Podobno kot za pretekla dva meseca je bila tudi za letošnji maj značilna razmeroma močna rast cen, saj so bile cene življenjskih potrebščin v primerjavi s preteklim mesecem višje kar za 1,2 odstotka.
Na rast cen so vplivale tako višje cene blaga, ki so bile v povprečju višje za 1,2 odstotka, kot tudi višje cene storitev (za 1,1 odstotka). Med blagom se je najbolj podražilo poltrajno blago, natančneje za 2,3 odstotka, in blago dnevne rabe, za 1,4 odstotka, medtem ko se je trajno blago pocenilo za 0,3 odstotka. Med storitvami velja omeniti počitnice v paketu, ki so se maja podražile za osem odstotkov.
Najbolj, za 3,3 odstotka, so se maja podražile obleke in obutev, četudi so cene tkanin in storitev za obleko v povprečju ostale nespremenjene.
Izobraževanje je bilo dražje za 2,5 odstotka, k čemer je pripomogla podražitev nekaterih vrtcev, to pa je povzročilo 6,3-odstotno podražitev v podskupini predšolsko izobraževanje.
Za rekreacijo in kulturo, kamor prištevamo tudi počitnice, je bilo treba odšteti 2,3 odstotka več. Manjši izdelki za zabavo, šport in razvedrilo ter časopisi, knjige in pisalne potrebščine so bili v povprečju dražji za 0,2 odstotka. Se je pa pocenila avdio, video, foto in računalniška oprema, za katero je treba povprečno odšteti 0,6 odstotka.
Spet znatna podražitev sadja
Hrana in brezalkoholne pijače so se podražile za 1,7, prevoz za 1,3, gostinske in nastanitvene storitve pa za 0,6 odstotka. Cene hrane so bile v povprečju višje za 1,8, brezalkoholnih pijač pa za 0,4 odstotka. Najbolj so se podražili sadje – kar za 11,7 odstotka -, mleko, mlečni izdelki in jajca so bili dražji za 4,1, meso za 2,3, olja in maščobe za 1,6 ter ribe za 1,5 odstotka.
Cene izdelkov in storitev, povezanih z delovanjem prometnih sredstev, so bile v povprečju višje za tri, prevoznih storitev pa za 0,1, medtem ko so se prometna sredstva pocenila za 0,8 odstotka. V prvi podskupini so se najbolj povišale cene goriv in maziv (za 5,1 odstotka), v drugi cestni prevozi (za 0,2 odstotka), na drugi strani pa so se med prometnimi sredstvi pocenili rabljeni osebni avtomobili (za 2,9 odstotka) ter motorna kolesa in kolesa (za 1,4 odstotka). Tako kot aprila je tudi tudi v maju prišlo do podražitve gostinskih in nastanitvenih storitev. Nastanitvene storitve so bile dražje za 2,2, cene gostinskih storitev pa so bile višje za 0,1 odstotka.
Maja so se opazneje povišale tudi cene storitev socialnega varstva (za 3,5 odstotka), tekočih goriv (za 2,9 odstotka), orodja in pripomočkov za hišo in vrt ter drugih storitev za stanovanje (za 2,3 odstotka), vina (za 2,2 odstotka), cvetja in izdelkov za vrtnarstvo (za 1,4 odstotka) steklenine, posode in pribora (za 1,3 odstotka), piva, iger in igrač ter storitev za vzdrževanje in popravilo stanovanj (za 1,1 odstotka) ter pohištva in opreme (za en odstotek). K skupni mesečni rasti cen so višje cene tekočih in pogonskih goriv prispevale 0,4-odstotne točke, po 0,3-odstotne točke pa še dražja hrana, obleka in obutev ter počitnice v paketu.
Cenejši so bili daljinska energija, izdelki za vzdrževanje gospodinjstva, talne obloge, plin, najemnine, tekstilni izdelki za gospodinjstvo ter material za vzdrežvanje in popravilo stanovanj.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.