Slovenija je utrpela največji padec med 58 državami v raziskavi. Za njo so se na lestvici IMD tokrat uvrstile le Bolgarija, Romunija, Argentina, Hrvaška, Ukrajina in Venezuela. Na prvem mestu je Singapur letos zamenjal ZDA, ki jih je prehitel tudi Hongkong. Na četrtem mestu ostaja Švica, v prvi deseterici pa sledijo še Avstralija (+dve mesti), Švedska (nespremenjeno), Kanada (+ eno mesto), Tajska (+15 mest), Norveška (+dve mesti) in Malezija (+osem mest).
Kot je v predstavitvi poročila poudaril direktor Javne agencije za podjetništvo (Japti) Igor Plestenjak, so rezultati v veliki meri posledica velike teže, ki jo IMD pripisuje gibanju bruto domačega proizvoda (BDP) in BDP na prebivalca, ter zelo pesimističnih ocen gospodarskih razmer med slovenskimi direktorji, ki so negativno ocenili celo sami sebe. Vseeno pa prvi mož Japtija, ki sofinancira izvedbo raziskave v Sloveniji, meni, da je treba rezultate raziskave resno proučiti in poiskati vse razloge za slabo uvrstitev.
Raziskava temelji na 246 kriterijih, ki sestavljajo štiri sklope konkurenčnosti – ekonomska uspešnost, vladna učinkovitost, poslovna učinkovitost in infrastruktura. Rezultati so izračunani na podlagi trdih statističnih podatkov za 2009 in mehkih anketnih ocen predstavnikov slovenskih podjetij iz letošnjega januarja. Ima tako objektivno kot subjektivno razsežnost, za razliko od sorodne raziskave Svetovnega ekonomskega foruma pa spremlja bolj kratkoročno lokacijsko privlačnost in gospodarsko ter podjetniško dinamiko, zaradi česar so lahko nihanja po besedah Petra Stanovnika iz IER zelo velika. Prav to se je letos zgodilo v primeru Slovenije.
Največ mest na lestvici je Slovenija izgubila v sklopu ekonomska uspešnost, ki vsebuje predvsem trde statistične podatke o gospodarskih gibanjih. Z 21. mesta je padla na 42., in to predvsem zaradi velikega lanskega padca BDP, velikega upada izvoza in nizkega toka vhodnih in izhodnih neposrednih naložb. Še najmanjši padec je utrpela na področju infrastrukture, kjer se je njena uvrstitev poslabšala s 27. na 34. mesto. Najbolj šibke točke v tokratni raziskavi so bile anketne ocene glede podpore tehnološkemu razvoju, inovativnosti in podjetništva, vpliva zdravstvenih problemov na poslovanje podjetij in nerazpoložljivost usposobljenih inženirjev.
Stanovnik je rezultate komentiral z besedami, gre za resno opozorilo socialnim partnerjem pri sprejemanju in izvajanju pravočasnih, odločnih in preglednih ukrepov za izboljšanje gospodarskih razmer in strukturnih reform.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.