Ameriški ekonomist in lanski prejemnik Nobelove nagrade za ekonomijo Paul Krugman je v nastopu na poslovnem forumu v malezijski prestolnici zbranim povedal, da je najhujši del globalne gospodarske krize mimo, izvoz in gospodarska dejavnost pa kažeta znake stabilizacije.
To je v veliki meri pripisal agresivnim in ekspanzivnim javnofinančnim politikam v velikih gospodarstvih in obenem dejal, da ima ameriška administracija kljub skokovitemu naraščanju proračunskega primanjkljaja po njegovem prepričanju še nekaj manevrskega prostora za dodatne javnofinančne spodbude gospodarstvu.
Okrevanje bo počasno
Istočasno pa je pripomnil, da bo okrevanje svetovnega gospodarstva nespodbudno, saj povečana javna poraba na dolgi rok preprosto ne bo mogla zagotavljati oživitve gospodarstva, stopnja brezposelnosti pa se bo še nekaj časa zviševala. Po prepričanju Krugmana svet ne bo doživel okrevanja v smislu "feniks je vstal iz pepela", kot je bilo to primer v nekaterih nedavnih gospodarskih krizah.
"Kaže, da smo se uspeli izogniti veliki depresiji 2.0, a okrevanje bo trajalo vsaj dve leti, najverjetneje pa še več," je pripomnil in pri tem napovedal, da bo okrevanje v Aziji verjetno bolj izrazito in hitrejše kot v ZDA in Evropi, k temu pa bo pripomogla rast industrijskega izvoza.
Strategije za reševanje situacije ne poznamo
Krugman nima čarobnih rešitev, kako naj se svet izogne takšnemu razvoju dogodkov. "Kakšen je izhod? Mislim, da se tehnični odgovor glasi – Bog si ga vedi. Močno nam primanjkuje vzorčnih modelov," je povedal in se črno pošalil, da je depresijo v 30. letih prejšnjega stoletja zaključil obsežen program javnih del, ki se je imenoval druga svetovna vojna.
"Upam, da te strategije ne bomo ponovili," je nadaljeval in v resnejšem tonu dodal, da se lahko nosilci politik odločijo za dodatne spodbude, višje srednjeročne cilje inflacije in za spodbude za vlaganja podjetij. "Ne vemo, katera od teh stvari bi delovala, zato moramo poskusiti vse," je poudaril.
Nujno je prestrukturiranje svetovnih financ
Obenem se je zavzel za resno prestrukturiranje svetovnega finančnega sistema, ki bi preprečilo ponovitve trenutne finančno-gospodarske krize. "Osnovno načelo je, da je treba vse, kar se v času krize rešuje – kot je banka – v dobrih časih učinkovito regulirati kot banko," je dejal.
Obenem pa je izrazil dvom, da se bo to res zgodilo. Ker se je svet očitno razmeroma hitro izognil novi depresiji, je zmanjkalo časa za resne reforme in zato ni povsem prepričan, da se krize, kot je sedanja, v prihodnje ne bodo ponovile.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.