Za celovito oceno prezaposlovanja 180 zaposlenih v črnomaljskem podjetju Beti Konfekcija je še prezgodaj, potrjen pa je že interes novomeške Krke, da sklene z Beti kooperantsko pogodbo za okrog 20 delavk, je povedal podpredsednik upravnega odbora Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) za Dolenjsko Franc Panjan. Delavke s tem sicer ne bi dobile trajne zaposlitve, ampak delo za nekaj mesecev, kar je vseeno kratkoročna rešitev za določeno število zaposlenih.
Javna dela so le kratkoročna rešitev
Konkretni dogovori z družbo Beti ter Krko potekajo v teh dneh, v GZS pa si ob tem v sodelovanju z zavodom za zaposlovanje prizadevajo tudi za pripravo posebnega programa javnih del z vsemi tremi belokranjskimi občinami. S takšnim programom bi omogočili posameznim delavcem zaposlitev za eno leto, kar je po mnenju GZS ravno tako kratkoročna rešitev.
Po Panjanovih besedah bodo morale občine za to zagotoviti del finančnih sredstev z njihovo prerazporeditvijo v občinskem proračunu. V GZS poskušajo poleg tega v teh dneh vzpostaviti sodelovanje z ostalimi večjimi in manjšimi gospodarskimi subjekti v regiji. Kot je dejal Panjan, je po nekaterih ocenah preveč pogodb večjih podjetij s podizvajalci sklenjenih s podjetji izven regije, zato si prizadevajo za pogovore o večji vključitvi domače delovne sile.
Panjan dodaja, da bo treba še enkrat preveriti tudi vse možnosti zaposlitve za Belokranjce na drugi strani Gorjancev, in sicer v novomeških družbah Revoz, TPV in Adria Mobil. Po njegovem mnenju se prepočasi odvijajo tudi že zastavljeni projekti razvojnih con na tem področju. Zaposlitve pa bodo odvisne tudi od same strukture brezposelnih. V podjetju Beti je namreč večinoma ženska delovna sila, v Iskri, kjer tudi že beležijo viške, pa predvsem moška.