Gospodarstvo

Krka pod drobnogledom

Bruselj, 08. 07. 2009 14.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Novomeška tovarna zdravil Krka se je znašla v preiskavi Evropske komisije zaradi domnevnega zavlačevanja lansiranja generičnih zdravil za srce.

Krka
Krka FOTO: Krka, d. d.

Evropska komisija je sprožila formalno preiskavo zaradi suma kršenja pravil konkurence proti farmacevtskemu podjetju Les Laboratoires Servier glede spornih poslovnih ravnanj in zlorabe prevladujočega položaja na trgu. Preiskava vključuje več generičnih podjetij, tudi slovensko Krko, zaradi domnevno spornih sporazumov med njimi in Servierjem.

To je le en primer sprožitve preiskave, v katero je vključenih več podjetij, sicer pa je evropska komisarka za konkurenco Neelie Kroes posvarila pred valom novih preiskav na farmacevtskem trgu, ker podjetja namenoma zadržujejo prihod cenejših generičnih zdravil na trg, potem ko se iztečejo patenti za originalna zdravila.

Enostransko ravnanje in sklepanje sporazumov bi imelo lahko za posledico preprečitev vstopa generičnega perindoprila na trge držav članic Evropskega gospodarskega prostora. Ravnanje družbe Servier bi lahko pomenilo kršitev določb členov 81 in 82 Pogodbe o ustanovitvi EU in določb 53 in 54 Sporazuma o ustanovitvi EGP, kršitev določb člena 81 pa bi lahko pomenilo tudi ravnanje pogodbenih strank v pogodbah s Servierjem. Krka je informacije o postopku pred Evropsko komisijo javno objavila 26. novembra 2008 in 6. januarja 2009. Krka

"Proizvajalci originalnih zdravil dejavno poskušajo zavlačevati s prihodom generičnih zdravil na trge," je povedala komisarka. Zaradi tega je komisija sprožila preiskavo francoskega podjetja Les Laboratoires Servierja, ki je osumljeno nezakonite prakse v povezavi z zdravilom perindopril za zdravljenje bolezni srca. Francosko podjetje naj bi sklepalo nezakonite posle z vrsto proizvajalcev generičnih zdravil, med katerimi so poleg novomeške Krke še Lupin, Matrix, Niche Generics in Teva. Podjetja naj bi s proizvajalcem originalnih zdravil sklepala sporazume, da bodo na trg s svojimi generičnimi zdravili vstopila pozneje, kot bi lahko. Komisija sicer ve za najmanj 200 primerov takšnih spornih sporazumov med proizvajalci originalnih in generičnih zdravil. "Ti dogovori pomenijo, da je cena, ki jo morajo plačati potrošniki in davkoplačevalci, bistveno višja, kot bi bila, če bi obstajala konkurenca," je poudarila komisarka.

Generična zdravila so običajno za 40 odstotkov cenejša od originalnih. Komisija v danes predstavljenem končnem poročilu o konkurenci v farmacevtskem sektorju, iz katerega je razvidno, da pri vstopu generičnih zdravil na trg nastajajo zamude in da se zmanjšuje število novih zdravil na trgu, ugotavlja, da je povprečna zamuda sedem mesecev in da je to bolnike med letoma 2000 in 2007 stalo približno tri milijarde evrov več.

Evropska komisija je formalno preiskavo sprožila, potem ko je lani konec leta izvedla vrsto nenapovedanih inšpekcij v več državah članicah, tudi v Sloveniji. Sprožitev postopka preiskave ne pomeni, da ima Evropska komisija dokaz za kršitve, temveč pomeni, da bo omenjene primere obravnavala prednostno. Dolžina postopka preiskave suma kršenja pravil konkurence je odvisna od številnih dejavnikov, vključno s kompleksnostjo posameznega primera, in od tega, koliko so podjetja pripravljena sodelovati s komisijo. Tako ni določenega roka, v katerem je treba preiskavo končati. Evropska komisija je ob predstavitvi končnega poročila o konkurenci v farmacevtskem sektorju, tudi pojasnila, da so za to delno odgovorna podjetja, ni pa mogoče izključiti niti pomanjkljivosti v zakonodaji. Komisija tako namerava v prihodnje okrepiti nadzor nad farmacevtskim sektorjem v skladu s protimonopolno zakonodajo.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.