Država kot največja lastnica NLB pričakuje, da se bo problematika imenovanja nove uprave banke rešila čim prej. Pri reševanju odnosa s člani sedanje uprave, ki po presoji mandatarja niso sodili v koncept, je prišlo do kratkega stika, je pojasnil finančni minister Franc Križanič, ki pričakuje, da odhajajoči člani uprave ne bodo zahtevali odpravnin.
"Pričakujemo, da ne bo nobenih odpravnin ali nečesa nenavadnega za sedanje težke čase," je izjavil Križanič, ki se je o razmerah v NLB danes pogovarjal s premierjem Borutom Pahorjem. Križanič je izrazil pričakovanje, da bo "problem rešen sporazumno in da bodo ljudje dobili ustrezne delovne zadolžitve v banki ali hčerinskih družbah", v nasprotnem primeru pa bo to stvar sodišča.
Po Križaničevih besedah je predsednik uprave Božo Jašovič v skladu z mandatarstvom, ki mu ga podeljuje letos spremenjeni statut banke, in ob strinjanju nadzornega sveta zbral določen tim, ki ga je "videl kot tistega, s katerim je pripravljen peljati banko naprej, postaviti novo strategijo in še izboljšati njene rezultate".
"V ta tim določene osebe iz sedanje uprave niso sodile, niso bile v njegovem konceptu, pri razreševanju odnosa s temi člani uprav je prišlo do kratkega stika," je poudaril Križanič. Vznemirjenje, ki ga je to povzročilo, je po njegovem mnenju "nepotrebno".
"Ni se pravi čas skomuniciralo s temi ljudmi, ni se jim pravi čas predstavilo, za kaj gre, niti kakšen je zdaj njihov položaj," je dejal Križanič. Pahor mu je po njegovih besedah izrazil željo, da se problematika čim prej reši, da "se najde ustrezno mesto na ustreznih analitičnih ali odgovornih, tudi upravljalskih mestih v banki ali hčerinskih družbah".
Seja 2. novembra
Potem ko je nadzorni svet NLB v ponedeljek imenoval štiri člane nove uprave NLB, Davida Benedeka, Clauda Deroosa, Roberta Kleindiensta in Marka Jazbeca, bo o začetku njihovega petletnega mandata predvidoma odločal na seji, ki naj bi bila 2. novembra.
Do tedaj naj bi se z odhajajočimi člani sedanje uprave, ki naj bi predčasno zapustili položaj, dogovorili o pogojih odhoda. Po dostopnih informacijah naj bi v skladu s pogodbami imeli pravico, da na sedanjih položajih ostanejo še šest mesecev po razrešitvi. Izostanek dogovora bi pomenil, da bi uprava NLB v novi sestavi lahko začela polno delovati šele prihodnjo pomlad.
Kriza vodenja?
Odločitev nadzornikov je zbudila nova opozorila o "krizi vodenja", v kateri naj bi bila že skoraj leto dni največja slovenska banka. Okrepila pa so se tudi ugibanja o pritiskih, ki naj bi bili v ozadju imenovanja novih članov uprave.
Kot je danes povedal Križanič, je premierju zagotovil, da je NLB "stabilna, kakovostna banka, ki raste, uspešno nastopa na medbančnem trgu in plasira sredstva v slovenski gospodarski prostor. Tako Jašovič kot nadzorni svet banke po njegovih besedah uživata absolutno zaupanje lastnikov.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.