Po Golobovem prepričanju želi nekdo oškodovati in uničiti Gen-I, vpletenost politike pa po njegovem prepričanju dokazujejo tudi besede nekdanjega brigadirja.
Krkovič je govoril v svojem slogu – v zgodbo je vpletel svoje življenjske izkušnje, kariero, anekdote. Začel je s pozdravom: "Na žalost moram premnogim Slovenkam in Slovencem voščiti dobro jutro in – še huje od tega – še bolj množični skupini lahko noč. Kaj želim s tem povedati? V tem kratkem stažu – mislim, da še ni leto dni, kar sem v družbi – preprosto ne morem verjeti, da so nekatere stvari takšne, kot so, čeprav sem v življenju izkusil marsikaj, samo še umrl nisem."
Dejal je, da je razočaran, da ljudje v Sloveniji ne znajo ločiti zrnja od plev. Potem pa je opisal začetek poti v podjetju Gen-I: "Prišlo je do izrednih volitev in kot vedno po volitvah, kadar zmaguje politična opcija, ki je danes na oblasti, se me je v javnem mnenju prikazovalo v vseh mogočih kombinacijah, do najvišjih funkcij, ki jih v resnici ne potrebujem. Ampak ena od kombinacij je bila realna. Pristojna oseba me je ponudila resornemu ministru."
Dejal je, da mu je bilo sicer neprijetno, ni pa ga prizadelo, da je bil zaradi svoje preteklosti označen kot "oseba s ceste": "Se mi je pa zgodil klic, povabil me je na pogovor in mi predlagal, da bi kot prepoznavna osebnost v Gen-I-ju prevzel področje pridobivanja novih poslovnih priložnosti. O tem bom rekel samo stavek, ki se mi dnevno pojavlja pri subjektih, pri katerih pripravljam podlago za poslovni odnos. Govorijo 'Pameten je Robert in neumen nekdo drug' – oseba, katere imena danes ne bom izrekel. Kajti vloga mi je pisana na kožo."
Krkovič, ki sicer poudarja, da je bil vse življenje vojak, je dejal, da je Goloba in družbo prepoznal "kot nekaj izvrstnega, dostojnega prvega načelnika vojske te države".
So ga pa, kot rečeno, šokirale igrice v ozadju: "Te igrice, ki jih doživljam to leto dni – to je groza. Dotika se moje stroke. Jaz sem šolan za čudne stvari, ki jih večinoma ne poznate – in je prav, da jih ne – ampak tudi takšni moramo biti, sicer takrat ne bi opravil svojega dela. Igrice se gredo na način, ki sodi v pratiko, v zbirko humorja tajnih in obveščevalnih služb. In ena teh igric, ki pa je igračkanje z resnimi stvarmi, sodi v morda prvi teden mojega službovanja v Gen-I-ju."
Njene korenine segajo še nekoliko globlje, v čas, ko se je Krkovič znašel v zaporu: "Bil sem tudi zaprt na Dobu, skupaj s sedanjim predsednikom vlade, in spoznal sem mnogo ljudi. Tako rekoč sva bila skupaj v isti celici z Rokom Snežičem, ki se je po tistem, ko sem bil jaz označen za človeka s ceste in torej nihče v tej Sloveniji na svojem področju, po poročanju časopisov izkazoval za svetovalca predsednika vlade za področje davčne politike. Moja družba, čeprav so ti ljudje pripadniki vlade, se je nad to zadevo zgražala. Nisem ekonomski ali finančni strokovnjak, ampak bil sem poučen, da je davčna politika del državne finančne politike, in torej si lahko predstavljate, komu vse vzbuja nelagodje, če bere, da je on nekaj, kar ne more biti po naravi sistema."
"Pa pustimo, če mu nekdo dovoljuje, pa naj bo tako, samo takšne zgodbe se običajno ne končajo dobro. In ta se ne bo dobro končala," je navrgel svoje mnenje Krkovič.
Ob Snežiča je trčil zaradi nove službe v Gen-I-ju: "Moj način razmišljanja je vojaški. Začel sem razmišljati, kako bom dosegel rezultate, ki jih od mene pričakujejo. Seveda sem se spomnil vseh možnih ljudi, ki bi mi pri tem lahko pomagali. In tako sva v tistem tednu prišla na zvezo s Snežičem, ki se je kmalu po prihodu iz zapora izpostavil tudi s tem, da je povedal, da je tam jedel najboljše zrezke, ki sem mu jih jaz 'pekel na šverc'. Povprašal sem ga torej, ali bi se dalo vzpostaviti določene povezave, kajti moje pooblastilo ni le znotraj slovenskih meja, ampak na področju celotne nekdanje Jugoslavije in morda širše."
In tukaj je kratko bistvo Krkovičeve zgodbe: "Pa pravi – a ti si na Genu? Pa saj tam je predsednik uprave Robert Golob. Sem rekel – seveda. In pravi – pa saj njega bomo umaknili. Umaknili? Zakaj pa? Je bilo malo tišine in pravi – a sva na redni liniji? Se bomo dobili na kosilu z Borutom Dolancem, ki je sekretar stranke SDS, pa se bomo tam pogovorili."
Tukaj je Krkovič sklenil svojo zgodbo: "Toliko za danes. Zgodba kaže na svojevrstno katastrofo."
"Politični sekretarji nimajo nobene zakonske, ne korporativne pravice imenovati nikogar nikamor," pa je v zvezi s Krkovičevimi navedbami dejal Golob.
Snežič je medtem po poročanju STA za Radio Slovenija sporočil, da Krkoviča ni ne videl ne slišal približno eno leto. Prav tako so iz SDS sporočili, da se njihov generalni sekretar Dolanc ni sestajal s Krkovičem, niti s Snežičem: " S Krkovičem ali Snežičem se nikoli ni sestal na kosilu, niti se ni nameraval sestati, so zapisali in dodali, da od njiju niti ni prejel nobenega vabila na kosilo in z njima nikoli ni govoril o svojem delu. Nadaljujejo, da bi bil govor o dotični temi tudi sicer nesmiseln, saj da generalni sekretarji strank ne morejo imenovati kadrov v družbah, v katerih je država lastnica." Minister Vrtovec se na naše prošnje za komentar ni odzval.
Dolanec se v energetski zgodbi sicer ni znašel prvič. Nedavno razrešeni predsednik uprave družbe Elektro Ljubljana Andrej Ribič je pred dnevi predstavil politične in druge pritiske nanj pred razrešitvijo. Poudaril je, da je ravnal gospodarno in je žrtev političnih kadrovanj. Zatrdil je, da se je njegova razrešitev dlje časa napovedovala, prav tako je bil 18. oktobra povabljen v DZ k stranki SDS, kjer mu je bil ponujen dogovor. Vse skupaj je povezal tudi z izjavo NSi-jevega resornega ministra Jerneja Vrtovca, da se bodo morali stari direktorji posloviti.
Šarec: Prizadevamo si, da bi se vrnili standardi
Po današnjem Krkovičevem odkritem napadu na kadrovske poteze Janševe vlade je završalo na političnem prizorišču.
"Brigadir, prvoborec in častilec lika in dela Tone Krkovič je povedal, da se tako ne dela. Ko je še njemu jasna politika uničevanja, potem se nimamo več kaj pogovarjati. Vizjak je le vrh ledene gore, drugi so še hujši, z vodjo na čelu. Iz jajca v šmorn in nazaj. Odstop in volitve!" je zapisal prvak LMŠ Marjan Šarec.
Šarec meni, da je bilo danes še enkrat povedano, "kar že vemo, kako stranka SDS in NSi neusmiljeno kadrujeta po podjetjih": "Še bolj pomenljivo pa je tisto, kar je povedal nekdanji generalni sekretar stranke, Tone Krkovič, o enem od svojih naslednikov, se pravi, kako tam generalni sekretarji kadrujejo, kako odločajo o tem, kdo bo zamenjan in kdo ne. Tukaj moram spomniti na prakso naše stranke – vemo, da je generalni sekretar opravil en klic, pa potem ni bil več sekretar, ampak to so bili drugi časi, drugi standardi in prizadevamo si, da bi se ti standardi vrnili, da takšni ljudje, kot so danes v vladi, ne bodo nikoli več v vladi."
"Kar se dogaja z Robertom Golobom in še kom v gospodarstvu, je modus operandi v tej vladi, Nova Slovenija je pa že takoj, ko je bila ta vlada postavljena, pokazala, kako si predstavlja umik iz gospodarstva. Predstavlja si ga tako, da podpredsednika stranke postavi na čelo Darsa," je prepričan Šarec.
Šarec je še ocenil, da je trenutna situacija neodgovorno ravnanje s slovensko energetiko, "sprenevedanje ministra Vrtovca pa groteskno": "SDH pa očitno izvršuje naloge vladajočih."
KOMENTARJI (923)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.