Odbor DZ za gospodarstvo se je na nujni seji seznanil s predlogi ukrepov vlade iz tretjega svežnja protikriznih ukrepov. Vladi je priporočil, naj učinke že sprejetih ukrepov ocenjuje v sodelovanju s socialnimi partnerji ter preuči možnost predlaganja dodatnih ukrepov, tudi iz nabora obstoječih predlogov iz civilne družbe.
Nujno sejo je zahtevala poslanska skupina SDS, in sicer ker na odboru doslej še niso obravnavali tretjega svežnja protikriznih ukrepov. Po mnenju poslanske skupine so bili dosedanji ukrepi vlade premalo učinkoviti, obenem pa so se gospodarske razmere v zadnjih mesecih občutno poslabšale.
Minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari je zatrdil, da obstaja precej nesporazumov glede tega, kaj je vlada naredila in kaj dela ter kako učinkovita je pri tem. Poudaril je, da je na gospodarska gibanja treba gledati zvezno in da se je kriza začela poznati že leta 2008. Poleg tega je omenil nekatere ukrepe, ki jih je sprejela predhodna vlada in so imele močne posledice za javne finance.
Med drugim je Janševa vlada sprejela po njegovem sicer dobro davčno reformo, ki pa so jo kasneje kvarili z dodatnimi specifičnimi olajšavami, podobno pa brez prave analize SDS predlaga tudi sedaj, istočasno pa niso sprejeli potrebnih strukturnih reform za zmanjšanje javnofinančnih odhodkov.
Gaspari se strinja s SDS, da je treba zmanjšati davčni primež (z 41 na 38 odstotkov), vendar pa je treba pred tem sprejeti nujne strukturne reforme na strani odhodkov. To bi moralo biti glavno strateško vodilo prihodnjih prizadevanj. Obžaluje, da je predvsem v javnem sektorju pripravljenost na prilagoditve majhna. Davčna razbremenitev naj bi šla v smer zmanjšanja obremenitve dela in zamenjave izpada teh davkov z davki na premoženje in okoljskimi davki.
Medtem ko je Andrej Vizjak (SDS) ponovil predvsem stališče poslanske skupine SDS o počasnosti in neučinkovitosti ukrepov vlade in premajhni usmerjenosti v spodbujanje gospodarske dejavnosti in razbremenitev gospodarstva, pa je France Cukjati (SDS) pogrešal celovit in jasen koncept, na katerem je zgrajeno delovanje vlade. Gaspari je odgovoril, da pravega enotnega koncepta ne vidi niti v predlogih SDS, da pa je prav vprašanje koncepta ključno in to ne glede na politične delitve.
Bogdan Barovič (SNS) je zatrdil, da bi vlada morala upoštevati tudi dobre ukrepe opozicije, Franci Bogovič (SLS) pa je zaskrbljen predvsem nad stanjem javnih financ. Meni, da se v Sloveniji preprosto ne želi poseči v srž problema zmanjšanja javnofinančnih odhodkov.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.