Tovarna, ki leži na več kot 23.000 kvadratnih metrih, graditi pa so jo začeli leta 1998, se z najnovejšo proizvodno tehnologijo uvršča med najmodernejše farmacevtske tovarne v Evropi.
Naložba je družbo veljala 14,5 milijarde tolarjev, večino denarja pa so zagotovili iz lastnih sredstev. Nova tovarna bo letno lahko izdelala 2,5 milijarde tablet, s čimer bo skupaj z obstoječimi zmogljivostmi, te trenutno znašajo nekaj več kot milijardo tablet na leto, Krkinim trgom zagotavljala zadostne količine tablet, je ob odprtju dejal prvi mož Krke, Miloš Kovačič.
Ob tem je dodal, da bo nova tovarna k skupni prodaji družbe prispevala 130 milijonov evrov, kar pomeni, da se bo investicija vanjo povrnila že v enem letu.
Predsednik Kučan je ob odprtju Notola, navzoči so bili številni gospodarstveniki, politiki in tuji diplomati, pohvalil novomeško družbo za njene rezultate, posebej pa je izpostavil njen pomen pri slovenskem izvozu. Kot je dejal, sodi Krka med tista slovenska podjetja, ki dokazujejo, da je trgovanje in poslovanje na odprtem trgu dvosmerni proces, da to ni le uvoz kapitala, blaga in znanja, ampak tudi njihov izvoz. Slovenija ne nasprotuje tujemu kapitalu, želi pa pogoje, ki bodo našim družbam omogočali enakopravno tekmo na tujih trgih. Kako trdo je poslovanje na teh trgih, kadar se za interes gospodarstva postavijo države z vsemi legitimnimi instrumenti, ki jih imajo na razpolago, pa so naša podjetja občutila že večkrat. Ne tako davno prav farmacevti, je dejal Kučan.
Tovarna, ki je ob gradnji dobila delovno ime nov obrat trdnih oblik Ločna oz. Notol, je sestavljena iz petih etaž, pri čemer večina prostora odpade na tehnično podporo, le približno 14 odstotkov skupnih površin pa na dejansko proizvodnjo. Poskusna proizvodnja je v obratu stekla že konec lanskega leta, konec februarja pa so iz nove tovarne na ruski trg pospremili že prvo proizvodno serijo izdelka enap.
Za gradnjo nove tovarne so se pri Krki odločili na podlagi analiz proizvodnih zmogljivosti in tržnih raziskav na njihovih najpomembnejših trgih. Ugotovili so, da so bile prejšnje zmogljivosti prenizke in to kljub dejstvu, da se je v proizvodnji tablet delalo v treh izmenah. Z novo pridobitvijo bo tako Krka dodatno utrdila svoj položaj med vodilnimi farmacevtskimi družbami na trgih srednje, vzhodne in jugovzhodne Evrope, omogočila pa bo tudi povečanje prodaje na zahodnih trgih. Krka namreč kar 80 odstotkov svoje proizvodnje trdnih farmacevtskih oblik izvozi.

Novomeška družba, ki svoje izdelke trži v 70 državah, je lani skupaj z zdraviliško dejavnostjo ustvarila za 77 milijard tolarjev prihodkov od prodaje, dobiček pa je presegel devet milijard tolarjev. Družba je za naložbe namenila skoraj 13 milijard tolarjev, največja lanska naložba pa je bila tovarna v Varšavi, ki so jo odprli oktobra lani. Prihodnje leto bo Krka odprla tudi novo tovarno in raziskovalni center v Rusiji, pa tudi nov proizvodno-distribucijski center na Hrvaškem in tovarna za proizvodnjo betalaktamskih antibiotikov v Šentjerneju.