Evropski komisar za zaposlovanje, socialne zadeve in enake možnosti Vladimir Špidla je dodal, da vpliv gospodarske krize ne bo v vseh državah enak in da je brezposelnost trenutno najvišja v Španiji, Veliki Britaniji in na Irskem. Kot je dejal v izjavi na češki televiziji, je predvsem pomembno, da EU v času krize ukrepa usklajeno. "Dinamika krize se je spremenila, ko je EU začela ukrepati usklajeno. Grozila nam je katastrofa, vendar bo nadaljnji razvoj sedaj kljub vsemu ostal v začrtanih okvirih," je dejal Špidla. Češki komisar je ob tem tudi poudaril, da ima EU moč vplivati na svetovne razmere.

Nekoliko manj optimističen je glede razmer v času gospodarske krize češki zunanji minister Karel Schwarzenberg, ki je trenutno tudi predsedujoči svetu EU za splošne zadeve in zunanje odnose. "Nisem optimist. Pričakujem, da se bo gospodarska kriza v času češkega predsedovanja EU še poglobila," je Schwarzenberg dejal v pogovoru za češko televizijo. Dodal je, da bodo po njegovem mnenju razmere po koncu češkega predsedovanja EU "zelo resne".
Schwarzenberg je ob tem poudaril, da se boji predvsem tega, da bi gospodarska kriza trajala daljše obdobje. V tem primeru bi bilo po njegovem mnenju zaradi neenakomernih posledic krize med evropskimi državami bistveno težje doseči usklajenost oziroma kohezijo.
Brezposelnost v Sloveniji
Sredi decembra je Jure Snoj iz republiškega urada za zaposlovanje na posvetu na temo možnosti delodajalcev v času gospodarske krize, ki ga je v Ljubljani pripravila Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), povedal, da se bo po pričakovanjih zavoda prihodnje leto na zavod prijavilo 75.670 brezposelnih oseb.
To v primerjavi z letos pomeni 16,2-odstotni prirast priliva v brezposelnost. Skupno število registriranih brezposelnih pa naj bi se povečalo s 63.400, kolikor naj bi jih bilo po ocenah ob koncu letošnjega leta, na 71.886 ob koncu leta 2009.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.