Gospodarstvo

Krugman proti prezgodnjemu varčevanju

Frankfurt, 21. 06. 2010 16.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
8

Ameriški ekonomist in nobelovec Paul Krugman pravi, da trenutno še ni dozorel čas, da bi države pričele zmanjševati javnofinančne primanjkljaje.

Ekonomist Paul Krugman
Ekonomist Paul Krugman FOTO: Reuters

Ameriški ekonomist in nobelovec Paul Krugman se je v pogovoru za nemški časnik Handelsblatt jasno izrekel proti prezgodnjemu javnofinančnemu varčevanju. Po njegovem mnenju ob trenutnih gospodarskih razmerah še ni dozorel čas, da bi si države delale skrbi zaradi javnofinančnih primanjkljajev. Zavzel se je tudi za bolj prožno politiko ECB.
Krugman je sicer razlike med ZDA in večino evropskih držav v pristopu k javnim financam pripisal kulturnim razlikam med obema stranema Atlantika.

Nemci in večina držav članic EU namreč po njegovih besedah ne prenesejo daljših obdobij povečanih javnofinančnih primanjkljajev in preveč ekspanzivne denarne politike, medtem ko je v ZDA odnos do tega vprašanja veliko bolj sproščen.

Krugman tako meni, da trenutni primanjkljaji v večini držav z evrom z ameriškega vidika niti niso tako veliki. "Nimam nikakršnih zadržkov do tega, da poskušamo javne finance v petih ali desetih letih uravnotežiti, a vprašanje je, če je pametno z javnofinančno konsolidacijo začeti, ko so obrestne mere skoraj pri ničli in gospodarstvo še naprej deluje sedem ali osem odstotkov pod normalnimi zmogljivostmi," je zatrdil.

"Z veseljem bom javnofinančni jastreb, ko bomo iz trenutne depresijske zanke. Sedaj ni čas, da bi si belili lase zaradi primanjkljajev," je dodal.

Krugman se prav nič ne strinja z argumentom Evropske centralne banke (ECB), da naj bi stabilizacija javnih financ zaradi krepitve zaupanja pozitivno vplivala na gospodarsko dejavnost. Po njegovem mnenju se ECB pri tem ne naslanja na prava izhodišča.

Krugman je prepričan, da je treba z varčevanjem in zaostrovanjem denarne politike začeti šele, ko bo stopnja brezposelnosti občutno padla.

Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomijo v letu 2008 prav tako ni zadovoljen z ravnijo usklajevanja gospodarskih politik na globalni ravni. Po njegovi oceni je koordinacija v okviru skupine G20 delovala le v izrednih razmerah svetovne finančne in gospodarske krize.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User513654
22. 06. 2010 18.43
Ko je takole Trobental in nakladal eden od Nobelovih nagrajencev Ekonomije saj vsi vedo kdo je to, ga je mesec zatem lovila že cela policija sveta in je sedaj v Čuzi. Ekonomisti bi lahko pisali pravljice, morda Pavlihovo pratiko kaj več pa ne..
User513654
22. 06. 2010 18.40
Ko je takole ne dolgo nazaj nakladal inTrobental eden Nobelovec Ekonomije ga je mesec zatem lovila že cela policija sveta.. Ti ekonomisti bi lahko pisali samo kakšno Pavlihovo pratiko...
Titus01
22. 06. 2010 12.40
@tinetone No, te obresti so zaradi krize (ker si nihče ne upa posojati gospodarstvu) zgodovinsko nizke. Za ZDA, Francijo in Nemčijo so stroški tridesetletnih obveznic smešno nizki: Obrestna mera 1,35% (in pada). Upoštevaje multiplikator (povečani prihodki zaradi večje gospodarske aktivnosti) stroški verjetno padejo pod 1%. Po drugi strani pa so prihranki, če začnejo države varčevati, manjši, kot se zdi. Zmanjšanje državnega povpraševanja bo (ker je skoraj neverjetno, da bi ga v teh razmerah nadomestilo zasebno povpraševanje) pripeljalo v padec gospodarske aktivnosti in v nižje davčne prihodke. Ampak ne. Zategovanje pasu je v modi, da pomirimo trge. Čeprav trgi (i) tega ne zahtevajo, (ii) nič ne kaže, da to bodo zahtevali, (iii) jih zategovanje pasu, kot kaže, ne pomirja. Gospoda, trenutno je najverjetneje, da bomo šli po poti Japonske: 10 let minimalne rasti in visoke brezposelnosti. Izgubljeno desetletje. In Slovenija? Tu ne moremo nič. Smo v evroobmočju, zato nimamo lastne monetarne politike. Fiskalna politilka ne deluje dobro, ker smo premajhen trg, zato lahko naše zadolževanje samo blaži učinke krize in se uporablja za dolgoročne projekte. Odvisni smo od zunanjetrgovinskih partnerjev; če Nemci zamočijo (kar, kot kaže, bodo), imamo problem.
JanezNovakJohn
22. 06. 2010 12.31
Naftarji in banke so največje človeško zlo. Oboji zaradi gigantskega lobija, ki kuje dobičke in ti so pred moralo vero, življenjem, ekologijo.... Zlasti naftarji ne dovolijo napredka energetske znanosti, ki bi izločila nafto. Kje so meje kapitala. Samo v kapitalu. In ker 99% ljudi nima denarja, ki bi mu lahko rekli kapital, z našimi življenji upravlja 1% ljudi.
Peter Kralj 1
22. 06. 2010 00.18
Pahor! Ne poslušaj ga! On govori za nenormalne države, kot so ZDA, Nemčija, Francija, Danska, Švedska, Švica, itd.
mighi
21. 06. 2010 21.57
Pa saj to je vsem jasno, samo naša vlada varčuje na kavicah...po drugi strani pa razmetavamo kamione denarja na npr. avtocestah.
User446261
21. 06. 2010 18.37
po svoje ima možak prav, če zmečemo še tiste na cesto, ki delajo v javnem sektorju, bo gospodarstvo res zaribalo
User508468
21. 06. 2010 16.36
seveda raje kasneje, da bodo banke imele od česa živet (obresti od kreditov izdanim državam)