Gospodarstvo

Krugman: Najhujši del je mimo, a okrevanje bo počasno

Kuala Lumpur, 10. 08. 2009 12.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nobelovec Krugman pravi, da se je svet izognil veliki depresiji in da je najhujši del globalne recesije mimo. Sedaj pa naj bi sledilo daljše obdobje stagnacije.

Lanski prejemnik nobelove nagrade za ekonomijo Paul Krugman
Lanski prejemnik nobelove nagrade za ekonomijo Paul Krugman FOTO: Reuters

Ameriški ekonomist in lanski prejemnik Nobelove nagrade za ekonomijo  Paul Krugman je v nastopu na poslovnem forumu v malezijski prestolnici zbranim povedal, da je najhujši del globalne gospodarske krize mimo, izvoz in gospodarska dejavnost pa kažeta znake stabilizacije.

To je v veliki meri pripisal agresivnim in ekspanzivnim javnofinančnim politikam v velikih gospodarstvih in obenem dejal, da ima ameriška administracija kljub skokovitemu naraščanju proračunskega primanjkljaja po njegovem prepričanju še nekaj manevrskega prostora za dodatne javnofinančne spodbude gospodarstvu.

Okrevanje bo počasno

Istočasno pa je pripomnil, da bo okrevanje svetovnega gospodarstva nespodbudno, saj povečana javna poraba na dolgi rok preprosto ne bo mogla zagotavljati oživitve gospodarstva, stopnja brezposelnosti pa se bo še nekaj časa zviševala. Po prepričanju Krugmana svet ne bo doživel okrevanja v smislu "feniks je vstal iz pepela", kot je bilo to primer v nekaterih nedavnih gospodarskih krizah.

"Kaže, da smo se uspeli izogniti veliki depresiji 2.0, a okrevanje bo trajalo vsaj dve leti, najverjetneje pa še več," je pripomnil in pri tem napovedal, da bo okrevanje v Aziji verjetno bolj izrazito in hitrejše kot v ZDA in Evropi, k temu pa bo pripomogla rast industrijskega izvoza.

Strategije za reševanje situacije ne poznamo

Krugman nima čarobnih rešitev, kako naj se svet izogne takšnemu razvoju dogodkov. "Kakšen je izhod? Mislim, da se tehnični odgovor glasi – Bog si ga vedi. Močno nam primanjkuje vzorčnih modelov," je povedal in se črno pošalil, da je depresijo v 30. letih prejšnjega stoletja zaključil obsežen program javnih del, ki se je imenoval druga svetovna vojna.

"Upam, da te strategije ne bomo ponovili," je nadaljeval in v resnejšem tonu dodal, da se lahko nosilci politik odločijo za dodatne spodbude, višje srednjeročne cilje inflacije in za spodbude za vlaganja podjetij. "Ne vemo, katera od teh stvari bi delovala, zato moramo poskusiti vse," je poudaril.

Nujno je prestrukturiranje svetovnih financ

Obenem se je zavzel za resno prestrukturiranje svetovnega finančnega sistema, ki bi preprečilo ponovitve trenutne finančno-gospodarske krize. "Osnovno načelo je, da je treba vse, kar se v času krize rešuje – kot je banka – v dobrih časih učinkovito regulirati kot banko," je dejal.

Obenem pa je izrazil dvom, da se bo to res zgodilo. Ker se je svet očitno razmeroma hitro izognil novi depresiji, je zmanjkalo časa za resne reforme in zato ni povsem prepričan, da se krize, kot je sedanja, v prihodnje ne bodo ponovile.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Katarina Vrhovsek 1
15. 08. 2009 10.18
Po moje drži da bodo države še bolj bomo zapufane (po pravici povedano sploh ne vem več za koliko, v sloveniji javnosti pa raje ne povejo!). Slovensko gospodarstvo je slabo zastavljeno, veliko jih je goljufalo in kradlo, visok BPD pa je bil zasnovan na podlagi nepremičninarjev, ki so ga spoznorirali zapufani mali ljudje. In sedaj ko nepremičninski trg stoji, gradimo le še ceste s sposojenim denarjem. Recesija je končno pokazala resnično stanje gospodarstva, ki so ga ljudje že dolgo čutili na svoji koži, politiki pa so tulili drugače. Inflacija je rasla, ljudje so se pufali in sedaj so banke zaprle čarobne mošnjičke je konec pravljice....To se pa ne da sanirati z malho denarja. Očitno se bo moral cel sistem sesut, da se bomo končno streznili.
bunto
11. 08. 2009 09.36
Prihaja obsežen program javnih del ki se bo imenovala tretja svetovna vojna.
saso999
11. 08. 2009 08.02
5001 SE STRINJAM!
odbogaposlan
10. 08. 2009 18.19
ki razlaga tralali, tralaa... nobelova nagrada za "ekonomski" blef!
Northwest
10. 08. 2009 18.17
Ce pogledamo da se je vsa stvar zacela v ZDA imam malce obcutek kot bi to bilo nacrtno narejeno tako da bi ZDA nekako financno izcrpale Evropo in ostali svet...
brencl
10. 08. 2009 15.11
Če so takile telički nobelovci potem ni čudno, da je tako, kot je.
theta
10. 08. 2009 15.07
Ja no treba bo kaj nove tehnologije, prodajanje mačkov v žaklju ta trenutek ni več moderno :)
Uporabnik113189
10. 08. 2009 14.56
Če ne bo okrevanja v evropi in ZDA, potem bo v aziji v letu dni vojna. Tam je mnogo prikritih velikanskih finančnih lukenj, ker kradejo kot srake in jih lahko reši samo visoka gospodarska rast. Te pa ne bo, če zahodni svet ne pride ven iz recesije in začne kupovati.
tron3
10. 08. 2009 14.47
Še en bebav ekonomist ki modruje, ja kje pa so naši veleumi, Tajnikar , smrkavec Polanec, ipd paraziti, treba bo na fakultetah kader prevetrit
pepar
10. 08. 2009 14.18
Ekonomisti ne vejo kaj se dogaja in pač nekaj govorijo,svetovno ekonomijo in vse ostalo pa vodijo in nadzirajo špekulanti vseh sort.Tem je važn trenutni zaslužek in se jim šmirgla za našo civilizacijo.
mog21
10. 08. 2009 14.14
Kakšen je izhod? Mislim, da se tehnični odgovor glasi – Bog si ga vedi......Peter Schiff, finančnik ki je napovedoval nepremičninski zlom in recesijo kateremu so se u faco smejali leta 2006, napoveduje za 2010 splošno depresijo za Ameriško gospodarstvo, zaradi gnilih temeljev in prenehanja vpliva stimulativnih paketov $ $ $....Firme ki so prejemale po 10 miljard dolarjev pomoči so si izplačevali po 2 miljardi bonusa upravi.....to so temelji...zdej pa se mu noben ne upa smejat u faco.....
Audy
10. 08. 2009 14.07
pojma nima, kk se bo tole odvil.
redinmir
10. 08. 2009 13.36
Nekaj je moral govoriti, ker so to od njega zahtevali. "Se boji da se krize kot je sedanja v prihodnje ne bodo ponovile!" Ta stavek zagotovo drži, saj je svetovni gospdarski sistem igranje črnega petra pred prepadom. Smo tik pred trenutkom hitrega usihanja načrpane nafte, vse pa je povezano s tem in finančni sistem nima potrebnega pokritja.... Zabavljači bodo kmalu vpili: "pozdravljena kamena doba"
ekskluziv.scena
10. 08. 2009 13.04
Finančniki, party on!
Zatarra
10. 08. 2009 12.57
Menim, da je bila Krugmanova pripomba glede morebitne ponovitve "obsežnega programa javnih del" bolj črna, kot je bila humorna. V 30-ih letih prejšnjega stoletja je bilo namreč na planetu Zemlja "samo" 2000 milijonov ljudi, v tem trenutku, po vsega 80-ih letih, pa nas je že dobrih 6700 milijonov ... Ali si glede na to sploh še kdo drzne napovedovati (finančno-gospodarsko?!?) prihodnost?
alterego
10. 08. 2009 12.43
okrevanje v Aziji bo hitrejše zaradi rasti industrijskega izvoza? ja kam bojo pa izvažal, če bo na zahodu zmeri več brezposelnih!? same buče...
Naglas
10. 08. 2009 12.35
HAHAHA... mislim, da se bomo še nekaj časa bližali dnu... to še ni to.
Foen
10. 08. 2009 12.18
ko si na tleh nimaš kam nižje, za to dojet ne rabš bit nobelovec. to še grims ve...