Predsednik nadzornikov Telekoma Slovenije Žiga Turk je zavrnil namigovanja, da iščejo okostnjake v omari nekdanjega predsednika uprave Mobitela Antona Majzlja. "Statut je jasen. Vsak pravni posel nad 300 milijonov tolarjev mora imeti soglasje nadzornega sveta. Za nekaj poslov ga v preteklosti ni bilo, nekaj poslov je bilo razbitih na manjše dele. To ni bilo prav. Prepričljivih dokazov, da je bila v zvezi s tem oškodovana družba, zdaj ni," je v pogovoru za časnik Finance dejal Turk.
Glede revizije, ki je bila izvedena komaj po letu dni, Turk meni, da bi lahko bila izvedena kdaj koli v 15 letih Mobitelovega obstoja, vendar zanjo ni bilo pravega interesa enkrat na strani države, drugič na stani vrha podjetja. "Vprašanje je tudi, koliko nepravilnosti bi našli. Do razrešitve Antona Majzlja niti pravna služba Mobitela ni vedela za vse pogodbe. Ne vemo, kaj bi se izcimilo iz dolge revizije z namenom iskanja vzroka za krivdno razrešitev direktorja," je povedal Turk.
Za prejšnje revizije je Turk ocenil, da "je kakšna morda dala nastavek za kriminalistično preiskavo" in pojasnil, da revizorji tipično preverjajo računovodsko-finančne zadeve. "Ko sem nekaj časa primerjal zadeve na nadzornem svetu Telekoma in na nadzornem svetu Mobitela, je razlika v obravnavanju poslov nad 300 milijonov tolarjev postajala očitna," je razložil.
Turk ni želel napovedati, kdaj bo imenovan novi direktor Mobitela. Pojasnil je, da je zakonska omejitev eno leto in dejal, da "kadrovski pretresi niso v načrtu".
Ovaden tudi nekdanji prvi mož Telekoma Grašek?
Kar se tiče afere Peklar-Bados Consulting-Mobitel, je bil Turk kratek, a jasen: "Moji prijatelji iz Švice ne bodo svetovali Mobitelu".
Po neuradnem pisanju Dnevnika naj bi sicer kriminalisti v zvezi s to afero posebne skupine za pregon organiziranega kriminala pri vrhovnem državnem tožilstvu poleg direktorja svetovalnega podjetja Socius Leonarda Peklarja, direktorja švicarskega podjetja Bados Consulting Paula Brunnerja in nekdanjega direktorja Mobitela Antona Majzlja ovadili še nekdanjega prvega moža Telekoma Petra Graška in člana uprave ter bivšega generalnega direktorja Telekomovega hčerinskega podjetja SiOL Mirana Krambergerja. V ovadbi naj bi omenjali še dve drugi podjetji. Vsem vpletenim naj bi kriminalisti očitali zlorabo položaja.
Kramberger je za Dnevnik povedal, da so ga zaslišali, vendar naj o ovadbi ne bi vedel ničesar. Po zaslišanju me policisti niso več poklicali, zato ne morem potrditi, ali se med ovadenimi pojavlja tudi moje ime, je pojasnil.
Grašek, ki je danes direktor svetovalnega podjetja Deliotte & Touche, je dejal, da se je s policisti pogovarjal na informativnem pogovoru v preiskavi. "Vendar je bilo to vse," je dejal.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.