delež predstavljajo cene surovin, te pa so se po ruskem napadu na Ukrajino precej zvišale.
Cena za liter kurilnega olja se je novembra, ko je vlada omejila maržo, spustila pod en evro za liter, nato pa se je nekoliko zvišala in se letos gibala nekoliko nad enim evrom. Še v ponedeljek je bilo treba za liter kurilnega olja odšteti 1,018 evra.
Oglasili pa so se nam bralci, ki opozarjajo, da se je čakalna doba za dobavo kurilnega olja pri zasebnih podjetjih, ki dostavljajo kurilno olje, že močno podaljšala. Razlog za to naj bi bila Petrolova omejena dobava omenjenim podjetjem. O tem smo povprašali tudi Petrol, njihove odgovore še čakamo. V podjetju Hubat pa so za 24ur.com pojasnili, da je pri njih čakalna doba 14 dni, težav z dobavo kurilnega olja pa da za zdaj nimajo. Je pa težava pri dizelskem gorivu, ker vladna uredba ne zdrži cene. To pomeni, da bi tistega, ki bi danes prodal tisoč litrov dizelskega goriva, vse dajatve in nabavna cena stale 300 evrov več od prodajne cene, ki jo je določila vlada.
Kot so še pojasnili v podjetju, je čakalna doba pri njih daljša že tri tedne. To je posledica tega, da so že pred ukrajinsko krizo, ko je bila cena že relativno visoka, vsi odlašali z nakupom ali pa si delali minimalne zaloge, z ukrajinsko krizo pa se je situacija obrnila v drugo smer in je vse strah, da bi kurilnega olja zmanjkalo ali pa bi cena še narasla. Zato zdaj ljudje – ne glede na to, da je cena kurilnega olja rekordna – kupujejo večje količine, a kot pravijo v podjetju, bo sezonsko povpraševanje po kurilnem olju veljalo, dokler bodo vztrajale nizke temperature, potem se bo to umirilo, umirila pa se bo tudi cena, ki na borzah že peti dan pada, tako da bo tudi ta prva panika kmalu pojenjala.
Maloprodajna cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina na bencinskih servisih po državi od danes medtem ne sme preseči 1,503 evra za liter, najvišja cena za liter dizla pa je določena pri 1,541 evra. Vlada se je tako odločila, da bi umirila stanje na trgu pogonskih goriv, ukrep pa bo veljal 30 dni.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.